هرآنچه که برای آموزش دستور نشستن به سگ خود باید بدانیم!

تیم تحریریه -1 پاسخ

هرآنچه که برای آموزش دستور نشستن به سگ خود باید بدانیم!

قبل از شروع آموزش نشستن به سگ خود چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

داشتن یک سگ بسیار هیجان‌انگیز است. شما مسئولیت یک موجود بسیار دوست داشتنی را برعهده گرفته‌اید و حالا با دنیای جدیدی رو به رو هستید و دغدغه شما این است که چطور آموزش به سگ خود را شروع کنید. اما نگران نباشید، چون به مرور زمان به پاسخ همه آن‌ها می‌رسید. امروز و در این مقاله هدف ما آموزش نشستن به سگ است. نشستن یکی از دستورات اساسی و در عین حال آسان است و می‌تواند تمرین و تجربه بسیار ارزشمندی برای شما باشد تا بتوانید در آینده دستورات پیچیده‌تری را هم به سگ خود آموزش دهید.

اما قبل از شروع بد نیست بدانید که برای هر جلسه آموزشی مقدماتی لازم است و فراهم کردن این مقدمات تاثیر فراوانی بر میزان یادگیری سگ شما خواهد داشت. بنابر این اجازه دهید که در همین ابتدا، 5 مورد از مهم‌ترین نکاتی که دانستن آن‌ها به موفقیت شما در آموزش سگ‌تان کمک زیادی می‌کند را با شما در میان بگذاریم.

در طول فرایند آموزش ارتباط خوبی با سگ خود برقرار کنید

از هر روش آموزش نشستن به سگ که استفاده کنید، قانون اول این است که دل او را به‌دست آورید. به‌طور کلی برقراری رابطه خوب، صمیمیت، آرامش و نظم در طول آموزش، تاثیر زیادی در یادگیری سگ شما خواهد داشت. مطمئن باشید به هر میزانی که صبر و حوصله بیشتری در آموزش به سگ خود خرج کنید، نتیجه بهتری را خواهید دید. خشم و عصبانیت شما نتیجه منفی روی عملکرد و یادگیری سگ شما خواهد داشت.

زبان بدن شما در یادگیری سگ‌تان موثر است

این زبان بدن، لحن و نحوه بیان شما است که سگ با ترجمه آن‌ها متوجه می‌شود که شما از عملکردش رضایت دارید یا خیر. در واقع، مهم‌ترین کانال‌های آموزشی سگ‌ها، زبان بدن، لمس کردن و صداها و کلمات ساده‌ای است که می‌شنوند. سگ شما بطور پیش‌فرض هیچ تمایزی میان کلمات «تولد» و «بشین» قائل نیست و این شما هستید که می‌توانید سگ خود را نسبت به انجام دستورات مورد نظرتان شرطی کنید.

به هیچ وقت کیفیت آموزش را فدای کمیت آن نکنید. کمتر، بهتر است!

وقتی که تصمیم گرفته‌اید دستور جدیدی را به سگ خود آموزش دهید، باید حواستان جمع باشد که سگ به شما توجه می‌کند و در غیر این صورت بهتر است تمرین را متوقف کنید. بخصوص اگر قرار است به غیر از نشستن، دستورات دیگری هم به او آموزش بدهید. اگر سگ شما در حین آموزش از دست شما فرار می‌کند، احتمالا کمی زیاده‌روی کرده‌اید و معمولا ادامه آموزش نتیجه مثبتی نخواهد داشت.

در حفظ آرامش و رضایت سگ‌تان کوشا باشید!

در طول فرایند آموزش، هرچقدر آرامش بیشتری داشته باشید، سگ شما هم اشتیاق بیشتری برای آموزش خواهد داشت. آموزش نشستن به سگ، نیازمند صبر، تکرار و تشویقی‌های فراوانی است. به عنوان مثال وقتی سگ شما دستور «بشین» شما را به درستی انجام داد، به او یک خوراکی هدیه دهید (البته برخی از سگ‌ها علاقه چندانی به خوراکی ندارند و می‌توانید از اسباب بازی‌ها برای تشویق‌شان استفاده کنید. البته بهتر است در این خصوص زیاده‌روی نکنید، چون ممکن است سگ شما تمرین را به کلی فراموش کند!). سپس در صورت تکرار این عمل، بازهم به او جایزه دهید. این کار باعث می‌شود سگ شما از انجام این عمل لذت ببرد و متوجه رضایت شما هم خواهد شد.

