چرا گربه‌ها پس از دیدن خیار وحشت می‌کنند؟

تیم تحریریه -1 پاسخ

چرا گربه‌ها پس از دیدن خیار وحشت می‌کنند؟

اگر در حال خواندن این مقاله هستید، به احتمال زیاد فیلم‌ها و گیف‌های زیادی از گربه‌ها دیده‌اید که چگونه پس از دیدن یک خیار از جای خود می‌پرند و واکنش نشان می‌دهند و این سوال برای شما پیش آمده است که واقعا چرا؟! چرا گربه‌ها از خیار می‌ترسند؟ خب، شاید رسیدن به پاسخ این سوال به حل مشکلات جامعه کمکی نکند، اما دانستن آن خالی از لطف نیست، بخصوص برای شما که هربار با دیدن صحنه ترسیدن گربه از خیار می‌خندید و تعجب می‌کنید!

قبل از پاسخ به سوال بالا، کمی از رفتار گربه‌ها بدانیم

اینطور که از شواهد و قرائن پیداست، اگر گربه‌ها به اندازه شیرها بزرگ و قوی بودند، بدون استثنا صاحبان خود را می‌خوردند! شکار کردن و درنده خویی بخش جداناپذیری از ذات گربه‌سانان است. همین ویژگی باعث شده که گربه‌ها دائما نسبت به محیط اطراف خود حساس باشند. هر چیز متغیری در محیط که حرکت سریعی داشته باشد، ازخودش نور بتابد یا صدایی ایجاد کند، می‌تواند گربه شما را بترساند یا حداقل توجهش را جلب کند.

بنابر این، هرچیزی که ناگهان در اطراف‌ گربه شما پدیدار شود و در محیط تغییر ناگهانی ایجاد کند، ممکن است واکنش او شما را برانگیزد.

کمیک چرا گربه ها از خیار می ترسند

چرا خیار باعث می‌شود گربه شما از جایش بپرد؟

خب، می‌توان گفت که خیار به خودی خود عامل ترساندن گربه شما نیست، چیزی که گربه شما را می‌ترساند، تغییری ناخواسته و سریع در محیط اطرافش است، بدون آنکه متوجه آن تغییر بشود. از آن جایی که گربه‌ها هوشیاری بسیار بالایی به محیط اطراف خود دارند، اگر متوجه بشوند چیزی در پشت‌شان ظاهر شده و از آن بی‌خبر هستند، دچار شوک و هیجان می‌شوند. در ذهن گربه شما، خیار می‌تواند ماری باشد که به آرامی به سمتش خزیده و می‌خواهد از پشت او را شکار کند. بنابر این، گربه شما سریع‌ترین واکنش را از خود نشان می‌دهد تا از خطر احتمالی دور شود و جان خود را نجات دهد.

آیا ترساندن گربه با خیار (هرچند شاید جالب و خنده دار باشد) کار درستی است؟

خب شاید به این فکر افتاده‌اید که حقه ترساندن با خیار را روی گربه خودتان هم امتحان کنید. البته شما مطمئن هستید که این کار شما آسیبی به گربه نمی‌رساند و خیار را یکی از بی‌ضررترین چیزهای دنیا می‌دانید. اما آیا واقعا انجام این کار درست است؟

باید به عرض شما برسانیم که هرچند این کار ممکن است جالب باشد و از فیلم شما در شبکه‌های اجتماعی استقبال شود، اما از نظر گربه شما، این کار چندان خوش آیند نیست! اینکه گربه خود را بترسانید که یک چیز کشنده و مشکوک از پشت سر به او نزدیک می‌شود، می‌تواند میزان بسیار زیادی استرس به گربه شما وارد کند. تکرار چنین اعمال استرس‌زایی می‌تواند مشکلات رفتاری زیادی مانند بدخلقی را در گربه شما بوجود بیاورد. حتی در برخی مواقع، ممکن است گربه شما در معرض خطر سکته قرار بگیرد.

علاوه بر این موارد، واکنش‌های سریع و ناگهانی می‌تواند گربه شما را به خطر بیاندازد یا باعث شکستن وسایل خانه شود. بنابر این، اگر قرار است گربه شما به هر دلیلی با چیزهایی مانند خیار مواجه شود، بهتر است مستقیما این چیزها را به گربه خود نشان دهید تا در صورت مشاهده آن ها دچار شوک و استرس نشود و دیدن آن‌ها برایش عادی شود.

برای درک بهتر این موضوع، کافی است تصور کنید که فردی بطور ناگهانی، عنکبوت یا مار پلاستیکی را روی سر و بدن شما پرتاب کند، چه حسی خواهید داشت؟! در نهایت، هرچند شاید دیدن چنین صحنه‌هایی جالب و خنده‌دار باشد، اما ممکن است به گربه شما آسیب برساند. بنابر این، سعی کنید بجای ایجاد محیطی استرس‌زا، برای گربه خود خانه‌ای امن، مطمئن و راحت بسازید و از همراهی با گربه خود لذت ببرید.

دیدگاه ارزشمند شما

دوره آموزشی تربیت سگ

بیشتر بدانید

مشاهده دوره

مشاهده دوره آموزش تربیت سگ

اشتراک در خبرنامه پت بان

در جریان جدیدترین مطالب آموزشی ما قرار بگیرید