بزرگ ترین نژادهای سگ در دنیا را بهتر بشناسیم

تیم تحریریه -1 پاسخ

بزرگ ترین نژادهای سگ در دنیا را بهتر بشناسیم

اغلب آدم‌ها وقتی برای به سرپرستی گرفتن یک سگ اقدام می‌کنند، در ذهنشان تصویری از نژادهای کوچک، فانتزی و عروسکی سگ‌ها دارند. آدم‌های کمی هم در دنیا هستند، که عقیده دارند هر چه سگ‌ها بزرگ‌تر باشند، بهتر هستند.

در این مقاله قصد داریم با هم درباره بزرگ ترین نژادهای سگ در دنیا صحبت کنیم. زندگی کردن با بزرگ ترین سگ های دنیا، همیشه ترسناک نیست. تنها موردی که برای نگهداری از سگ‌های بزرگ وجود دارد، توجه به شرایط مخصوص مربوط به آن‌ها است.

سگ‌های بزرگ معمولا نیازهایی خاص و فراتر از سگ های کوچک یا سگ های فانتزی دارند و نیازمند مراقبت‌های ویژه‌ای هستند. به خصوص اگر بخواهیم با آن‌ها در فضای بسته‌ای مانند خانه‌مان زندگی کنیم.

در ادامه این مقاله، ابتدا به معرفی بزرگ‌ترین نژادهای سگ در دنیا می‌پردازیم. پس از آن درباره نیازهای کلی آن‌ها صحبت می‌کنیم. همچنین با ویژگی‌های مختلف هر یک از سگ‌های بزرگ آشنا می‌شویم.

معرفی 15 مورد از بزرگترین نژادهای سگ در دنیا

شاید در نگاه اول، تصور کنید که بزرگ ترین نژاد سگ ها بسیار بزرگ، خشن و قوی هستند، اما جالب است بدانید، آن‌ها هم دنیای خودشان را دارند. برخلاف تصوری که عموم مردم نسبت به سگ‌های بزرگ دارند، آن‌ها در عین داشتن جثه بزرگ‌شان، می‌توانند بسیار مهربان و وفادار باشند. سگ‌های بزرگ می‌توانند به محافظت از خانه و خانواده‌تان کمک کنند و علاوه بر آن، در کارهای خانه نیز، یاری‌دهنده شما باشند. البته فراموش نکنید که مهم‌ترین نیاز آن‌ها برای آرامش، ورزش و فعالیت روزانه است.

1- سگ نژاد گریت دین (Great Dane)

گریت دین ها بسیار قوی و قدرتمند هستند. امروزه آن‌ها را با عنوان «غول جنتلمن» می‌شناسند. این نژاد بزرگ سگ با وجود اندازه بزرگی که دارد، بسیار آرام و دوست‌داشتنی است. گریت دین نژادی عالی برای انتخاب به عنوان سگ خانگی است. تنها دردسر این سگ بزرگ آن است، که نیاز به نظافت و ورزش روزانه دارد.

عکس سگ گریت دین

2- سگ نژاد ماستیف (Mastiff)

ماستیف ها به عنوان بزرگ ترین نژاد از سگ ها شناخته می‌شوند و این عنوان، توسط باشگاه آمریکایی کانن، به آن‌ها تعلق گرفته است. نژاد ماستیف می‌تواند یک همدم ملایم و وفادار در خانه شما باشد. این سگ قدرتمند روحیه‌ای اجتماعی دارد و عاشق خانه و خانواده است. سگ ماستیف نیاز به مراقبت کم و فعالیت‌های روزانه سبک دارد.

عکس سگ ماستیف

3- سگ نژاد نپولیتن ماستیف (Neapolitan Mastiff)

نپولیتن ماستیف ها سگ‌های عظیم‌الجثه‌ای هستند که نماد بین‌المللی آن‌ها، پوست چروک‌شان است. آن‌ها بسیار قوی و مسالمت‌آمیز هستند و احساس وفاداری زیادی نسبت به خانواده خود دارند. نژاد نپولیتن ماستیف یکی از نژادهای بسیار بزرگ در بین سگ‌هاست که از صاحب خود در مقابل غریبه‌ها یا مهاجمان ناشناس، با قدرت محافظت می‌کند. مراقبت از این نژاد آسان است. آن‌ها برای فعالیت روزانه مورد نیازشان، باید به اندازه‌ای متوسط تحرک داشته باشند. تنها مشکل نپولیتن ماستیف‌ها، جاری بودن همیشگی آب دهان‌شان، از گوشه و کنار لب‌ها و دهان‌شان است.

