معرفی 10 نژاد برتر سگ که رفتار دوستانه ای با کودکان دارند

تیم تحریریه 4 پاسخ

معرفی 10 نژاد برتر سگ که رفتار دوستانه ای با کودکان دارند

انتخاب یک سگ و آوردن آن به خانه، به معنی اضافه کردن یک عضو جدید به خانواده است. این تصمیم آن‌قدرها هم که فکر می‌کنیم، آسان نیست. برای اینکار باید همه اعضای خانواده‌مان را در نظر بگیریم.

شاید در اول کار با خودمان بگوییم: «خب، این فقط یک حیوان خانگی است، چرا باید نظر بقیه را بپرسم و برای تصمیم‌گیری، آن‌ها را هم در نظر بگیرم.» من به شما می‌گویم چرا؟ چون اگر بدون در نظر گرفتن بقیه اعضای خانواده‌مان این کار را بکنیم، احتمال ناسازگاری حیوان خانگی قشنگ‌مان با سایر افراد دوست‌داشتنی خانواده بالا می‌رود و دیگر هیچ‌کس در خانه احساس آرامش نخواهد کرد. پس اگر می‌خواهیم یک سگ خانگی کوچولو داشته باشیم، قبل از هر چیز، باید نظر واقعی افراد خانواده‌‌مان را جویا شویم.

خب،‌ حالا می‌خواهم درباره موضوع مهم‌تری با شما صحبت کنم: «پذیرفتن یک پت دوست‌داشتنی در کنار بچه‌ها یا خواهر و برادر کوچک‌مان!». اگر در خانه بچه، خواهر یا بردار کوچک و شیرینی داریم که همین الان در اتاق کناری مشغول بازی است، برای انتخاب سگ خانگی باید دقت بیشتری داشته باشیم.

در خانه‌هایی که کودکان زندگی می‌کنند، پیش از ورود هر حیوان جدیدی باید تحقیقات زیادی انجام دهیم. می‌خواهم به شما بگویم، که اگر تصمیم به زیاد کردن اعضای خانواده‌تان با یک سگ بامزه گرفته‌اید و در خانه‌تان یک کودک بازیگوش دارید، بهتر است ادامه این مقاله را حتما دنبال کنید.

کدام نژاد سگ برای بودن در کنار کودکان بهتر هستند؟

حضور سگ‌ها در خانه، باعث زیاد شدن انگیزه و انرژی در بین اعضای خانواده می‌شود. وجود سگ‌ها علاوه بر اینکه برای ما بسیار شادی‌آور است، برای کودکان هم می‌تواند بسیار آموزنده باشد. با همه این‌ها، سگ‌ها همان‌قدر که می‌توانند هم‌بازی خوبی برای بچه‌ها باشند، به همان اندازه هم ممکن است با آن‌ها کنار نیایند و دردسر ایجاد کنند.

شاید برای شما هم جالب باشد، که بدانید بعضی از نژاد‌ها در بین سگ‌ها برای زندگی با بچه‌های کوچک مناسب نیستند و به خاطر جثه یا اخلاق‌شان، ممکن است در هنگام بازی کردن به کودکان آسیب برسانند. در مقابل بعضی نژادها رابطه بسیار صمیمانه، دوستانه و عمیقی با کودکان برقرار می‌کنند و حتی می‌توانند به تنهایی از بچه‌ها مراقبت کنند.

البته اگر درباره نژاد سگ‌ها خیلی اطلاعات نداشته باشید، باز هم با آگاهی از برخی ویژگی‌های کلی می‌توانید مناسب بودن یک سگ را برای زندگی با کودکان تشخیص دهید.

ویژگی‌های اصلی سگ‌هایی که برای زندگی با کودکان مناسب هستند

اگر در خانه بچۀ کوچک دارید، زمانی که برای انتخاب یک سگ خانگی اقدام می‌کنید، باید جنبه‌های مختلفی را درنظر داشته باشید.

از آنجایی که کودکان همیشه خوش‌اخلاق نیستند و ممکن است گاهی به فکر اذیت کردن حیوان خانگی باشند، بهتر است یک سگ قوی داشته باشید. سگ‌های قوی در برخورد با بدقلقی و بداخلاقی بچه‌ها صبور و انعطاف‌پذیر هستند. داشتن این ویژگی در سگ خانگی شما، باعث می‌شود که آرامش همیشه در خانه برقرار باشد و بین کودکان با سگ خانگی‌تان درگیری پیش نیاید.

