چه غذاهایی برای سگ مضر است؟

تیم تحریریه 0 پاسخ

چه غذاهایی برای سگ مضر است؟

سگ‌ها حیوانات بسیار کنجکاو و بازی‌گوشی هستند. هرچند شاید دیدن این بازی‌گوشی‌ها برای ما لذت‌بخش باشد، اما از طرفی دیگر، مسئولیت ما را در حفظ سلامت سگ‌مان دوچندان می‌کند. یکی از خطراتی که دائماً سگ‌های ما را  در محیط خانه و بیرون از آن تهدید می‌کند، مصرف مواد غذایی است که برای سگ‌ها ممنوع هستند. البته شاید این مواد غذایی برای ما هیچ ضرری نداشته باشند، اما ممکن است سگ ما را به انواع بیماری‌های گوارشی و مسمومیت‌های غذایی مبتلا کنند.

حس بالای کنجکاوی سگ‌ها از یک سو و علاقۀ بسیار زیاد به خوردن انواع مواد غذایی از سوی دیگر، خطر مسمومیت سگ ما را افزایش می‌دهد. بنابراین لازم است همواره به مواد غذایی که در گوشه و کنارخانۀ خود قرار می‌دهیم، نظارت داشته باشیم و مطمئن شویم که مواد غذایی مضر دور از دسترس سگ ما قرار دارند.

در این مقاله قصد داریم به بررسی 10 غذای مضر برای سگ‌ها بپردازیم که ممکن است تا به حال، ندانسته در دسترس سگ‌مان قرار داده باشیم. در نتیجه می‌توانیم با پیشگیری به موقع، از سگ خود در برابر مسمویت‌های غذایی حفظ کنیم.

وسایل مسمومیت زا را در جعبۀ مشخص و دور از دسترس سگ‌تان نگه دارید

شاید تصور کنید که سگ شما در امن‌ترین مکان دنیا نگه‌داری می‌شود، اما لازم است بدانید که بسیاری از وسایل خانۀ شما می‌توانند موجب مسمومیت، اسهال سگ و حتی مرگ سگ‌تان شود!

برای جلوگیری از بروز اینگونه مسمومیت‌ها، می‌توانید یک جعبۀ مخصوص تهیه کنید و وسایلی مانند:  مایع دست‌شویی، دستکش پلاستیکی، سرنگ، لامپ و... را در آن نگهداری کنید. کافی است این جعبه را دور از دسترس سگ خود قرار دهید و مطمئن شوید که سگ شما نمی‌تواند در آن را باز کند. این راهکار بسیار موثر و کم‌هزینه است.

مواد غذایی مانند آدامس، انگور و کشمش را از دسترس سگ خود خارج کنید

آدامس، انگور و کشمش جزء غذاهای مضر برای سگ به شمار می‌آیند که در صورت مصرف باعث مسمومیت آن‌ها می‌شوند! سگ‌ها حیوانات بسیار پر جنب‌وجوشی هستند و ممکن است به سراغ هر چیزی بخصوص یک ظرف میوۀ رنگارنگ بروند! بنابراین لازم است حواس خودتان را جمع کنید تا سگ شما از این مواد غذایی استفاده نکند.

نسبت به تمامی چیزهایی که در دسترس سگ‌تان قرار دارند حساس باشید

گاهی ممکن است مواد غذایی و اشیائی در محیط زندگی ما قرار داشته باشند که برخلاف تصور‌مان،  موجب مسمومیت شدید سگ ما شوند!

به عنوان مثال، قهوه از جمله مواد غذایی است که شاید از نظر خیلی‌ها برای سگ‌ها مضر نباشد، اما تحقیقات نشان می‌دهد که یکی از دلایل اصلی مسمومیت سگ، مصرف قهوه و مواد غذایی هم‌خانواده با آن است. مصرف پیاز نیز می‌تواند به کبد سگ ما آسیب برساند و منشا بیماری‌های دیگر باشد.

باتری‌ها هم دارای مواد تشکیل‌دهندۀ سمی هستند که ممکن است توسط سگ شما جویده و سپس منجر به مسمومیت او شود. بخاطر داشته باشید که سگ‌ها عاشق جویدن چیزها هستند باتری‌ها، بهترین انتخاب برای جویدن‌شان هستند.