یکی از اساسی‌ترین رمزهای آموزش به سگ: صبر، صبر و باز هم صبر!

بطور کلی، سعی کنید صبور باشید و به خودتان یا سگ‌تان خیلی سخت نگیرید. عجله نکنید، هر موجودی در دنیا سرعت یادگیری متفاوتی دارد. به خاطر داشته باشید که هر میزان صبر و زمانی که برای آموزش سگ خود هزینه کنید، در آینده نتیجه آن را خواهید دید.

برای آموزش دستور نشستن به سگ خود به چه وسایلی نیاز داریم؟

قبل از هر چیزی، بهتر است یک محیط آرام و خلوت برای آموزش آماده کنید. چیز دیگری که به آن نیاز دارید، استفاده از کلمه‌ای مانند «آفرین» یا «خوبه» است که سگ شما با شنیدن آن از رضایت شما مطلع گردد. همچنین شما به خوراکی‌ها و جوایزی نیاز دارید که به عنوان پاداش به سگ خود بدهید تا رفتار درست خود را تکرار کند.

برای آموزش دستور نشستن به سگ چه روش‌هایی داریم؟

روش‌های مختلفی برای آموزش سگ‌ها وجود دارد و هر کدام از آن‌ها، مزایا و معایبی دارند. اما بطور کلی استفاده از تکنیک جایزه دادن یکی از بهترین و موثرترین روش‌ها است. ما هم در این مقاله با استفاده از این تکنیک به شما آموزش می‌دهیم که چگونه عمل نشستن را به سگ خود آموزش دهید.

1- محیطی آرام برای آموزش سگ دلبندتان پیدا کنید

اولین نکته‌ای که باید رعایت کنید این است که در آموزش عجله نکنید. سگ‌ها و به‌خصوص توله‌ها ظرفیت محدودی برای آموزش دارند و به راحتی تحت تاثیر عوامل محیطی قرار می‌گیرند. بنابر این لازم است به این موضوع در طول فرایند آموزش سگ توجه داشته باشید و حداقل برای شروع، به آرامی پیش بروید. برای آنکه مطمئن شوید حواس سگ شما کاملا جمع است، باید زمان‌هایی را برای استراحتش در نظر داشته باشید.

نکته 1: به خاطر داشته باشید که محیط آموزش باید محلی باشد که سگ در آن احساس راحتی کند. همچنین سعی کنید محیط ثابتی ر انتخاب کنید تا سگ شما هر زمان که وارد آنجا شد، بداند که وقت آموزش است.

نکته 2: سعی کنید تا حد ممکن از آموزش در فضای باز خودداری کنید. کنترل سگ در یک محیط باز دشوارتر خواهد بود و عوامل زیادی منجر به حواس‌پرتی سگ شما می‌شود. در واقع آموزش دادن در بیرون از خانه، باعث از بین بردن تمرکز سگ و دشوار شدن کنترل سگ شما خواهد شد.

2- خلق و خوی سگ‌تان را درنظر داشته باشید

در صورتی که سگ شما با انرژی کافی آموزش را شروع می‌کند و به شما توجه کافی دارد و به فرمان‌های‌تان واکنش نشان می‌دهد، پس در مسیر درستی قرار دارید. اما در صورتی‌که سگ شما دچار حواس‌پرتی شد، بهتر است کمی به او استراحت بدهید. برای آنکه سگ شما از آموزش خسته و کلافه نشود، بهتر است محیطی را پیدا کنید که سگ شما را دچار حواس‌پرتی نکند و یا اینکه بازه زمانی کوتاه‌تری را برایش خود درنظر داشته باشید (به عنوان مثال، از بازه زمانی 5 دقیقه‌ای به جای 10 دقیقه‌ای استفاده کنید).

