هر آنچه که باید دربارۀ بیماری دهان و دندان سگ بدانید!

تیم تحریریه 0 پاسخ

هر آنچه که باید دربارۀ بیماری دهان و دندان سگ بدانید!

قطعاً با من موافق هستید که نگهداری از سگ به عنوان حیوان خانگی تا چه میزانی لذت‌بخش است. البته، چه کسی می‌تواند ادعا کند که چیزهای لذت‌بخش، بدون دردسر و سختی به دست می‌آیند؟! فرض کنیم سگ دوست داشتنی شما، دچار بیماری‌های دهان و دندان شود. اجازه دهید همین الان حساب شما را با برخی از افرادی که اگر حیوان خانگی‌شان دچار بیماری خاص شد، آن را کنار می‌گذارند یا با سگی دیگر عوض می‌کنند، کنار بگذاریم.

شما فردی مسئولیت‌پذیر و مهربان هستید که هرگونه بیماری سگ‌تان روز و شب شما را درگیر خود می‌سازد و تا سگ خود را درمان نکنید، آرام و قرار نخواهید داشت. البته راه‌حل دیگری هم پیش‌روی شما قرار دارد؛ پیش‌گیری! حتماً ضرب‌المثل «پیشگیری بهتر از درمان است!» را شنیده‌اید؛ لازم است بدانید بیماری های دهان و دندان در سگ به راحتی قابل پیشگیری است.

آشنایی با بیماری دهان و دندان سگ به شما کمک می‌کند تا بتوانید به پیشگیری یکی از بیماری‌های رایج در میان سگ‌ها بپردازید. شاید بگویید حیوان خانگی شما در محیط سالمی نگهداری می‌شود و از مواد غذایی سالم تغذیه می‌کند؛ بنابراین نیازی به بررسی بیماری دهان و دندان ندارد! اما بر اساس گزارش‌های جامعه دامپزشکی آمریکا، آمار نشان می‌دهد که بیش از 80 درصد سگ‌ها علائم بیماری های دهان و دندان را دارند.

اهمیت بهداشت دهان و دندان سگ

موضوع مهم این است که اگر بیماری دهان و دندان سگ شما درمان نشود، در نهایت منجر به پوسیدگی و از بین رفتن دندان او خواهد شد. امروز قصد داریم مهم‌ترین مسائل مرتبط با این بیماری را مورد بررسی قرار دهیم تا با راه‌های درمان و پیشگیری از بروز آن آشنا شوید.

بیماری دهان و دندان سگ، باعث بروز سایر بیماری‌ها می‌شود!

بیماری دهان و دندان سگ ممکن است از یک عارضه ناچیز در ناحیۀ دهان شروع شود و در ادامه، علاوه بر از بین بردن دندان‌های سگ، سلامت حیوان را هم به خطر بیندازد! اگر بیماری دهان و دندان سگ پیشگیری و در صورت بروز بیماری، درمان نشود، در نهایت باید برخی دندان‌های سگ خود را بکشید.

البته در اینجا سلامت عمومی سگ شما نیز مسئلۀ مهمی است که باید به آن توجه داشته باشیم. بیماری دهان و دندان سگ نه تنها باعث از بین رفتن دندان‌های او می‌شود، بلکه در طولانی مدت روی ریه، کلیه و در نهایت قلب آن نیز اثر می‌گذارد. بنابراین اگر سگ شما به دچار این عوارض شد، در اسرع وقت باید او را توسط افراد متخصص و دامپزشک، معاینه و درمان کنید.

بیشتر صاحبان سگ به بیماری دهان و دندان سگ خود اهمیت نمی‌دهند! شما چطور؟

بر اساس تحقیقات انجام‌شده، بسیاری از افرادی که از سگ نگهداری می‌کنند، به بیماری دهان و دندان سگ خود اهمیت چندانی نمی‌دهند! اما اگر شما نگهداری از یک سگ را برعهده دارید، باید اهمیت زیادی برای سلامت دندان سگ خود قائل باشید؛ چرا؟ اگر به سگ خود یا سگ‌هایی که در محیط زندگی شما حضور دارند توجه کنید، حتماً متوجه خواهید شد که سگ‌ها برای ارتباط با دنیای اطراف از دهان خود به میزان زیادی استفاده می‌کنند.