عکس سگ نپولیتن ماستیف

4- سگ نژاد بول ماستیف (Bullmastiff)

سگ های بول ماستیف بسیار بزرگ، قدرتمند و مودب هستند. آن‌ها از زندگی در کنار خانواده لذت بسیاری می‌برند و نگهبانی در خون آن‌ها است. سگ های نژاد بول ماستیف سروصدای زیادی ندارند و لازم نیست هر روز برای فعالیت‌های طولانی مدت، آن‌ها را بیرون ببریم.

عکس سگ بول ماستیف

5- سگ نژاد سنت برنارد (Saint Bernard)

سنت برناردهای عظیم‌الجثه، با هیکل عضلانی خودشان قدرت‌نمایی می‌کنند. آن‌ها اخلاق خوب و ملایمی دارند. سگ های نژاد سنت برنارد با بچه‌های خانواده بسیار خوب کنار می‌آیند و قدرت باروری نسبتا بالایی دارند. آن‌ها معمولا در هر بار زایمان، توله‌های زیادی را به دنیا می‌آورند.

عکس سگ سنت برنارد

6- سگ نژاد (Newfoundland)

سگ های نژاد نیوفاندلند بسیار بزرگ و سخت‌کوش هستند. آن‌ها طبیعت رفتاری بسیار دل‌انگیز و مهربانی دارند و همدمی دلگرم‌کننده به حساب می‌آیند. نیوفاندلندها نیاز به مراقبت‌های روزانه به خصوص برای موهای بدن‌شان دارند و برای سلامتی، هر روز به مدت طولانی باید فعالیت کنند.

عکس سگ  نیوفاندلند

7- سگ نژاد کین کورسو (Cane Corso)

یکی از بزرگ ترین نژادهای سگ کین کورسوها هستند. آن‌ها استخوان‌بندی درشتی دارند و بدنشان بسیار عضلانی است. سگ های نژاد کین کورسو می‌توانند گرازهای وحشی را شکار کنند. نژاد آن‌ها مربوط به کشور ایتالیا است. در این کشور از آن‌ها به عنوان سگ‌های نگهبان و محافظ استفاده می‌شود. سگ های این نژاد بسیار باهوش، مهربان و ورزشکار هستند. آن‌ها نیاز به تمرینات روزانه فراوانی دارند. تنها نیاز مهمی که این نژاد از سگ‌ها دارند، شانه کردن گاه به گاه موهای کوتاه بدن‌شان است.

عکس سگ کین کورسو

8- سگ نژاد داگو د بورداکس (Dogue de Bordeaux)

سگ های نژاد داگو د بورداکس به طور ذاتی نگهبان آفریده شده‌اند. آن‌ها برای محافظت از یک فرد یا یک مکان بسیار مناسب هستند. این سگ‌ها صبور، آرام و مهربان هستند. نژاد قدرتمند داگو د بورداکس به داشتن بدنی عضلانی معروف است. نگهداری از آن‌ها و موهای کوتاه بدن‌شان آسان است. آن‌ها نیاز به تمرین زیادی در روز ندارند. اگر قرار است یک سگ بزرگ از این نژاد را به سرپرستی بگیرید، بهتر است خود را برای خوشحالی کردن‌های ناتمام او آماده کنید.

عکس سگ داگو د بورداکس

9- سگ نژاد گریت پایرنس (Greate Pyrenees)

این سگ‌ها از زمان‌های دور، به عنوان نگهبان گوسفندها به کار گرفته می‌شدند. سگ های گریت پایرنس، دارای غریزه درونی برای محافظت کردن از یک تیم هستند. آن‌ها مستقل و باهوش هستند و حواس‌شان به همه جا هست. بدن این سگ‌ها، پوشش ضخیم و مقاومی دارد که باعث افزایش تحمل‌شان در شرایط آب و هوایی مختلف می‌شود. سگ‌های نژاد گریت پایرنس نیاز به تمرینات روزانه مداوم و زیادی دارند و موهای بدن‌شان باید هفته‌ای یک بار شانه زده شود.

عکس سگ گریت پایرنس

10- سگ نژاد برنس مانتن داگ (Bernese Mountain Dog)

سگ های برنس مانتن داگ از بزرگ‌ترین نژادها در بین سگ ها هستند که مقاومت بالایی در برابر سرما دارند. آن‌ها در هوای سرد دوام می‌آورند. نژاد برنس مانتن داگ، نژادی بسیار آرام و باهوش است. این نژاد باید به مقدار متوسط برای انجام فعالیت‌های روزانه وقت بگذارد. موهای بلند و ابریشمی بدن او به صورت دو لایه پوستش را فرا گرفته‌اند و نیاز به شانه شدن مداوم دارند.