3- مقداری غذا به عنوان تشویقی و جایزه فراهم کنید

از آنجایی که قرار است جایزه‌های زیادی را در طول آموزش به سگ خودبدهید، بهتر است از تکه‌های کوچک غذا استفاده کنید. برای این کار شما می‌توانید از خوراکی‌های مخصوص سگ و یا حتی غذاهای انسانی مانند آناناس، هویچ یا تکه‌های مرغ استفاده کنید. البته اگر سگ شما دچار اضافه وزن است، خوراکی‌های کم‌کالری برایش مناسب‌تر خواهد بود.

آموزش نشستن به سگ با استفاده از تشویقی

4- رو در روی سگ خود بایستید، کاملا جدی و مقتدر!

جدی بودن شما به سگ نشان می‌دهد که هدف شما آموزش است و دیگر خبری از بازی و تفریح نیست. بهترین کار این است که رو در روی سگ خود بایستید و اجازه دهید سگ شما را نگاه کند، بطور کاملا بر شما تمرکز داشته باشد و به راحتی بتواند صدای شما را بشنود.

5- به سگ خود نشان دهید چه چیزی ارزشمندی در دست شماست!

حالا وقت آن رسیده که جایزه را به سگ خود نشان دهید. بگذارید سگ‌تان بداند که شما این خوراکی‌های خوشمزه را در اختیار دارید (البته حواستان باشد که سگ خوراکی را از دست شما نگیرد). با این کار سگ شما کنجکاو خواهد شد که چگونه می‌تواند این خوراکی را از شما بگیرد و توجه خود را بطور کامل به شما جلب می‌کند.

6- حالا باید سگ را سر جایش بنشانید!

در گام بعدی، جایزه را به جلوی بینی سگ خود برده و از آنجا به پشت سر او حرکت دهید. سعی کنید این جایزه را نزدیک به بینی سگ خود نگهدارید، سپس به آرامی آن را به بالای سر او ببرید. سگ شما جایزه را با بینی و چشمانش دنبال می‌کند، در نتیجه این کار، خود به خود روی زمین می‌نشیند.

نکته 1: البته حواستان باشد که جایزه را به اندازه کافی نزدیک سر سگ خود قرار دهید. فاصله زیاد ممکن است سگ شما را وادار به پریدن کند. درصورتی که سگ شما بطور کامل روی زمین ننشست، سعی کنید به آرامی او را به سمت پایین فشاردهید.

نکته 2: گاهی پیش ممکن است سگ شما بجای اینکه با سر و چشمش جایزه را دنبال کند، با حرکت به سمت عقب سعی کند تا آن را بدست آورد. در این صورت بهتر است آموزش را در گوشه یک اتاق در خانه شروع کنید. این کار باعث می‌شود سگ شما برای حرکت کردن محدود شود و در نهایت نشستن را انتخاب کند.

7- در گام بعدی همزمان با اینکه سگ شما نشستن، بگویید "بشین" و جایزه را به او بدهید.

زمانی که باسن سگ شما با زمین تماس پیداکرد، با صدای محکم کلمه «بشین» را بگویید و بالافاصله جایزه را به او بدهید.

سعی کنید از کلمات محدودی استفاده کنید تا سگ شماسردرگم نشود. اگر سگ شما کار دیگری انجام میدهد، به او نگویی "نه، گفتنم بشین". اگر شما کلمات خود را به دستورات آموزشی محدودکنید، سگ شما راحت تر با آن ارتباط برقرارکرده و متوجه خواسته شما خواهدشد.

8- از سگ خود تعریف کنید!

گاهی دادن خوراکی به عنوان جایزه کافی نیست و بهتر است از سگ خود را با استفاده از کلماتی مثل «آفرین پسر» تشویق کنید. این کار به سگ شما نشان می‌دهد که رضایت شما جلب شده است. سعی کنید هر بار که سگ شما به درستی عمل نشستن را انجام داد، از او تعریف و تمجید کنید و محبت خود را هیچ وقت از او دریغ نکنید. بخصوص در طول فرایند آموزش.

9- حالا وقت آن رسیده است که سگ‌تان را از جایش بلند کنید

برای آن‌که بتوانید تمرین را تکرار کنید، لازم است سگ خود را از جایش بلند کنید. شما میتوانید برای این کار از کلمه‌ای مانند «پاشو» استفاده کنید. البته همراه با گفتن این کلمه کمی به عقب بروید و او را تشویق کنید که به سمت شما بیاید.