بنابراین لازم است نسبت به مواد غذایی و اشیاء مختلفی که در گوشه و کنار خانۀ شما قرار دارند، با دقت و حساسیت بالاتری نظارت داشته باشید و تا از بی‌خطر بودن آن‌ها مطمئن نشدید، اجازۀ دسترسی به سگ خود ندهید.

گیاهان سمی و مسموم کننده را دور از دسترس سگ خود نگهدارید

قطعاً وجود گل و گیاه باعث زیباتر شدن محیط خانۀ شما می‌شود، اما برخی از آن‌ها دارای برگ و گل سمی هستند که ممکن است توسط سگ ما مصرف و در نهایت منجربه مسمومیت او شوند. بنابراین اگر قصد نگه‌داری گل و گیاه در محیط زندگی سگ خود دارید، مطمئن شوید که برای سگ شما خطرساز نیستند.

به خاطر داشته باشید که مصرف یک یا دو برگ از این گیاه سمی می‌تواند منجر به مسمویت سگ شما شود. برخی از نشانه‌های مسمومیت گیاهی سگ عبارتند از: استفراغ، خارش بدن، اسهال و نامنظم بودن تپش قلب. در صورت مشاهده هر یک از این علائم، به سرعت سگ خود را به همراه تکه‌ای از گیاه مصرف شده نزد یک دامپزشک ببرید تا اقدامات درمانی لازم را انجام دهد.

شکلات‌ها را در دسترس سگ‌ها قرار ندهید!

معمولاً در خانه‌های ما ظرفی پر از شکلات وجود دارد که بصورت روزانه توسط اعضای خانواده مصرف می‌شود. البته شاید شنیدده باشید که مصرف شکلات ضرری برای سگ ها ندارد اما لازم است بدانید که شکلات یکی دیگر از غذاهای ممنوعه برای سگ است و به راحتی می‌تواند منجر به مسمومیت او شود.

درمان این مسمومیت‌ها ممکن است چند روز زمان ببرد. جالب است بدانید که نوع و میزان مسمومیت ناشی از شکلات با وزن سگ ارتباط دارد و هرچقدر وزن سگ شما کمتر باشد، احتمال مسموم‌شدن او با شکلات افزایش می‌یابد.

بنابراین تا جای ممکن، شکلات‌های خوشمزۀتان را از دسترس سگ خود دور نگهدارید و تنها خودتان از مصرف آن لذت ببرید!

ضرر شکلات برای سگ ها

مراقب مواد مسمومیت زا در محیط بیرون از خانه باشید!

سگ‌ها علاقۀ بشیار زیادی به قدم زدن در حیاط خلوت، حیاط اصلی، باغ و باغچه دارند. ممکن است در این محل‌ها مواد سمی زیادی وجود داشته باشد که حتی شما هم از وجودشان بی‌خبر باشید. پس لازم است به محیط بازی و پیاده‌روی سگ خود در خارج از خانه نظارت داشته باشید. سعی کنید موادی مثل سم، کود شیمیایی، حشره‌کش‌ها و سایر سم‌ها را از دسترس سگ خود خارج کنید. چنین موادی مسمومیت‌های بسیار شدیدی برای سگ شما ایجاد می‌کنند.

مراقب ضدیخ‌ها باشید، بخصوص در فصل زمستان!

ضدیخ‌ها دارای مواد سمی بسیار زیادی هستند که یکی از آن‌ها اتیلن گلیکول. این ماده طعم شیرینی را در دهان سگ ایجاد می‌کند و ممکن است سگ (یا حتی گربۀ شما) از خوردن این ماده لذت ببرد! توجه داشته باشید که این ماده بسیار سمی است و مسمومیت آن می‌تواند باعث مرگ حیوان خانگی شما شود.

بنابراین اگر بر روی زمین ماده‌ سبز رنگی مشاهده کردید، مطمئن شوید که سگ شما از آن مصرف نمی‌کند. در صورتی که سگ یا گربۀ شما دچار مسمومیت با ضد یخ شد، در سریع‌ترین زمان ممکن آن را نزد یک دام‌پزشک ببرید تا اقدامات درمانی را شروع کند.

 داروهای انسانی را از دسترس سگ خود دور کنید!