نگهداری از نژادهای مینیاتوری و ظریف در کنار بچه‌ها،‌ به هیچ عنوان انتخاب مناسبی نیست، زیرا ممکن است در بازی با بچه‌ها، آسیب ببیند. حتی ممکن است بچه‌ها به چشم عروسک به سگ‌های ظریف نگاه کنند و آن‌ها را به این طرف و آن طرف پرتاب کنند. این موضوع برای پت خانگی شما می‌تواند خیلی دردناک باشد.

همچنین باید به این توجه کنید،‌ که از سگ‌های پرانرژی برای ماندن در کنار بچه‌ها استفاده کنید. سگ‌های پرانرژی در هنگام بازی با بچه‌ها کم نمی‌آورند و خسته نمی‌شوند. سگ‌های پرانرژی حتی باعث تخلیه انرژی مثبت کودکان نیز می‌شوند.

ویژگی مهم دیگری که یک سگ مناسب بچه‌ها باید داشته باشد، باهوش بودن اوست. سگ‌های باهوش خیلی سریع می‌توانند همه چیز را یاد بگیرند و در شرایط مختلف از کودکان محافظت کنند. به علاوه، باید دارای رفتاری دوستانه با بچه‌ها باشد تا بتواند ارتباطی گرم و صمیمانه با آن‌ها برقرار کند و اعتمادشان را جلب کند.

10 نژاد سگ مناسب برای زندگی در کنار کودکان

با توجه به ویژگی‌های کلی که در قسمت قبلی گفتیم، کارشناسان حوزه رفتاری حیوانات خانگی 10 نژاد از سگ‌ها را نسبت به سایر نژادها مناسب‌تر معرفی می‌کنند. این نژادها برای زندگی در کنار خانواده و همراه کودکان موارد مناسب‌تری هستند.

10- بولداگ های راحت طلب

بولداگ ها یک نسل قدیمی و باستانی در بین سگ‌ها به حساب می‌آیند. بسیاری از افرادی که با این نژاد سگ زندگی کرده‌اند، آن‌ها را بسیار مهربان و دوست داشتنی می‌دانند. البته امروزه شاهد تغییرات ظاهری آن‌ها نسبت به اجدادشان هستیم.

بولداگ ها بسیار پرانرژی هستند و خیلی کم پیش می‌آید که ناراحت شوند. آن‌ها راحتی را ترجیح می‌دهند و دوست دارند با سرعت آرام حرکت کنند. اگر بچه‌ها وسیله‌ای را از بولداگ ها بگیرند، آن‌ها بسیار خونسردانه برخورد می‌کنند و عصبانی نمی‌شوند. این سگ‌های بامزه، همبازی خوبی برای کودکان به حساب می‌آیند.

رفتار دوستانه سگ بول داگ با کودکان

9- سگ کوهستانی برنس

سگ کوهستان برنس به عنوان سگی بزرگ، آرام والبته کمی دست و پا چلفتی شناخته شده است. در واقع آن‌ها غول‌های آرامی هستند که بیشتر برای حضور در مزرعه‌ها به سرپرستی گرفته می‌شوند. این نژاد از سگ‌ها بسیار سازگار و مشتاق یادگیری چیزهای جدید هستند.

هر چند که سگ کوهستانی برنس برای هم‌نشین بودن با بچه‌ها بسیار مناسبند، اما برای آن‌ها بهتر است، که در محیط‌های بزرگ زندگی کنند. آن‌ها با زندگی در محیط‌های بزرگ می‌توانند باعث گسترش شادی در زندگی شما بشوند.

رفتار دوستانه سگ برنس با کودکان

8- پاگ های خنده دار و بامزه

یکی دیگر از نژادهای جذاب برای زندگی با کودکان، سگ های پاگ هستند. پاگ ها شخصیتی مستقل و سازگار دارند و بسیار فعال و شاداب هستند. آن‌ها همچنین انتخاب خوبی برای زندگی در آپارتمان‌ها و فضاهای کوچک هستند.