آموزش بلند کردن سگ پس از نشستن

10- سعی کنید این کار را حدودا 10 دقیقه تکرار کنید

به خاطر داشته باشید که سگ شما پس از کمی تعلیم ممکن است خسته و کسل شود. به همین دلیل بهتر است زمانی برای استراحت سگ خود در نظر داشته باشید. سعی کنید حداقل 2 تا 3 بار در روز در بازه‌های زمانی کوتاه به سگ خود آموزش دهید. با این روند 1 الی 2 هفته زمان می‌برد تا سگ شما بطور کامل آموزش ببیند.

11- سعی کنید به مرور زمان تشویقی ها را کاهش دهید

زمانی که آموزش نشستن به سگ را شروع می‌کنید، به ازای هر باری که سگ شما می‌نشیند، یک جایزه به او بدهید. مطمئن شوید که همواره در طول آموزش از کلمات تشویقی هم استفاده کنید. پس از یک یا دو هفته، زمانی که سگ شما به خوبی معنی کلمه نشستن را درک کرد، دیگر نیازی نیست که به ازای هر حرکت جایزه‌ای به او بدهید. اما تشویق زبانی را فراموش نکنید و همیشه آن را انجام دهید. پس از مدتی تنها با استفاده از حرکت دستو  گفتن کلمه «بشین» سگ شما این کار را انجام می‌دهد و با کمی تمرین بیشتر، تنها با گفتن کلمه «بشین» این کار را انجام خواهد داد.

اگر سگ شما بسیار پر انرژی است و آرام  و قرار ندارد، باز هم این روش موثر است؟

آموزشی که تا اینجا برایتان آمده کردیم، برای سگ‌هایی است که آرام هستند و اشتیاق بالایی برای آموزش دارند. اما برخی از سگ‌ها بسیار پرانرژی هستند و آموزش آن‌ها کمی دشواراست. در این مواقع نحوه آموزش نشستن به سگ کمی متفاوت است. در ادامه یکی از بهترین روش‌ها را برای شما توضح می‌دهیم.

اما قبل از آنکه آموزش نشستن به سگ های فعال را شروع کنید، باید بدانید که مهمترین مسئله شما در آموزش این سگ‌ها، حفظ کنترل آن‌ها است. برای این منظور بهتر است همواره رفتارهای درست را تشویق کنید و رفتارهای نادرست را نادیده بگیرید. واکنش نشان دادن به رفتارهای نادرست برای این سگ‌ها گونه‌ای تایید از جانب شما محسوب می‌شود!

آموزش نشستن به سگ پر انرژی

1- از کمربند و قلاده استفاده کنید

اولین کاری که باید انجام دهید این است که بتوانید توجه سگتان را جلب کنید تا بر جلسه آموزش تمرکز داشته باشد. با استفاده از یک کمربند می‌توانید سگ خود را بهتر کنترل کنید و او را در کنار خود نگه دارید. سعی کنید کمربرند را طوری به قلاده سگ ببندید که خیلی از شما دور نباشد. البته نیازی نیست بیش از حد آن را محکم کنید و باعث آزار و اذیت سگ بشوید.

2- در کنار سگ خود بایستید و تشویقش کنید که بنشیند

برای اینکار باید به او کمک کنید که از حالت ایستاده به حالت نشسته تغییر حالت بدهد. به آرامی با دست خود بالای پاهای عقبی او را به سمت پایین فشار دهید. البته شاید در ابتدا کمی سردرگم شود اما بعد از مدتی متوجه منظور شما می‌شود و می‌نشیند.

البته به خاطر داشته باشید که نیازی به فشار زیاد برای نشستن نیست و مراقب باشید که با این کار به سگ خود آسیبی وارد نکنید. همچنین از ضربه زدن پرهیز کنید و برسر سگ خود به هیچ وجه فریاد نزنید. در این صورت او نشستن را یاد نمی‌گیرد و فقط از شما خواهد ترسید.

اگر سگ شما در نشستن مقاومت می‌کند، کمی با او قدم بزنید و بار دیگر او را به همان مکان برده و این مرحله را تکرار کنید.