بسیاری از صاحبان سگ‌ها معتقدند که داروی انسان تاثیری روی سگ‌ها ندارد. این در حالی است که بسیاری از مراجعه‌کنندگان به دام‌پزشکی، مسمومیت سگ را ناشی از مصرف این داروها اعلام می‌کنند! توجه داشته باشید که ساز و کار بدن سگ با انسان کاملاً متفاوت است و داروی انسانی برای سگ یک ماده مضر است و می‌تواند باعث مسمومیت شدید سگ شما بشود.

بنابراین سعی کنید داروهای خودتان را خارج از دسترس سگ‌تان نگهداری کنید. استامینوفون، امفتامین، داروهای ضد افسردگی و داروهای خواب‌آور از مهم‌ترین این داروها هستند.

غذاهای مسموم کننده سگ

این 6 ماده غذایی را از دسترس سگ خود دور کنید!

یکی از محققان در حوزه سلامت سگ، انواع مواد غذایی را به سگ خود داد تا از این طریق بتواند مواد مسموم کننده را شناسایی کند! البته شخصاً با این روش نه چندان منطقی و منصفانه مخالفم! این محقق در نتیجۀ آزمایشات خود 6 مادۀ غذایی فندق، انگور، کشمش، پیاز، سیر و آجیل را به عنوان مواد غذایی ممنوعه برای سگ و عوامل ایجاد مسمومیت معرفی کرد.

البته خوشبختانه سگ این محقق از تمامی آزمایش‌ها سربلند بیرون آمده و زنده ماند، اما لطفاً خطر مصرف این مواد غذایی را جدی بگیرید. ممکن است سگ شما تا این حد خوش شانس نباشد!

یکی از جدی‌ترین مشکلاتی که مصرف این مواد غذایی برای سگ شما ایجاد می‌کند، نارسایی و از کار افتادن کلیۀ سگ شما است که وضعیت بسیار خطرناکی است و ممکن است مرگ سگ شما را در پی داشته باشد.

حواستان به کیف پول‌تان باشد!

البته کیف پول شما به تنهایی هیچخطری برای سگ‌تان ندارد. جز اینکه ممکن است توسط او جویده و پول‌های نازنین‌تان از بین برود! مسئله بیشتر با چیزهایی مثل آدامس است که معمولاً در کیف پول خود قرار می‌دهیم.

خوردن آدامس ممکن است سگ شما را به نارسایی کلیه و مسمومیت دچار کند. بنابراین، اگر خسته و بی‌حوصله وارد خانه می‌شوید، کیف پول‌تان را روی مبل پرت نکنید. با این کار هم خیالتان از بابت سگ‌‌تان راحت خواهد بود و هم نیازی نیست نگران پول‌هایتان باشید!

در پایان

دوستان عزیز، ما در این مقاله تنها 10 مورد از مهم‌ترین و شایع‌ترین عوامل مسمومیت در سگ ها را مورد بررسی قرار داریم. به خاطر داشته باشید که چیزهای زیادی می‌توانند سلامت سگ شما را به خطر بیاندازند. بنابراین، بهتر است نسبت یه هرچه پیرامون محیط زندگی سگ شما قرار دارد، توجه کافی داشته باشید.

البته در هر صورت ممکن است گاهی غافلگیر شوید با تمام تلاش‌‌هایی که انجام می‌دهید، باز هم سگ شما دچار مسمومیت شود. طبیعی است که نتوانید کنترل صد درصدی روی محیط زندگی خود داشته باشید. در این شرایط، ابتدا خونسردی خود را حفظ کنید. تا جای ممکن از اقدامات درمانی خودسرانه پرهیز کنید و در سریع‌ترین زمان ممکن، سگ خودتان را نزد یک دامپزشک متخصص ببرید تا اقدامات درمانی لازم را انجام دهد.

شما می‌توانید سوالات و تجربیات ارزشمند خودتان را در بخش نظرات با ما و سایرین در میان بگذارید.

دیدگاه ارزشمند شما

دوره آموزشی تربیت سگ

بیشتر بدانید

مشاهده دوره

مشاهده دوره آموزش تربیت سگ

اشتراک در خبرنامه پت بان

در جریان جدیدترین مطالب آموزشی ما قرار بگیرید