بنابراین اگر دندان یا دهان سگ شما آسیب ببیند، سگ شما شانس برقراری ارتباط با دنیای اطراف خود (یا حتی خود شما!) را از دست می‌دهد. خوش‌بختانه پیشگیری از بیماری دهان و دندان سگ هزینه‌های بسیار پایینی دارد و راحت است! بنابراین شما باید معاینه دهانی سگ خود را در اولویت قرار دهید و به صورت دوره‌ای و منظم، لثه و دندان‌های سگ خود را به کمک یک متخصص معاینه کنید.

در غیر این صورت، علاوه بر آنکه سگ شما در معرض مشکلات و آسیب‌های جدی قرار می‌گیرد، بلکه هزینه‌های درمان نسبتاً بالایی را باید متقبل شوید.

هر چند وقت باید دندان‌های سگ خود را معاینه کنیم؟

سگ‌ها مانند هر حیوان خانگی دیگری مرتباً مراقبت، نگهداری و معاینه نیاز دارند. اگر از یک سگ نگهداری می‌کنید، حتماً هر از چند گاهی برای تزریق واکسن یا معاینه سگ خود، به دامپزشک مراجعه می‌کنید! باید بدانید معاینه دندان‌های سگ باید حداقل سالی یک‌بار انجام شود تا اگر سگ شما در معرض ابتلا به با بیماری های دهان و دندان قرار دارد، به سرعت درمان شود.

بوی بد دهان سگ

اولین نشانه بیماری بیماری‌های دهان و دندان در سگ‌ها، بوی بد نفس است! در واقع اگر سگ شما به بیماری دهان و دندان مبتلا شده باشد، هنگام نفس کشیدن بوی بدی استشمام خواهید کرد و این مسئله توسط خود شما به راحتی قابل تشخیص است. دلیل این بوی بد، مواد غذایی است که لابه‌لای دندان‌های سگ گیر می‌کند و سبب عفونت دندان‌ها می‌شود!

برخی دیگر از نشانه‌های بیماری دهان و دندان سگ عبارتند از:

  • تحرک غیر عادی سگ (بیش از اندازه جنب ‌و جوش کردن)
  • میل نداشتن به غذا خوردن یا بازی با اسباب‌بازی
  • دندان‌های نامرتب و به‌هم‌ ریخته
  • افتادن یا گم‌شدن دندان‌ها یا عدم رشد دندان‌ توله در بزرگ‌سالی
  • قرمز شدن، تورم و خون‌ریزی در اطراف لثه سگ

موارد بالا، 5 مورد از مهم‌ترین نشانه‌های بیماری دهان و دندان سگ می‌باشند. در صورتیکه هر یک از این علائم را در سگ خود مشاهده می‌کنید، سریعاً به یک دام‌پزشک مراجعه کنید.

چگونه بیماری دهان و دندان سگ خود را درمان کنیم؟

بهترین راه تشخیص و درمان بیماری دهان و دندان سگ، مراجعه به دام‌پزشک و اطلاع از نوع بیماری و روش درمان آن است. بنابراین در اولین قدم، دام‌پزشک باید منشأ بیماری سگ شما را تشخیص دهد. برای درمان راه‌حل‌های متفاوتی داریم. مثلاً مشکل برخی از سگ‌ها تنها با مسواک زدن برطرف می‌شود. در صورتیکه برخی باید زیر تیغ عمل جراحی بروند!

بنابراین اگر دهان سگ شما دچار بیماری شده است، باید به دام‌پزشک مراجعه کنید تا نوع و منشأ بیماری را تشخیص دهد. حالا اگر این بیماری شما در خانه قابل رفع باشد، دام‌پزشک به شما راه‌حل‌هایی نظیر مسواک زدن ارائه می‌دهد.

البته در این صورت لازم است حتماً نحوۀ مسواک زدن سگ را از دام‌پزشک خود یاد بگیرید تا مشکلات دیگری برای لثۀ او ایجاد نکنید. همچنین ممکن است دام‌پزشک شما رژیم غذایی خاصی برای درمان تجویز کند که باید کاملاً آن را رعایت کنید!

در برخی از موارد نیز بنا به تشخیص دامپزشک متخصص، باید دهان سگ خود را به دست یک جراح خوب بسپارید تا بافت‌های آسیب دیدۀ دهان را در صورت نیاز جدا کند یا دندان‌های کاملاً خراب را بکشد تا عفونت به سایر دندان‌های سالم آسیبی نرساند.

