گربه‌ها چند سال عمر می‌کنند؟! چگونه سن گربه را تشخیص دهیم؟

تیم تحریریه 1 پاسخ

گربه‌ها چند سال عمر می‌کنند؟! چگونه سن گربه را تشخیص دهیم؟

تا به حال به این فکر کرده‌اید، که گربه‌ها چقدر عمر می‌کنند؟ اصلاً تا به حال با یک گربه پیر و خسته مواجه شده‌اید؟ اگر درباره طول عمر گربه ها مطالعه کرده باشید، حتما شنیده‌اید، که هر یک سال از عمر ما انسان‌ها برابر با هفت سال از عمر گربه‌هاست. اما همین ابتدای کار باید به شما بگوییم، که این باور رایج کاملا غلط و بی‌پایه و اساس است.

خب، حالا شاید موضوع طول عمر گربه ها و عوامل موثر بر کوتاه و طولانی شدن عمر آن‌ها، کمی برای‌تان جذاب‌تر شده باشد. پس بیایید درباره مهم‌ترین واقعیت زندگی گربه‌ ها، یعنی سن آن‌ها صحبت کنیم. برای صحبت کردن درباره سن گربه‌ها و مقایسه سنی آن‌ها با انسان، به کمی استعداد ریاضی احتیاج داریم.

مقایسه طول عمر گربه و انسان

گربه‌ها در یک سال اول زندگی خودشان، به سنی می‌رسند که معادل آن در انسان‌ها ۱۵ سالگی است. یعنی اگر بخواهیم سن گربه ها را با انسان مقایسه کنیم، یک سالِ اول گربه‌ای معادل ۱۵ سالِ اول انسانی است. شاید الان با خودتان فکر می‌کنید، که حتماً 2 سالگی هر گربه برابر با 30 سالگی یک انسان است. اما اشتباه می‌کنید!

در واقع رشد سنی گربه‌ها در سال دوم زندگی‌شان کندتر می‌شود. به این ترتیب، از نظر سنی، هر گربه 2 ساله به اندازه یک انسان 24 ساله عمر کرده است.

این نسبت سنی پس از 2 ساله شدن گربه‌ها به اندازه قابل توجهی کاهش می‌یابد. بنابراین هر یک سال تقویمی، برابر با گذشتن 4 سال از عمر گربه‌هاست. اگر بخواهیم سن یک گربه 5 ساله را با سن انسان مقایسه کنیم؛ یک گربه 5 ساله حدودا با یک انسان 36 ساله همسن می‌شود.

برای فهمیدن نسبت سنی گربه‌ها با انسان‌ها، از جدول مقایسه‌ای زیر استفاده کنید:

جدول طول عمر گربه ها

البته طبیعی است، که گربه‌های خیابانی، طول عمر کمتری نسبت به گربه‌های خانگی دارند. اما عوامل مختلف بسیار زیادی وجود دارد، که در کمتر یا بیشتر شدن عمر زندگی گربه‌ها موثر است.

در ادامه درباره عواملی که بر طول عمر گربه ها موثر است،‌ صحبت خواهیم کرد. اما پیش از آن بهتر است درباره شاخصه‌های سنی گربه در زمان‌های مختلف حرف بزنیم.

نشانه‌هایی برای تشخیص سن گربه ها

اگر یک روز یک بچه گربه بامزه، مانند یک معجزه بر سر راه شما قرار بگیرد و دنبال شما راه بیفتد، چه کار می‌کنید؟ احتمالاً ممکن است، اول دنبال مادرش بگردید. اما اگر مادری در کار نبود چه؟ اگر از آن دسته افرادی نباشید، که از گربه‌ها می‌ترسید، به احتمال زیاد تصمیم می‌گیرید او را به سرپرستی قبول کنید.

شاید برای‌تان جالب باشد که بعد از برخورد با یک گربه بامزه، بتوانید سن او را تشخیص دهید. هر چند که تشخیص سن گربه‌ها توسط دامپزشک متخصص، بسیار دقیق‌تر صورت می‌گیرد، اما نشانه‌هایی هم وجود دارد، که تشخیص سن گربه را برای هر فردی امکان‌پذیر می‌کند.

