باهوش ترین نژاد های سگ که باید بشناسید

تیم تحریریه 0 پاسخ

باهوش ترین نژاد های سگ که باید بشناسید

سال‌ها قبل که به دنبال نگهداری از یک سگ بودم، نژاد دالماتیان را انتخاب کردم. در آن زمان تصورم این بود که دالماتیان همانند سگ‌های کارتون 101 سگ خالدار، بسیار سر به راه و آرام هستند. اما پس از مدتی متوجه شدم که دالماتیان‌ها کمی لج‌بازند و خیلی زود حوصله‌شان سر می‌رود و حتی گاهی دست به خرابکاری می‌زنند! در واقع برخلاف تصورات من، دالماتیان‌ها بسیار پرانرژی بودند و این ویژگی باعث می‌شد که آموزش این سگ کمی دشوار شود و من که در آن زمان تجربه کمی در آموزش سگ داشتم، با مشکلات زیادی مواجه شدم.

تجربه نگهداری از این سگ به من یاد داد قبل از آنکه سگی را برای نگهداری انتخاب کنم، باید به ویژگی‌ها و خصوصیات نژادی آن توجه داشته باشم. نژادهای سگی که در این مقاله به شما معرفی می‌کنیم، جزو بهترین و باهوش‌ترین نژادهای سگ برای آموزش هستند و با هوش و علاقه بسیار بالایی که به یادگیری دارند، آموزش‌های شما را به خوبی دریافت می‌کنند.

سگ پودل؛ زیبا، باهوش و بازیگوش

مهم‌ترین ویژگی پودل‌ها (Poodle)، هوش بسیار بالا و کنجکاوی و بازیگوشی مثال زدنی آن‌ها است و اینکه این سگ‌ها آماده دستور گرفتن از شما هستند و از انجام آن لذت می‌برند. همچنین پودل‌ها روابط بسیار خوبی با اعضای خانواده و سایر حیوانات خانگی دارند و بخصوص انواع عروسکی و مینیاتوری آن، برای زندگی شهری مناسب است. البته، توانایی یادگیری پودل استاندارد از دو نوع دیگر کمی بالاتر است. اما در مجموع، همه پودل‌ها دانش آموزان خوب و درجه یکی محسوب می‌شوند.

سگ پودل

سگ ژرمن شپرد؛ یک مراقب تمام عیار و وفادار

سگ‌های ژرمن شپرد (German Shepherd) ذاتا به نگهبانی و محافظت از چیزی یا کسی علاقه دارند. آن‌ها بسیار باهوش‌اند و عاشق مشغول بودن به انجام کاری هستند. ژرمن‌ها سال‌های زیادی در قسمت‌های مختلف (پلیس، ارتش، گروه نجات و...) خدمت کرده‌اند و همیشه مشتاقانه به وظایف خود عمل می‌کنند. ژرمن شپردها به تمرین‌های ذهنی و جسمی مفصلی نیاز دارند، بنابر این باید برنامه منظم و مداومی برای او آموزش او در نظر داشته باشید.

سگ ژرمن شپرد

سگ پولی؛ پر انرژی و کنجکاو

پولی‌ها (Puli) سگ‌هایی پرانرژی و اهل مجارستان هستند که در گذشته به عنوان سگ گله مورد استفاده قرار می‌گرفتند. مهم‌ترین ویژگی پولی‌ها، هوش و انرژی بالایی است که آموزش او راحت می‌کند. این سگ‌ها با حس کنجکاوری بالایی که دارند، از انجام کارهای جدید لذت می‌برند. بنابر این با خیال راحت می‌توانید علاوه بر دستورات پایه‌ای مانند نشستن، غلت زدن و دست دادن، دستورات جدیدی را هم به آن‌ها آموزش دهید. البته به یاد داشته باشید که پولی‌ها علاقه زیادی به دریافت جایزه و تشویقی دارند و با استفاده از آن‌ها بهتر آموزش می‌بینند.