سگ های پاگ بسیار بامزه هستند و می‌توانند شما و بچه‌ها را بخندانند، به خصوص اگر درست تربیت شوند. قدرت یادگیری و هوش پاگ ها بسیار زیاد است. البته لازم است بدانید، که این گونه از سگ‌ها در صورتی که به درستی تحت آموزش قرار نگیرند، ممکن است رفتارهای لجوجانه و خودخواهانه از خود نشان دهند.

نژاد پاگ به همکاری با انسان‌ها و پیروی از آن‌ها علاقه دارند و از چرت زدن‌های نیمه روز بسیار لذت می‌برند. آن‌ها همچنین با افرادی که مایل به بازی و فعالیت هستند، سازگارترند.

رفتار دوستانه سگ پاگ با کودکان

7- بوستون تریرهای باهوش

بوستون تریرها به «جنتلمن آمریکایی» معروف هستند. این سگ‌ها خیلی دوست‌داشتنی رفتار می‌کنند و هوش سرشاری دارند. آن‌ها با وجود جثه قوی و اندازه کوچکی که دارند، بسیار فعال هستند.

مهربانی سگ‌های بوستن تریر ها ثابت شده است. آن‌ها با حضور در خانه شما، می‌توانند فضایی پرانرژی و شاد برای همه افراد خانواده ایجاد کنند.

رفتار دوستانه سگ بوستون تریر با کودکان

6- بروکسل گریفون های دوست‌داشتنی

بروکسل گریفون ها بسیار پرانرژی هستند و شور و شوق زیادی برای افراد خانواده از خود نشان می‌دهند. معمولا بچه‌ها از قیافۀ این نژاد و رفتار دلبرانه و دوست‌داشتنی‌شان بسیار خوششان می‌آید.

بروکسل گریفون ها از حضور افراد جدید در خانه استقبال می‌کنند و شور شوق خود را برای برقراری با آن‌ها نشان می‌دهند. این نژاد می‌تواند شروع خوبی برای بچه‌هایی باشد که تا به حال با هیچ حیوان خانگی زندگی نکرده‌اند.

رفتار دوستانه سگ بروکسل گریفون با کودکان

5- باست هوند های سازگار

باست هوند یکی از بهترین نژادهای سگ برای زندگی در خانواده و بودن در کنار کودکان است. در حالت عادی این نوع سگ، واکنش بسیار کندی دارد و وقتی عضوی از یک خانواده می‌شود، میزان تنبلی‌اش زیادتر می‌شود.

باست هوندها بسیار سازگار و وفادار هستند. آن‌ها برای زندگی در هر اندازه فضایی مناسبند و رفتاری ملایم دارند. البته بهتر است فراموش نکنید، که این نژاد در یادگیری کمی کند است، بنابراین برای زندگی با خانواده‌هایی مناسب است که وقت اضافه زیادی برای آموزش او دارند.

رفتار دوستانه سگ باست هوند با کودکان

4- لابرادور رتریورهای ورزیده

نژاد لابرادور رتریور در بین ماهیگیران بسیار محبوب است، زیرا به آن‌ها در بیرون کشیدن تور ماهیگیری از آب کمک می‌کند. این سگ‌ها شناگران ماهری هستند، بنابراین اگر در جایی زندگی می‌کنید که استخر دارد، یا نزدیک دریاچه است، بهترین انتخاب برای به سرپرستی گرفتن، همین نژاد است.

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که وقتی سگ‌شان برخی مهارت‌ها را بلد است، دیگر نیازی به یادگیری و تمرین ندارد. این تفکر بسیار اشتباه است، حتی اگر سگ شما شنا یا سایر مهارت‌ها را بلد باشد، بهتر است که فعالیت بدنی خود را با تمرین و گرفتن آموزش های مختلف افزایش دهد. این موضوع باعث آمادگی جسمانی بیشتر و سلامت او می‌شود.

نژاد لابرادور رتریور پذیرندگی بالایی برای آموزش‌ها دارد. در برخورد با خانواده و بچه‌ها بسیار مهربان است و رفتاری دوستانه دارد. البته باید حواس‌تان باشد که این سگ‌ها استعداد چاقی زیادی دارند و بچه‌ها نمی‌توانند مدام به آن‌ها خوراکی دهند.