نشانهً اول: دندان‌های گربه‌ها

دندان‌های گربه ها، یک شاخص عالی برای تشخیص سن آن‌ها است. معمولا در گربه‌های خانگی، اگر صاحب گربه‌ها در مسواک زدن برای آن‌ها تنبلی به خرج داده باشد، رنگ دندان‌های گربه تغییر می‌کند. در این شرایط هر چه سن گربه بالاتر برود، رنگ دندان‌هایش زردتر می‌شود.

دندان‌ها در بچه گربه‌های تازه متولد شده، بین دو تا چهار هفته اول درمی‌آیند. گربه‌ها در چهار ماهگی دیگر همه دندان‌های‌شان درآمده است. به این ترتیب وقتی که گربه‌ای را به سرپرستی می‌گیرید، دهان او را باز کنید. اگر با ردیفی کامل از دندان‌هایی سفید مواجه شدید، بنابراین گربه بین 6 ماه تا یک سال سن دارد.

گربه‌های بین یک تا دو سال، احتمالا چند دندان زرد در بین دندان‌های‌شان دارند. همچنین اگر تقریبا تمام دندان‌های گربه زرد شده باشد، احتمالا گربه بین ۳ تا ۵ سال است. اگر گربه چند دندان در دهان ندارد و بعضی از دندان‌های او از بین رفته‌اند، احتمالا یک گربه بالغ و کامل در آغوش شما قرار گرفته است.

نشانه دوم:‌ اندام و هیکل گربه‌ها

هر چه گربه‌ها جوان‌تر باشند، عضلات بیشتری در بدن آن‌ها وجود دارد و به همین خاطر جنب و جوش بیشتری دارند. گربه‌های پیرتر معمولا چربی اضافه‌تر و پوست افتاده‌تری در اطراف شانه‌های خود دارند.

نشانه سوم:‌ موهای گربه‌ها

یکی دیگر از شرایط گربه‌ها که همراه با افزایش سن‌شان تغییر می‌کند، وضعیت موهای بدن آن‌ها است. بچه گربه‌ها و گربه‌های جوان‌تر معمولا موهایی نرم و زیبا دارند.

هر چه سن گربه‌ها بالاتر می‌رود، موهای آن‌ها زخیم‌تر و خشن‌تر می‌شود. در برخی گربه‌ها، با افزایش سن، احتمال سفید یا خاکستری شدن موها وجود دارد.

نشانه چهارم: چشمان گربه ها

چشم‌های شفاف و روشن و بدون اشک، معمولا متعلق به گربه‌های جوان است. گربه‌هایی که سن کمتری دارند، هیچ هاله‌ای در چشم آن‌ها دیده نمی‌شود. عدسی چشم گربه‌های جوان نیز معمولا واضح‌تر است. اما گربه‌های پیرتر دارای چشمانی هاله‌دار دارند. عنبیه چشمان بعضی از آن‌ها حالت دندانه‌دار دارد. بعضی از گربه‌های پیر نیز چشمان‌شان به دلیل دعوا یا بیماری تخلیه شده است.

گربه ها چند سال عمر می‌کنند؟

به طور کلی گربه‌ها نسبت به سایر حیوانات خانگی عمر طولانی‌تری دارند. البته طولانی شدن عمر آن‌ها کاملا بستگی به شرایط ژنتیکی و نحوۀ نگهداری از آن‌ها دارد.

در دنیا گربه‌هایی وجود داشته‌اند که تا ۳۰ سال نیز عمر کرده‌اند. اما عمر معمول گربه‌های خانگی بین ۱۲ تا ۱۸ سال است. البته بسیاری از آن‌ها تا ۲۰ سال هم عمر می‌کنند.

گربه‌های خیابانی معمولا عمر کوتاه‌تری دارند. شرایط زندگی آن‌ها به سبکی است، که بیشتر از گربه‌های خانگی با عوامل خطرآفرین مواجه می‌شوند. اغلب گربه‌های خیابانی تنها ۲ تا ۵ سال عمر می‌کنند.

