چرا سگ ها هر چیزی را می‌جوند و هر زمینی را می‌کنند؟

تیم تحریریه 0 پاسخ

چرا سگ ها هر چیزی را می‌جوند و هر زمینی را می‌کنند؟

شما خسته و بی‌انرژی از سر کار به خانه برمی‌گردید و در اولین قدم، دمپایی خود را می‌پوشید. اما در کمال ناباوری می‌بینید که دمپایی شما جویده شده است! سپس به سراغ گلدان دوست‌داشتنی خود می‌روید و می‌بینید هرچه در آن بوده به بیرون ریخته شده و گل بیچاره تا حد مرگ آسیب دیده است! سگ شما، سگ دوست داشتنی شما، همه این شاهکارها را به تنهایی انجام داده است!

واقعیت این است که سگ‌ها جویدن و کندن چیزها را دوست دارند (هرچیزی می‌تواند در مجموعۀ علاقمندی‌های سگ شما جای بگیرد!). البته اگر شما خوشبین‌ترین فرد دنیا باشید، ممکن است در تصورات خودبه این فکر کنید که احتمالاً سگ‌تان شما را تنبیه کرده است، چرا که او را تنها گذاشته‌اید! اما، خب، مرام و روش سگ‌ها این نیست. یعنی سگ‌ها به هیچ وجه به دنبال تلافی و انتقام‌جویی نیستند.

در این مقاله ابتدا دلایل و عوامل جویدن و کندن سگ‌ها را بررسی می‌کنیم، سپس راه‌های درمان این رفتار را معرفی و در نهایت، راه‌های پیشگیری از بروز این رفتارها را به شما آموزش می‌دهیم.

مهم‌ترین دلایل جویدن و کندن زمین توسط سگ‌ها چیست؟

بطور کلی تنهایی و بی‌حوصلگی اصلی‌ترین دلایلی هستند که سگ‌ها را به خرابکاری و بروز رفتارهای مخرب تشویق می‌کنند. واقعاً اینکه از سگ‌تان (بخصوص اگر جزو سگ‌های کار باشد) انتظار داشته باشید که ساعت‌های زیادی را آرام در گوشه‌ای از خانه بنشیند و منتظر بازگشت شما باشد، منصفانه نیست.

سگ‌ها بصورت طبیعی موجودات بسیار پرانرژی و کنجکاوی هستند. بنابراین قبل از هرچیزی، باید مطمئن شویم که نیازهای جسمی و روانی سگ ما به اندازۀ کافی ارضا می‌شود تا رفتارهای کندن و جویدن او را به حداقل برسانیم.

عادت چاله کندن سگ ها

چگونه مشکل حفاری کردن سگ‌ها را برطرف کنیم؟

اگر می‌خواهید سگ شما عادت چاله کندن را کنار بگذارد، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

1- به سگ‌تان توجه کافی داشته باشید. اگر ناچارید روزانه مدت زیادی را در خارج از خانه سپری کنید، می‌توانید از فرد دیگری کمک بخواهید که سگ شما را به پیاده روی ببرد. معمولاً افراد حرفه‌ای برای این کار وجود دارند که می توانید از خدماتشان استفاده کنید.

2- سگ خودتان را به اندازه کافی خسته کنید! مطمئن شوید که سگ شما هر روز به پیاده‌روی می‌رود و انرژی خودش را تخلیه می‌کند. شما می‌توانید انواع بازی‌ها را به او آموزش بدهید تا این تمرین‌ها برایش لذت‌بخش بشود. سگ‌ها از اینکه چیزی برایشان پرتاب کنید تا آن را نزد شما برگردانند لذت می‌برند. به خاطر داشته باشید که برخی از سگ‌ها مانند دوبرمن، ژرمن و روتوایلر، به ورزش و تحرک زیادی نیاز دارند و بدون آن دچار پرخاشگری، بی‌حوصلگی و عصبانیت خواهند شد.

3- توجه داشته باشید که برخی از سگ‌ها مانند هاسکی، به کند و کاو علاقه دارند. بنابراین بد نیست مکان مشخصی را برای این عادت سگ خود درنظر داشته باشید. به عنوان مثال، می‌توانید گوشه‌ای از حیاط یا باغچۀ خود را برای این کار درنظر بگیرید. جایی که سگ شما هرچقدر که بخواهد بتواند بکند و زمین و آسمان را به هم ببافد! برای آنکه سگ شما برای کند و کاو تنها به منطقه مورد نظرشما عادت کند، بهتر است آنجا را با شن نرم بپوشانید و تعدادی اسباب بازی در آن تعبیه کنید.

اگر دیدید سگ شما در حال استفاده از مکان نامناسبی برای کندن است، به سرعت جلویش را بگیرید و محل مناسب را نشانش دهید و پس از اینکه در محل مورد نظر شما مشغول به کار شد، با استفاده از انواع خوراکی‌ها تشویقش کنید.