عکس سگ برنس مانتن داگ

12-  سگ نژاد  ماستتیف ایرانی (Persian mastiff) یا همان سگ سرابی

سگ سرابی،یکی از بهترین و جنگنده‌ترین نژادهای ماستیف، آن هم از نوع ایرانی‌اش است. ریشه این سگ به ایران باستان برمی‌گردد و خیلی‌ها زادگاه اصلی آن را سمت آذربایجان شرقی می‌دانند.

این سگ‌های وفادار رابطه خوبی با اعضای خانواده دارند؛ اما خیلی روی خوشی به غریبه‌ها نشان نمی‌دهند. سگ‌های سرابی برای زندگی به محیطی در فضای باز مثل روستا، حیاط باغ یا ویلا و ... نیاز دارند و زندگی در آپارتمان برایشان سم است!

اگر دوست دارید راجع به این سگ پرابهت و دوست‌داشتنی بیشتر بدانید، حتماً سری به صفحه نقد و بررسی نژاد سگ سرابی بزنید.

11- سگ نژاد ماستیف تبتی (Tibetan Mastiff)

نژاد ماستیف تبتی، سگ هایی بسیار هوشمند، دوست‌داشتنی و مستقل دارد. این سگ‌ها تمایل زیادی به مراقبت از خانواده و اموال آن‌ها دارد. آن‌ها موهای دو لایه و بلندی دارند که باید به طور منظم شانه شود. جالب است بدانید که موهای این سگ‌ها را سالی یک بار می‌سوزانند تا موهای جدیدی بر روی بدن‌شان رشد کند.

عکس سگ ماستیف تبتی

13- سگ نژاد تریر سیاه روسی (Black Russian Terrier)

تریرهای سیاه روسی بسیار بزرگ، قوی و قدرتمند هستند. آن‌ها در اصل به عنوان «نگهبان سگ ها» شناخته می‌شوند. غریزه طبیعی تریرهای سیاه روسی، تمایل آن‌ها را برای نگهبانی دادن بیشتر می‌کند. این نژاد از سگ‌ها با خانواده خود بسیار مهربان است،‌ اما با غریبه‌ها محافظه‌کارانه رفتار می‌کند. تریرهای سیاه روسی به فعالیت مداوم روزانه و شانه شدن مرتب موهای‌شان، نیاز دارند.

عکس سگ تریر سیاه روسی

14- سگ نژاد لئون برگر (Leonberger)

علت نام‌گذاری سگ‌های نژاد لئون برگر بدان دلیل بوده ‌است، که از نظر جثه و اندازه شبیه به شیرهای وحشی هستند. آن‌ها بسیار شیرین، دوست‌داشتنی، آرام و ملایم هستند. لئون برگرها سگ‌های بزرگی هستند که بچه‌ها را خیلی دوست دارند. موهای بدن‌شان بسیار زیاد است و هر روز باید شانه شود. این سگ‌ها باید زمان متوسطی در روز را به انجام فعالیت‌های پرتحرک بپردازد.

عکس سگ لئون برگر

15- سگ نژاد ایرلند ی تازی (Irish Wolfhound)

سگ های بزرگ، عضلانی و قد بلند آیریش ولف هاند بسیار دوست‌داشتنی هستند. از این نژاد سگ، در اصل برای شکار گرگ و گوزن کمک گرفته می‌شده است. اما امروزه آن‌ها در دسته سگ‌های خانگی قرار دارند. بدن این سگ‌ها باید به طور منظم و روزانه شانه شود.

عکس سگ  آیریش ولف هاند

16- سگ نژاد اسکاتیش دیر هوند (Scottish Deerhound)

این سگ بزرگ و دیدنی، یکی از قدیمی‌ترین نژادهای سگ شناخته شده در جهان هستند. سگ های دیرهوند اسکاتلندی، بسیار آرام، مغرور و باشکوه هستند. از گذشته تا کنون، این سگ‌ها تمایل عجیبی برای دنبال کردن حیوانات کوچک‌تر از خودشان داشته‌اند. سگ های نژاد دیرهوند اسکاتلندی گاه گاهی نیاز به شانه شدن موهای بدن‌شان و حمام کردن دارند.

عکس سگ دیرهوند اسکاتلندی

اکنون که با ۱۵ سگ از بزرگ ترین نژادهای سگ آشنا شدید، بهتر است درباره نیازهای کلی سگ‌های بزرگ نیز آگاه شویم. در ادامه این مقاله درباره نیازهای مراقبتی و آموزشی خوبی صحبت می‌کنیم، که به آگاهی از شیوه نگهداری سگ‌های بزرگ کمک می‌کند.

