چرا باید گربه داشته باشیم؟ داشتن گربه چه مزایایی دارد؟

تیم تحریریه 8 پاسخ

چرا باید گربه داشته باشیم؟ داشتن گربه چه مزایایی دارد؟

احتمالا از خیلی‌ها شنیده‌اید که سگ‌ها بهترین دوست انسان‌ها هستند. اما هر فردی که تجربه نگهداری از گربه را داشته است، خیلی هم با این جمله موافق نخواهد بود. گربه‌ها هم می‌توانند بهترین دوست انسان باشند. تقریبا تمامی کارهایی که گربه‌ها در طول روز انجام می‌دهند، جالب و دیدنی است. از غلت خوردن و  گرم کردن جای خوابشان گرفته تا مالیدن سرشان به دست و پای شما در طول روز. شما به راحتی می‌توانید رابطه دوستانه و عمیقی با گربه‌های پشمالو و دوست داشتنی ایجاد کنید. در این مقاله 15 مزیت داشتن گربه را با هم بررسی می‌کنیم تا بدانید که چرا لازم است یک گربه داشته باشید.

1- گربه‌ها عاشق شما خواهند شد

زمانی‌که گربه شما به دور پای‌تان می‌پرخد، سرش را به پای شما می‌مالد و به شما نگاه می‌کند، بی اغراق می‌توانید زیبا‌ترین و معصومانه‌ترین چشم‌های دنیا را ببینید! شما پدر و مادر گربه خود هستید، منبعی برای آرامش و امنیت او. شما همه چیز او هستید و می‌توانید این را در چشمانش بخوانید!

2- صدای خر خر گربه می‌تواند بی‌خوابی را درمان کند!

اگر نمی‌توانید راحت بخوابید، بهتر است بدانید که صدای خرخر گربه بهترین راه درمان شما است! زمانی‌که یک بچه گربه در کنار شما می‌خواید، صدای خر خر او آرامش بخش‌تر از هر صدایی است که تا آن لحظه شنیده‌اید. خیلی از افرادی که گربه دارند، در کنار بدن گرم و نرم گربه خود خیلی زود به خوابی عمیق فرو می‌روند.

درمان کم خوابی توسط گربه ها

3- گربه‌ها بیمار شدن شما را حس می‌کنند

برخی از گربه‌ها توانایی عجیب و ناشناخته‌ای در تشخیص بیمار بودن شما دارند! بارها گربه‌هایی را دیده‌ایم که در کنار صاحب خود پرسه می‌زنند تا بیماری او کاملا برطرف شود. برخی می‌گویند که دلیل این کار گربه‌ها، این است که افزایش دمای بدن شما که ناشی از تب است، آن‌ها را جذب می‌کند. اما من شخصا ترجیح می‌دهم به این مسئله باور داشته باشم که گربه‌ها نگران ما هستند و می‌خواهند حال خوبی داشته باشیم.

4- گربه‌ها بازیگوش و عاشق بازی کردن هستند

خب البته، گربه‌ها ذاتا حیوانات مستقلی هستند و می‌توانند چند روز بدون صاحب خود به راحتی زندگی کنند. اما در هر صورت، آن‌ها به توجه شما نیاز دارند و زمانی که در منزل هستید، دوست دارند با شما بازی کنند. اتفاقا این کار برای شما هم لذت‌بخش خواهد بود. به عنوان مثال بارها دیده‌ایم که گربه‌ها با چه تلاش و لذتی به دنبال یک تکه پر یا نور لیزر می‌دوند و قطعا شما هم از دیدن این صحنه‌ها لذت خواهید برد.

5- از بین بردن حشرات خانه را به گربه خود بسپارید!

اگر در خانه خود یک گربه دارید، دیگر لازم نیست که نگران وجود حشراتی مانند سوسک و عنکبوت باشید. گربه شما قبل از آنکه خودتان دست به کار شوید، همه آن‌ها را از بین خواهد برد. اما مراقب باشید؛ شاید این حشرات را به عنوان هدیه نزد شما هم بیاورند تا عشق و علاقه‌شان را به شما نشان دهند!

6- گربه‌ها شما را سرگرم می‌کنند

گربه‌ها بسیار سرگرم‌کننده هستند، بخصوص اگر بیش از یک گربه در خانه داشته باشید! آن ها به دنبال یکدیگر می‌دوند، با هم مبارزه می‌کنند و گاهی اوقات هم به سراغ قایم باشک مخصوص خودشان می‌روند. حتی اگر یک گربه دارید هم، می‌توانید از دیدن اینکه گربه شما در خانه یک چیز خیالی را تعقیب می‌کند، لذت ببرید.

7- می‌توانید ترفندها و حقه‌های زیادی را به گربه خود آموزش دهید

برخلاف باور خیلی‌ها، گربه‌ها به خوبی آموزش می‌بینند. البته در صورتی که روش‌های درست آموزش را یاد بگیرید. شما می‌توانید به گربه خود آموزش دهید که وقتی نامش را صدا زدید، به سمت شما بیایند، بنشینند و حتی روی صندلی یا میز بپرند! 