چه عواملی باعث طولانی‌تر شدن عمر گربه‌ها می‌شود؟

ممکن است، گاهی اوقات آرزو کنید که ای کاش گربه شما عمر طولانی‌تری داشته باشد و مدت زمان بیشتری در کنار شما زندگی کند. البته احتمالا دوست کوچولوی شما، به تنهایی توانایی فراهم کردن عمر طولانی‌تری برای خودش نداشته باشد، اما خبر خوب این است که شما می‌توانید باعث طولانی‌تر شدن عمر گربه کوچولوی‌تان شوید.

حتما الان می‌پرسید، برای طولانی‌تر شدن عمر گربه خود باید چه کنید؟ جالب است بدانید، که برای طولانی‌تر شدن عمر گربه‌های عزیزتان، تنها لازم است موارد آسانی را رعایت کنید. با رعایت این کارها می‌توانید به سال‌های عمر گربه‌ دلبندتان اضافه کنید.

در ادامه، عواملی را بررسی می‌کنیم، که رعایت آن‌ها باعث افزایش طول عمر زندگی گربه‌تان می‌شود.

برنامه غذایی گربه خود را تنظیم کنید

همواره باید اطمینان حاصل کنید، که رژیم غذایی گربه خانگی شما شامل تمام مواد مغذی لازم برای رشد او و بزرگ و قوی شدنش است. معمولا استفاده از غذاها و خوراکی‌های تولید شده توسط کارخانه‌ها، بهترین، امن‌ترین و مناسب‌ترین نوع برای پت‌های خانگی شما به حساب می‌آیند. 

از چاقی گربۀ خود جلوگیری کنید

گربه‌ها معمولا تمایل زیادی به خوردن غذا دارند. برای آنکه طول عمر گربه شما طولانی شود، باید از چاق شدن او جلوگیری کنید. به همین منظور بهتر است مطمئن شوید، که گربه‌تان روزانه بیش از ۵ تا ۱۰ کالری اضافه‌تر از برنامه تغذیه‌ای خود استفاده نمی‌کند. هر چند، این کار ممکن است دشوار باشد و نیاز به شخصی دارد، که همیشه حواسش به گربه‌ها باشد، اما باز هم ارزشش را دارد. چاقی حقیقتا باعث کاهش طول عمر گربه‌ها می‌شود. 

آب کافی در دسترس گربۀ خود قرار دهید

بدن گربه‌ها نباید دچار کمبود آب شود. کمبود آب باعث می‌شود که گربه‌ها به بیماری‌های ادراری دچار شوند. برای طولانی‌تر شدن عمر گربه خود بهتر است، مطمئن شوید که از منبع آب تمیزی تغذیه می‌کند. باید آب کافی برای گربه خود فراهم کنید و در صورتی که خودش برای نوشیدن آب اقدام نمی‌کرد، آب را به او بنوشانید. برای این کار بیشتر از ظرف‌هایی استفاده کنید، که گربه‌ها به آن‌ها علاقمند هستند. 

به برنامۀ واکسیناسیون گربۀ خود توجه کنید

گربه خانگی شما باید همه واکسن‌های لازم را دریافت کند. برخی واکسن‌ها نیز هر چند وقت یک بار باید به طور مجدد به گربه‌ها زده شود. واکسن‌هایی نیز وجود دارد که دامپزشکان براساس نیاز گربه و با توجه به شرایط زندگی‌، برایش تجویز می‌کنند. توجه به برنامه واکسن‌های گربه باعث سلامت‌تر ماندن و طولانی‌تر شدن عمر او خواهد شد.

به سلامت دندان‌های گربه خود توجه داشته باشید

سلامت عمومی گربه‌ها بسیار مهم است. رسیدگی به دندان‌ها نیز بخشی از سلامت عمومی آن‌ها به حساب می‌آید. لثه‌ گربه‌ها، یکی از اعضای حساس بدن آن‌ها به حساب می‌آید. بنابراین عدم رسیدگی به دندان‌های آن‌ها باعث می‌شود که دچار بیماری‌ها و عفونت‌های لثه شوند. برای طولانی‌تر شدن عمر گربه‌های خود، باید به دندان‌های آن‌ها رسیدگی کنید و با استفاده از مسواک و خمیردندان مخصوص گربه‌ها، دندان‌های‌شان را مسواک بزنید.