نیاز بزرگ ترین نژاد سگ ها به ورزش

اغلب سگ های بزرگ دنیا، با هدفی مشخص آفریده شده‌اند. هدف آن‌ها از زندگی بر روی کره زمین، نگهبانی یا شکار است. سگ های بزرگ معمولا استقامت بالایی دارند و توانایی زیادی برای درگیری با سایر حیوانات مهاجم در وجود آن‌ها نهادینه شده است.

آن‌ها می‌توانند از آدم‌ها، مزارع، گله‌های سایر حیوانات، خانه‌ها و سایر چیزهایی که نیاز به مراقبت دارند، محافظت کنند. اما در این بین، نکته‌ای که باید به آن توجه کرد، جلوگیری از تنبل شدن سگ های بزرگ است. این سگ‌ها برای حفظ قدرت بدنی خود باید روزانه تمرین و فعالیت داشته باشند. اگر سگ بزرگی در خانه دارید، با وادار کردن او به فعالیت، بازی کردن و قدم زدن در فضای آزاد از انرژی‌های او بکاهید تا خانه شما به هم نریزد.

فضای زندگی مناسب برای سگ‌های بزرگ

سگ‌های بزرگ نیاز به فضای مناسبی برای زندگی دارند. اگر یکی از بزرگ ترین نژادهای سگ را برای زندگی انتخاب می‌کنید، باید توجه داشته باشید که آن‌ها در فضاهای کوچک و آپارتمانی کلافه می‌شوند. سگ‌های بزرگ بیش از آنکه برای زندگی در شهرها مناسب باشند، به درد زندگی در روستاها، ویلاهای خارج از شهر و ییلاق‌ها می‌خورند.

اگر در آپارتمان زندگی می‌کنید، علاوه بر اینکه فضا برای فعالیت و زندگی یک سگ بزرگ مناسب نیست، وجود یک سگ بزرگ ممکن است همسایه‌های شما را بترساند. این شرایط باعث ایجاد بیماری‌های روحی برای سگ شما می‌شود و اخلاق او را خراب می‌کند.

اهمیت آموزش و یادگیری در بزرگ‌ترین نژادهای سگ

سگ‌هایی که از نژاد بزرگ هستند، باید از دوران توله بودن‌شان آموزش ببینند. این سگ‌ها به صورت ذاتی دارای روحیه‌ای تهاجمی هستند و در صورت دریافت نکردن آموزش‌های مناسب، خیلی زود مانند یک تروریست همه جا را به هم می‌ریزند و به همه چیز حمله می‌کنند. صاحبان سگ‌های بزرگ باید دوره‌های آموزشی مخصوصی را برای یاد دادن مهارت‌های مختلف به سگ‌شان بگذرانند. سگ‌های بزرگ انعطاف‌پذیری کمتری دارند و برای آموزش دادن آن‌ها باید زمان و حوصله بیشتری صرف کرد.

هزینه لازم برای نگهداری از یک سگ در خانه

به طور کلی، هزینه نگهداری از سگ‌ها با اندازه آن‌ها ارتباط مستقیمی دارد. هر چه نژاد یک سگ بزرگ‌تر باشد، هزینه‌های او نیز بیشتر است. بسیاری از هزینه‌های مربوط به سگ‌ها همچون هزینه دامپزشکی،‌ داروها، تغذیه و حمل و نقل آن‌ها، بستگی به اندازه‌شان دارد. سگ‌های بزرگ نسبت به سگ‌های کوچک، معمولا تمایل بیشتری برای خوردن دارند.

اکنون که با بزرگ ترین سگ های دنیا و ویژگی‌های آن‌ها آشنا شدید، انتخاب برای شما بین این نژادها یا سگ‌های کوچک‌تر آسان‌تر خواهد بود. توصیه ما به شما این است که پیش از انتخاب یک حیوان خانگی بزرگ، شرایط خود را در نظر بگیرید و اطلاعات کاملی را درباره نژاد مورد علاقه خود کسب کنید. در این صورت می‌توانید از زندگی کردن با حیوان خانگی دوست‌داشتنی‌تان بی‌نهایت لذت ببرید.

دیدگاه ارزشمند شما

دوره آموزشی تربیت سگ

بیشتر بدانید

مشاهده دوره

مشاهده دوره آموزش تربیت سگ

اشتراک در خبرنامه پت بان

در جریان جدیدترین مطالب آموزشی ما قرار بگیرید