8- گربه‌ها شما را هوشیار نگه می‌دارند

گربه‌ها غیر قابل پیش‌بینی هستند. آن‌ها عاشق پریدن روی قفسه کتاب‌ها، میز و صندلی هستند. حتی ممکن است پای رایانه شما هم بروند و چند ضربه‌ای به صفحه کلید شما وارد کنند. در این جا است که شما ناچارید سریعا وارد عمل بشوید و جلوی شکستن وسایل خانه یا هرگونه دیگری از خرابکاری را بگیرید!

9- گربه‌ها همچون ساعت می‌توانند شما را به موقع بیدار کنند

اگر در خانه گربه دارید، دیگر نگران خوابیدن‌های طولانی و دیر شدن صبحانه نباشید. حتی اگر برای گربه خود غذا هم فراهم کرده باشید، باز هم خواب طولانی شما حوصله او را سر می‌برد. در این صورت شاهد قرار گیری یک پنجه بر روی صورت خود خواهید بود، زیرا گربه شما به دنبال کمی بازی و دریافت نوازش از طرف شما است.

10- گربه‌ها سازگاری بالایی با محیط دارند، حتی اگر خانه شما بسیار کوچک باشد

گربه‌ها همچون سگ‌های ژرمن به حیاط بزرگی برای دویدن نیاز ندارند. تا جایی که شما بتوانید با گربه خود بازی کنید و انواع اسباب بازی‌های مورد علاقه‌اش را در اختیارش قرار دهید، گربه شما خوشحال خواهد بود. در صورتی که در خانه‌ای زندگی می‌کنید که بسیار کوچک است، می‌توانید برای سرگرم کردن گربه خود، از ابزارهایی مانند درختچه استفاده کنید که عرض زیادی از خانه شما را اشغال نکنند. گربه‌ها می‌توانند با محیط‌های کوچک سازگار شوند و درصورتیکه فضای عمودی کافی در اختیارشان قرار دهید، دیگر دغدغه وسعت کم منزل شما را نخواهند داشت.

11- گربه‌ها شما را از تنهایی در می‌آورند

گربه‌ها دوستان و همراهان بسیار خوبی برای شما خواهند بود. آن‌ها عاشق این هستند که در کنار شما استراحت و خود را گرم کنند. بسیاری از گربه‌ها حتی دم در منتظر می‌مانند تا شما به خانه بازگردید. گربه‌ها به روش‌های مختلفی از شما تشکر می‌کنند و همواره قدردان زحمات شما هستند. با وجود یک بچه گربه پشمالوی ناز داشته باشید، دیگر احساس تنهایی نمی‌کنید.

12- خنده دار است؛ گربه‌ها به شما نشان می‌دهند که دنیای بیرون چقدر حیرت انگیز است!

آیا تا به حال گربه‌ای را دیده‌اید که از دیدن محیط بیرون خانه شگفت زده نشود؟! کافی است کرکره پنجره خانه خود را بالا بکشید و آن زمان خواهید دید که گربه شما به نحوی به بیرون نگاه می‌کند که گویی بیرون از خانه یک فیلم سینمایی اکشن در حال اکران است! تا قبل از آنکه گربه‌ای داشته باشید، احتمالا متوجه این جذابیت‌های دنیای بیرون نخواهید شد! از دیدن پرواز کبوترها گرفته تا دیدن حرکت مارمولک‌ها در حیاط خانه.

13- گربه‌ها کم انرژی هستند و فعالیت کمی دارند

در مقایسه با نگهداری از سگ یا خیلی از حیوانات خانگی دیگر، گربه‌ها فعالیت کم‌تری دارند. شما می‌توانید یک گربه را 1 یا 2 روز تنها بگذارید و هیچ مشکلی برای او پیش نخواهد آمد، البته به شرطی که غذا، آب و یک جای خواب گرم و نرم برایش آماده کنید. اما اگر صاحب یک سگ باشید، بخصوص سگ پر انرژی ماند دوبرمن، ناچارید هر روز او را به پیاده‌روی ببرید. علاوه بر این‌ها، گربه‌ها دائما در حال تمیز کردن بدنشان هستند و نیاز چندانی به حمام ندارند. در کل می‌توان گفت که گربه‌ها حیوانات خانگی مستقلی هستند و برای نگهداری از آن‌ها به صرف انرژی و زمان زیادی نیاز ندارید.

گربه ها کم انرژی هستند

14- گربه‌ها باعث افزایش سلامت جسمی شما می‌شوند

باور کنید یا نه، گربه‌ها برای حفظ و بهبود سلامت بدن شما مفید هستند! نوازش یک گربه می‌تواند فشار خون شما را تنظیم کند. برخی از پژوهش‌ها نشان می‌دهند که نگهداری از یک گربه حتی خطر سکته و بیماری‌های قلبی را هم کاهش می‌دهد و خب طبیعتا به دفعات کمتری به دکتر مراجعه خواهید کرد!