رفتار دوستانه سگ لابرادور رتریور با کودکان

3- کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل های مهربان

این نژاد بامزه عاشق ناز و نوازش است و دوست دارد یک نفر مدام شکمش را لمس کند. این نوع سگ برای کودکانی مناسب است که عاشق ناز و نوازش کردن مداوم حیوانات هستند. اما آرامش آن‌ها به این معنا نیست که احمقند. آن‌ها علاقه زیادی به بازی کردن دارند. همچنین بسیار مهربان هستند و رابطه صمیمانه‌ای با انسان‌ها دارند.

رفتار دوستانه سگ اسپانیل با کودکان

2- بیگل های فوق‌العاده

بیگل ها اندازه متوسطی دارند و بسیار پرانرژی و دوستانه رفتار می‌کنند. آن‌ها به معنای واقعی تبدیل به یکی از اعضای خانواده می‌شوند. هر چند گاهی اوقات می‌توانند خسته‌کننده به نظر برسند. سگ‌های بیگل می‌توانند همدم اعضای خانواده در هر سن و سالی باشند. این نژاد از سگ‌ها، نه تنها برای زندگی با کودکان انتخابی فوق‌العاده هستند،‌ بلکه برای همراهی کردن بزرگسالان نیز گزینه مناسبی به شمار می‌روند.

رفتار دوستانه سگ بیگل با کودکان

1- گلدن رتریور های محبوب

این نژاد یکی از بهترین نژاد سگ‌های خانوادگی است. این سگ همچنین به عنوان محبوب‌ترین نژاد در ایالات متحده آمریکا شناخته می‌شود. گلدن رتریورها به معنای واقعی فوق‌العاده هستند.

آن‌ها بسیار باهوش، خونسرد، خوش‌رفتار، آموزش‌پذیر و صمیمی هستند و خوشحال کردن‌شان بسیار آسان است. رتریورهای طلایی به سرعت با همه اعضای خانواده رابطه عاطفی برقرار می‌کنند و فعالیت زیاد باعث شادی آن‌ها می‌شود.

رفتار دوستانه سگ رتریور طلایی با کودکان

نکاتی که در پایان باید بدانید

حالا که با 10 نژاد برتر سگ برای زندگی در خانواده آشنا شدید، بهتر است فراموش نکنید که هر حیوان خانگی مانند انسان‌ها، یک فرد در خانه شما به حساب می‌آید. این حیوان وقتی عضو خانواده شما می‌شود، خصوصیات اخلاقی مربوط به خود را دارد و شخصیت مستقلی به حساب می‌آید. البته به یاد داشته باشید که با گذشت زمان، امکان تغییر اخلاقیات سگ شما نیز وجود دارد.

پس بهتر است حواس‌تان به ایجاد یک محیط سالم، آموزنده و شاد برای حیوان خانگی‌تان باشد و به این موضوع توجه داشته باشید.

مسئلۀ مهم دیگر این است که بدانید هیچ سگی بدون آموزش، اجتماعی نمی‌شود و حتی سگ‌هایی که امروز به شما معرفی کردیم، اگر آموزش‌های مناسب را نبینند، قادر به برقراری ارتباط دوستانه و صمیمی با کودکان نخواهند بود. در پایان، خواهشی که از شما داریم، این است که به هیچ وجه، تحت هیچ عنوان، سگ و کودک خودتان را با یکدیگر تنها نگذارید. حتی سگ‌هایی که دوستانه ترین رفتار را با کودکان دارند، حتماً باید تحت نظارت مداوم شما قرار داشته باشند تا خدای ناکرده مشکلی برای فرزند و سگ شما پیش نیاید.

نظرات

کاربر مهمان
3 سال پیش

حالا دیگه می دونم چه سگی مناسبمه

samira sarbaz
3 سال پیش

بسیار عالی :)

شیدا
3 سال پیش

یک دنیا ممنون از این اطلاعات با ارزش

samira sarbaz
3 سال پیش

ممنون از شما خواننده عزیز پتبان :)

دیدگاه ارزشمند شما

دوره آموزشی تربیت سگ

بیشتر بدانید

مشاهده دوره

مشاهده دوره آموزش تربیت سگ

اشتراک در خبرنامه پت بان

در جریان جدیدترین مطالب آموزشی ما قرار بگیرید