وضعیت سلامت گربۀ خود را دائماً مورد بررسی قرار دهید

برای اطمینان از سلامت گربه‌ها، بهتر است به طور منظم گربه‌های خود را نزد دامپزشک ببرید. بررسی‌ها و رسیدگی‌های ماهانه و سالانه می‌تواند، شما را از مشکلات احتمالی که گربه‌ها به آن دچار می‌شوند، زودتر آگاه کند. برای سلامت بیشتر گربه‌های خانگی خود، از دامپزشک مطمئنی راهنمایی و مشاوره بگیرید. با این کار، از بیمار شدن پت‌های خانگی خود پیشگیری می‌کنید، یا در صورت بروز هرگونه بیماری جدیدی، خیلی زود می‌توانید برای درمان آن‌ها اقدام کنید. 

به موهای گربۀ خود توجه ویژه داشته باشید

اگر بچه گربه شما استفراغ می‌کند، ممکن است دلیل آن، موهای جمع شده در معده‌اش باشد. برخی حیوانات مانند گربه، با عارضه‌ای به نام هیربال مواجه می‌شوند. هیربال در واقع حجم گلوله جمع شده‌ای از مو است، که در معده گربه می‌ماند. این مشکل برای حیواناتی رخ می‌دهد، که بدن‌شان مو دارد و عادت به لیسیدن خودشان دارند. 

خوشبختانه راهکارهایی برای جلوگیری کردن از مشکلات هیربال در گربه‌ها وجود دارد. برای رفع این عارضه، می‌توانید به طور منظم از داروهای ملین استفاده کنید. همچنین با شانه کردن روزانه موهای او، می‌توانید از بروز هیربال در گربه قشنگ‌تان جلوگیری کنید. گربه‌ها شانه شدن موهای‌شان را بسیار دوست دارند و از این کار استقبال می‌کنند.

از گربۀ خود را بیشتر در محیط خانه نگهداری کنید

برای آنکه طول عمر پت شما بیشتر شود، باید از او در داخل خانه نگهداری کنید. گربه‌ها در خانه می‌توانند زندگی طولانی، مطمئن و ایمنی داشته باشند. اگر گربه‌ها بیرون از خانه نگهداری شوند، سرگردان می‌شوند و همین سرگردانی باعث آسیب دیدن‌شان خواهد شد. همچنین خطر ابتلا به عفونت‌ها و آفت‌ها در فضای باز برای گربه‌ها بیشتر است. علاوه بر این‌ها، احتمال درگیری گربه‌های خارج از خانه، با سایر حیوانات وجود دارد. پس برای طول عمر بیشتر گربه‌های‌تان، لازم است که آن‌ها را در خانه نگهداری کنید.

ویتامین‌های لازم را در برنامۀ غذایی آن‌ها قرار دهید

مصرف ویتامین‌های مختلف برای گربه‌ها ضروری است. اگر حیوان خانگی شما دچار کمبود ویتامین A یا D باشد، حتما باید از مکمل‌های مخصوص گربه برای تامین کمبود پت خانگی خود استفاده کنید. نداشتن کمبود ویتامین و بهره‌گیری بیشتر از منابع سرشار از ویتامین، به گربه‌ها کمک می‌کند که عمر طولانی‌تری را تجربه کنند.

از اسباب‌بازی‌ها برای افزایش شادابی گربۀ خود استفاده کنید

اسباب‌بازی‌ها تنها برای سرگرمی گربه‌های خانگی ساخته نشده‌اند. گربه‌ها برای سلامت بیشتر نیاز به تحرک و جنب و جوش دارند. بازی کردن با اسباب‌بازی‌های مخصوص در واقع نوعی ورزش برای گربه‌ها به حساب می‌آید. این کار همچنین به سلامت روحی آن‌ها کمک می‌کند و باعث ایجاد درک و تعاملات مثبت در وجودشان می‌شود. پس برای سلامت روحیه و طولانی‌تر شدن عمر گربه‌های خود، اسباب‌بازی‌های مختلفی در اختیار آن‌ها قرار دهید.

نظرات

کاربر مهمان
3 سال پیش

عالیه

دیدگاه ارزشمند شما

دوره آموزشی تربیت سگ

بیشتر بدانید

مشاهده دوره

مشاهده دوره آموزش تربیت سگ

اشتراک در خبرنامه پت بان

در جریان جدیدترین مطالب آموزشی ما قرار بگیرید