سگ پولی

سگ پاپیون؛ کوچک، اما بزرگ!

معمولا بیشتر نژادهای کوچک در آموزش دیدن توانایی کمی دارند. اما در این میان، سگ پاپیون (پاپیون در زبان فرانسوی به معنای پروانه است) یک استثنا محسوب می‌شود. سگ‌های پاپیون (Papillon) خیلی زود یاد می‌گیرند و در بازی کردن بسیار سریع هستند. آن‌ها نیاز زیادی به تمرین کردن دارند و برای آموزش تقریبا هر چیزی از خود اشتیاق نشان می‌دهند. البته برای آنکه در آموزش پاپیون نتیجه بهتری بگیرید، باید سعی کنید که تمرین‌هایش  مداوم و مستمر باشد و البته تشویق و جایزه را هم فراموش نکنید. از این‌ها که بگذریم، پاپیون‌ها فوق العاده زیبا هستند، موافقید؟

سگ پاپیون

سگ کاریگان ولش کورگی؛ وفادار و چابک

قبل از آنکه چیزی بگویم، بهتر است از شما بخواهم که لطفا این نژاد را با پسرعموی لجوج و سرسخت خود یعنی پمبروک ولش کورگی (Pembroke Welsh Corgi) اشتباه نگیرید! کاردیگان‌ها دم‌های بلندتری دارند و در مجموع هم از قد و قامت بلندتری هم برخوردار هستند. این سگ‌ها بسیار باهوش هستند. کاردیگان‌ها (Cardigan Welsh Corgi) به واسطه شکل بدن و فیزیک خود بسیار چابک هستند و علاوه بر آن، وفاداری بالایی به صاحب خود دارند و از همراهی دائمی او لذت می‌برند. همچنین این سگ‌ها برای نگهداری در آپارتمان و زندگی شهری مناسب می‌باشند. برای شاداب نگه داشتن کاردیگان‌ها، کافی است تمرین‌های ذهنی و بدنی را بصورت مرتب انجام دهید.

سگ کاردیگان ولش کورگی

سگ رتریور طلایی؛ یک سگ همه چیز تمام!

این سگ آمریکایی که به شدت دوست‌دار خانواده شما خواهد بود، خیلی سریع همه چیز را یاد می‌گیرد. اساسا، رتریور طلایی (Golden Retriever) سگی فوق العاده برای آموزش است، زیرا عاشق صاحب خودش است و تمام تلاشش را می‌کند تا شما را راضی و خوشحال نگه دارد. اسن سگ‌ها صبر بالایی دارند و می‌توانند از پس سختی‌های آموزش بر بیایند و به راحتی به برنامه‌های آموزشی شما عادت کنند. البته اگر به دنبال سگی هستید که علاوه بر آموزش‌پذیری بالا، محافظ خوبی هم برای‌تان باشد، رتریور طلایی انتخاب چندان مناسبی برای شما نخواهد بود. این سگ‌ها حتی از اینکه با غریبه‌ها هم دوست شوند، لذت می‌برند!

سگ رتریور طلایی

کولی؛ دریایی از آرامش و هوش

کولی‌ها (Collie) سگ‌های آرامی هستند، بطوری‌که گاهی اوقات تصور می‌شود که در حال تمرکز و انجام حرکات یوگا هستند. این سگ‌ها حتی در مواقع بحرانی هم آرامش خود را حفظ می‌کنند! آن‌ها سگ‌های مستقل و وفاداری هستند و علاوه بر آن، هوش بسیار بالایی دارند. بهترین راه برای آموزش به کولی‌ها، استفاده از انواع تشویقی‌ها و جوایز است که پس از هر حرکت درست باید دراختیارش قرار بگیرد. پس به محض آنکه دستوراتی مانند «نشستن» و «ایستادن» را به او آموزش دادید، سعی کنید دستورات دیگری را هم به برنامه روزانه‌اش اضافه کنید تا توان ذهنی کولی شما حفظ شود و علاوه بر آن بتوانید انرژی او را کنترل کنید. البته بد نیست بدانید که کولی‌ها زیاد پارس می‌کنند!