15- نگهداری از یک گربه می‌تواند سلامت روان شما را هم بهبود ببخشد

نه تنها نگهداری از یک گربه فواید جسمی برای بدن شما دارد، بلکه سلامت روان شما را هم می‌تواند بهبود ببخشد. درمان با کمک حیوانات (Animal-assisted therapy) یکی از روش‌های درمان افسردگی محسوب می‌شود. داشتن یک حیوان خانگی مانند گربه می‌تواند سطح کورتیزول بدن شما را کاهش دهد که در نهایت میزان استرس شما نیز کاهش خواهد یافت.

فواید گربه برای سلامت انسان

سخن پایانی

در نهایت، اگر تا امروز گربه‌ای نداشته‌اید یا به فکر داشتن آن نبودید، این 15 دلیل می‌تواند شما را متقاعد کنند که زمان خریدن یک گربه فرا رسیده است. اگر هم در حال حاضر از یک گربه نگهداری می‌کنید، در اولین فرصت یک جایزه و خوراکی خوشمزه به او بدهید تا بخاطر همه این فوایدی که برای شما دارد، از او تشکر کرده باشید.

نظرات

Sadaf N
2 سال پیش

منم یه بچه گربه به تازگی آوردم ولی خیلی تو‌نگه داریش دودلم اصلا نه دلم میاد بدمش بره نه شرایط نگه داریشو دارم واقعا نمیدونم چیکار کنم

samira sarbaz
2 سال پیش

سلام، از کجا آوردینش؟

ببینید الان بچه هست و دوسش دارید، بزرگ که بشه مشکلاتش زیاد شه بیشتر بهتون فشار میاد. پس اگر شرایطش رو ندارید حیوون رو به خودتون اصلا اصلا وابسته نکنید و واگذارش کنید.

وحید
2 سال پیش

منم گربه دارم و خیلی رضایم از نگهداریش ولی با نگهداری سگ در منزل به شدت مخالفم سگ جاش پشت در خونه اس

زهرا
3 سال پیش

منم ۹تاگربه نازومهربون دارم خیلی ماه وملوسن.عشق منن.خیلی هوبخاطراینکه من این موجودات پاک ودارم تو خونم نمیان ولی من همه چی روازخدادادرم.

samira sarbaz
3 سال پیش

عزیزم، درک عشق به حیوانات برای کسایی که سروکاری باهاشون نداشتن، خیلی سخته و خب باید ما هم بهشون حق بدیم.
دوست داشتن حیوانات یه حسی هست که تا اون شخص تجربه نکنه نمیتونه مارو درک کنه. ما هم کاری نمیتونیم بکنیم براش ...

کاربر مهمان
3 سال پیش

چقدر باید از خدا تشکر کرد بابت این حیوانات دوستداشتنی و معرکه؟؟
خدایا هزاران بار شکرت

یلدا
3 سال پیش

من ۷،۸تا گربه ملوس دارم???

samira sarbaz
3 سال پیش

شما خیلی خوشبختین :)

کاربر مهمان
3 سال پیش

منمیگم گربه وسگ اطلا کثیف و نجس نیست هر دو تمیز و سرگرم کننده هستند

Narges
3 سال پیش

سلام ممنون از این اطلاعات بهتر است گربه نر بگیرم یا ماده؟

samira sarbaz
3 سال پیش

سلام،
ببینید، خیلی فرقی با هم ندارن. هر کدوم یه سری ویژگی‌های خاص دارن. مثلاً گربه نر اگر عقیم نشه، موقع فحل شدن ممکنه برای تعیین قلمرو ادرار کنه. با عقیم شدن به موقع البته این اتفاق نمیافته و همه گربه‌ها هم اینجوری نیستن.
گربه ماده هم فحلی و زایمان از سختیاشه. اونم باز اگر به موقع عقیم بشه این مشکلات رو نداره. حالا دیگه انتخاب با خودتونه.
بیشتر نگاه کنید به این با کدوم گربه ارتباط عاطفی بیشتری برقرار می‌کنید.

م
3 سال پیش

همه ی این موارد رو سگ ها هم دارن و حتی بهتر از این اونوقت سگ نجسه نمیدونم واقعا فرقش چیه

samira sarbaz
3 سال پیش

همه مخلوقات خداوند پاک هستن خیالتون راحت :)

دیدگاه ارزشمند شما

دوره آموزشی تربیت سگ

بیشتر بدانید

مشاهده دوره

مشاهده دوره آموزش تربیت سگ

اشتراک در خبرنامه پت بان

در جریان جدیدترین مطالب آموزشی ما قرار بگیرید