3- همزمان به اینکه باسن سگ شما روی زمین قرار گرفت، به سگ خود بگویید: «بشین»

بهتر است دست خود را در بالای پاهای عقبی سگ حدود 30 ثانیه نگهدارید تا سگ متوجه منظور شما از گفتن کلمه«نشستن» بشود.

4- آموزش را تکرار کنید

شما باید این فرایند را چند بار تکرار کنید و هر بار که سگ شما در انجام این کار موفق بود، او را تشویق کرده و جایزه بدهید. حرکت دست خود برای فشار به پاهای عقبی سگ را ادامه دهید تا زمانی‌که سگ یاد بگیرد که تنها با شنیدن صدای شما باید بنشیند.

5- در صورت نیاز محیط آموزش را تغییر دهید

اگر سگ شما همچنان در برابر نشستن مقاومت می‌کند، بد نیست او را به سطحی از زمین ببرید که روی آن راحت‌تر باشد. همچنین می توانید فاصله‌ای بین تمرینش بیاندازید و بعد از مدتی دوباره آموزش نشستن به سگ تان را شروع کنید.

6- هرچه سگ شما پرانرژی و سرسخت‌تر باشد، زمان بیشتری برای آموزش نیاز دارد

 گاهی ممکن است چند هفته زمان ببرد تا سگ شما دستور «بشین» را کاملا یاد بگیرد. اگر می‌خواهید آموزش را موثرتر و سریع‌تر کنید، باید در درجه اول به اعصاب خود مسلط باشید و همواره با لحن آرام و صمیمانه با سگ خود ارتباط برقرار کنید. همچنین لازم است برنامه آموزش خود را در زمان و مکان‌هایی تنظیم کنید که کمترین محرک‌ها را داشته باشد.

نکاتی که در آموزش دستورنشستن به سگ حتما باید رعایت کنیم

  • حجم غذایی که به عنوان جایزه به سگ خود می‌دهید به قدری نباشد که سگ سیر شود و دیگر جایزه‌های شما برایش جذاب نباشد.
  • از دادن خوراکی‌های مضر مانند سوسیس، کالباس، معده و روده مرغ و... بهعنوان تشویقی، جدا خودداری کنید. به جای آن شما می‌توانید از جایزه‌های خوراکی مخصوص سگ استفاده کنید.
  • به خاطر داشته باشید که نیازی نیست هر بار غذایی به عنوان جایزه به سگ خود بدهید و نوازش و محبت شما هم می‌تواند برای سگ‌تان لذت‌بخش باشد.
  • به خاطر داشته باشید که برخی از سگ‌ها به مواد غذایی انسان‌ها مانند شکلات، آووکادو، انگور و... حساسیت دارند و این غذاها برایشان مناسب نیست. بنابر این در انتخاب تشویقی‌ها و جوایز دقت داشته باشید.
  • بهتر است سایر اعضای خانواده را از زمان آموزش سگ خود باخبر کنید تا مزاحمتی برای جلسه آموزشی سگ شما ایجاد نکنند.

سخن پایانی

در این مقاله، گام به گام آموزش شیوه نشستن به سگ را با هم مرور کردیم. آنچه که باید همواره در تمامی آموزش‌های خود در نظر داشته باشید، حفظ آرامش و صبوری است. به خاطر داشته باشید که سگ‌ها بعد از مدت کمی دلیل عصبانیت شما را متوجه نمی‌شوند و این مسئله تاثیر بسیارمنفی در آموزش‌های بعدی شما خواهد داشت.

در نهایت، اگر تجربه‌ای در آموزش نشستن به سگ خود داشتید با ما هم آن را در میان بگذارید. همچنین شما می‌توانید سوالات خود را برای ما ارسال کنید تا کارشناسان پت بان در سریع‌ترین زمان ممکن شما را راهنمایی کنند.

در ضمن، شما می‌توانید با پرداخت هزینه‌ای بسیار بسیار کم، دوره آنلاین آموزش تربیت سگ را از آکادمی پتبان دریافت کنید.

دیدگاه ارزشمند شما

دوره آموزشی تربیت سگ

بیشتر بدانید

مشاهده دوره

مشاهده دوره آموزش تربیت سگ

اشتراک در خبرنامه پت بان

در جریان جدیدترین مطالب آموزشی ما قرار بگیرید