سگ کولی

رتریور لابرادور؛ همیشه آماده به فرمان شما

رتریور لابرادور (Labrador Retriever) همانند سگ ژرمن شپرد، گذشته‌ای سرشار از کار و خدمت دارد. این سگ‌ها همانند رتوریورهای طلایی برای نگهبانی مناسب نیستند و تقریبا با همه غریبه‌ها رفتار دوستانه ای دارند. اما همانند سایر نژادهایی که امروز درباره آن‌ها صحبت می‌کنیم، لابرادورها هم هوش و توان یادگیری بالایی دارند و می‌توانند انواع مختلفی از مهارت‌ها را یاد بگیرند. همچنین با توجه به علاقه زیادی که این سگ‌ها به حضور در بیرون از خانه دارند، بهتر است هر روز مدت زمان مشخصی را برای آموزش، دویدن و بازی با او درنظر داشته باشید.

سگ رتریور لابرادور

سگ گله شتلند، یک کمدین تمام عیار!

سگ گله شت لند (Shetland Sheepdog) را می‌توان یکی از بهترین کمدین‌ها در میان سگ‌های دنیا دانست! شتلندها عاشق یادگرفتن حقه‌های عجیب و خلاقانه هستند و اینکه بتوانند با انجام آن‌ها، مردم را شگفت‌زده کنند. البته در گذشته این نژاد را بیش‌تر با هدف گله داری پرورش می‌دادند. سگ‌های شتلند (به آن‌ها شلتی هم می‌گویند) بدون اغراق یکی از باهوش ترین سگ های دنیا هستند. البته لازمه استفاده درست از این هوش، تمرین‌های مداوم ذهنی و بدنی است.

سگ شتلند

دوبرمن، کوهی از وفاداری، هوش و شجاعت

بله، دوبرمن‌ها (Doberman Pinscher) معمولا در ذهن خیلی‌ها سگ‌های خشن و تهاجمی محسوب می‌شوند؛ اما نباید 2 نکته را فراموش کنیم؛ اول آنکه دوبرمن‌ها بی‌خود و بی‌جهت به کسی یا چیزی حمله نمی‌کنند و دوم اینکه، همه این کارها را بخاطر حس وفاداری به صاحب خود انجام می‌دهند تا بتوانند از او محافظت کنند. دوبرمن ها بسیار باهوش هستند و توانایی بی‌نظیری در یادگیری دارند. برای آموزش سگ دوبرمن خود، لازم است ثابت قدم باشید و برنامه تمرینی منظم و مستمری برایش درنظر بگیرید.   

سگ دوبرمن

سخن پایانی

در پایان باید بگویم که قطعا سگ‌های دیگری هم شایستگی قرار گرفتن در این لیست را دارند. ما سعی کردیم بر اساس تجربه و آموخته‌ها، 10 مورد از آموزش پذیرترین و باهوش ترین سگ ها را به شما معرفی کنیم. نکته‌ای که رعایت آن اهمیت بسیار بالایی دارد، این است که حتی این سگ‌های باهوش هم، بدون برنامه‌ریزی درست و آموزش‌های مستمر و هدفمند، می‌توانند مخرب باشند و رفتارهای نادرست زیادی از خودنشان دهند. بنابراین، شما هم به عنوان نگهدارنده سگ خود، باید آموزش‌های کافی را در خصوص تربیت سگ‌ها ببینید تا بتوانید نتیجه مطلوبی بگیرید.

دیدگاه ارزشمند شما

دوره آموزشی تربیت سگ

بیشتر بدانید

مشاهده دوره

مشاهده دوره آموزش تربیت سگ

اشتراک در خبرنامه پت بان

در جریان جدیدترین مطالب آموزشی ما قرار بگیرید