چگونه از بیماری دهان و دندان سگ خود جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از این نوع بیماری‌ها، اولین و مهم‌ترین راه‌کار این است که سگ خود را حداقل سالی یک بار برای معاینه به دام‌پزشک نشان دهید! اگر سگ شما نشانه‌های‌ بیماری دهان و لثه را داشته باشد، دام‌پزشک با ارائه راه‌حل‌هایی مثل مسواک و رژیم غذایی خاص از ابتلا به آن بیماری‌ها جلوگیری می‌کند.

برخی از مهم‌ترین روش‌های پیشگیری عبارتند از:

یک رژیم غذایی مناسب برای سگ خود داشته باشید

اگر برای سگ خود یک رژیم غذایی مناسب دارید، به شما تبریک می‌گوییم! احتمال آنکه سگ شما به بیماری دهان و دندان مبتلا شود، بسیار کم است. البته این رژیم غذایی باید توسط دام‌پزشک ارائه شود تا علاوه بر آن‌که برای سلامت و سیستم گوارش سگ مضر نباشد، بتواند سلامت دندان‌های سگ را هم تضمین کند.

برای سگ خود اسباب‌بازی‌های مناسب تهیه کنید

سگ‌ها حیوانات بازی‌گوشی هستند که اگر مراقب آن‌ها نباشید، ممکن است برای بازی به سراغ هر چیزی بروند! همچنین جویدن یکی از فعالیت‌های مورد علاقۀ سگ‌ها است. تا جایی که ممکن است با جویدن وسایل نامناسب، به دندان خود آسیب برسانند. بنابراین تهیۀ اسباب‌بازی‌های مناسب و استاندارد، یکی از بهترین‌ راه‌های حفظ سلامت دندان سگ شما است.

شما می‌توانید انواع این اسباب بازی‌ها را از پت‌شاپ‌های معتبر خریداری کنید. در تهیۀ اسباب‌بازی باید دو مورد مهم را درنظر داشته باشید:

  • اسباب‌بازی سخت‌تر و محکم‌تر از دندان سگ نباشد.
  • اسباب‌بازی به اندازه کافی بزرگ باشد تا سگ شما نتواند آن را قورت دهد یا لای دندان‌هایش گیر کند.

با رعایت این دو نکته، سگ شما هنگام بازی آن اسباب‌بازی را به کمک دندان‌های خود اسباب بازیش را می‌جود و سلامت دندان خود را افزایش می‌دهد. علاوه بر آن، سلامت وسایل زندگی شما هم حفظ می‌شود! باز هم تاکید می‌کنیم که اسباب بازی باید به اندازه کافی بزرگ باشد؛ در غیر این صورت ممکن است موجب خفگی حیوان خانگی شما می‌شود و خسارت جانی جبران‌ناپذیری بر روی سگ شما برجای خواهد گذاشت!

دندان‌های سگ‌تان را مسواک بزنید!

مسواک‌زدن مرتب برای حفظ سلامت دندان و دهان سگ شما کاملاً ضروری است. بسیاری از دام‌پزشک‌ها معتقند که حداقل هفته‌ای 3 بار باید دهان سگ خود را مسواک بزنیم. البته برای این کار باید از خمیردندان مخصوص سگ‌ها استفاده کرد! توجه داشته باشید که محتویات این همیردندان‌ها با خمیردندان انسان‌ها متفاوت است.

اگر سگ شما در مقابل مسواک‌زدن مقاومت می‌کند، یک مسواک انگشتی را امتحان کنید! این مسواک داخل انگشت‌ها قرار می‌گیرد و می‌توانید با قرار دادن انگشت خود در دهان سگ، مسواک‌زدن را به یک سرگرمی لذت‌بخش برای خود و سگ تبدیل کنید. همچنین با دادن انواع خوراکی‌ها، می‌توانید به سگ خود یاد بدهید که در صورت همکاری با شما، پس از مسواک زدن جوایز خوشمزه‌ای نصیبش خواهد شد.

اکنون شما بگویید که برای سلامت دندان و جلوگیری از بیماری دهان و دندان سگ خود چه کارهایی انجام می‌دهید؟ در بخش نظرات منتظر شنیدن تجربیات و راه‌کارهای شما هستیم.

دیدگاه ارزشمند شما

دوره آموزشی تربیت سگ

بیشتر بدانید

مشاهده دوره

مشاهده دوره آموزش تربیت سگ

اشتراک در خبرنامه پت بان

در جریان جدیدترین مطالب آموزشی ما قرار بگیرید