4- برخی از مکانها برای کنده شدن توسط سگ شما جذابیت دارند! در صورت امکان، دسترسی سگ خود را به این مکانها (غیر از جایی که برای کند و کاوش مشخص کرده‌اید) کاهش دهید یا حداقل استفاده از این مکان‌ها را برایش ناخوشایند سازید.

چگونه از بروز عادت کندن در سگ‌ها پیشگیری کنیم؟

همیشه پیشگیری از درمان بهتر است! بخصوص اگر یک سگ پرانرژی دارید، بهتر است قبل از آنکه این رفتار اشتباه تبدیل به عادت او شود، با انجام اقدامات زیر پیشگیری کنید.

1- تا حد امکان سگ خود را با استفاده از انواع اسباب بازی‌ها سرگرم کنید تا از این طریق انرژی اضافی خودش را تخلیه کند. درنظر داشته باشید که سگ شما همیشه از اسباب بازی‌های جدید استقبال می‌کند.

2- پناهگاه مناسبی برای سگ خود فراهم کنید. زیرا یکی از دلایل چاله کندن سگ‌ها این است که بتوانند خودشان را در برابر نور آفتاب و بادهای شدید حفظ کنند.

3- تا حد امکان سگ خودتان را در خانه نگه دارید (البته به شرطی که در خانه ظرف شن نداشته باشید و سگ شما مناسب زندگی آپارتمانی بوده و نیازی به پیاده‌روی روزانه در خارج از خانه نداشته نباشد).

چگونه مشکل جویدن در سگ‌ها را برطرف کنیم؟

یکی دیگر از عادت‌های نادرست، مخرب و پردردسر سگ‌ها، جویدن است. در این خصوص تقریباً تک تک اشیاء منزل شما می‌توانند هدف بعدی سگ‌تان باشند. این عادت هم به شما خسارات مادی زیادی وارد می‌کند و هم سلامتی سگ‌تان را به خطر می‌اندازد. اگر از دست این رفتار سگ خود خسته شده‌اید، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

1- اگر سگ خود را در حال جویدن چیزی مشاهده کردید، با یک صدای محکم مانند «آهای» حواسش را پرت و سپس آن چیز را از او دور کنید. بلافاصله یک اسباب بازی مناسب در اختیار سگ خود قرار دهید و به محض آنکه مشغول جویدن و بازی کردن با آن شد، تشویقش کنید.

2- به او دستور «رها کن» را آموزش دهید. در اینصورت نه تنها جویدن وسایل خانۀ شما را رها خواهد کرد، بلکه در بیرون از خانه نیز می‌توانید کنترل بیشتری روی این رفتار سگ خود داشته باشید.

3- می‌توانید از اسپری‌های مخصوص و غیر سمی استفاده کنید و چیزهایی که سگ شما علاقه به جویدن‌شان دارد را به آن آغشته نمایید. با این کار سگ شما به سراغ آن اشیاء نخواهد رفت.

عادت جویدن سگ ها

چگونه از بروز عادت جویدن در سگ‌ها پیشگیری کنیم؟

پیشگری از بروز این عادت بسیار مخرب، بسیار ساده است. شما می‌توانید اقدامات زیر را در این راستا انجام دهید:

1- با سگ خود همراهی کنید. به عنوان مثال، اگر سگ شما به جویدن جوراب علاقه دارد، جوراب‌های نوی خود را در گوشه و کنار خانه نگذارید. سگ شما تفاوت بین یک جوراب جدید و گران قیمت را با یک جوراب کهنه و پر از سوراخ تشخیص نمی‌دهد.

2- مطمئن شوید که تعداد کافی اسباب بازی جویدنی در دسترس سگ‌تان قرار دارد. تنوع بالای اسباب بازی به سگ شما اجازه می‌دهد هر کدام را که دوست داشت انتخاب کند.

3- سگ خود را از لحاظ ذهنی و جسمی مشغول کنید. بازی‌های فکری، ورزش و فعالیت‌های روزانه از بروز رفتارهای نامناسب جلوگیری می‌کنند.

سگ ها جویدن و کندن زمین را دوست دارند

در پایان...

بیشتر رفتارهای مخرب و نامناسب، در نتیجه بی‌حوصلگی سگ شما شکل می‌گیرند. البته سگ‌ها بالاخره راهی را برای سرگرمی خود پیدا می‌کنند که ممکن است اصلاً خوشایند شما نباشد. بنابراین، بهترین کار این است که قبل از تنها گذاشتن سگ خود، به اندازی کافی برایش سرگرمی فراهم کنید.

تمرین‌ها و سرگرمی‌های فکری و بدنی سگ شما را بصورت هدفمند و مفید مشغول نگه می‌دارد و بروز رفتارهای نادرست مانند جویدن و چاله کندن را به حداقل می‌رساند.

نظرات

کاربر مهمان
2 سال پیش

خوب بود

دیدگاه ارزشمند شما

دوره آموزشی تربیت سگ

بیشتر بدانید

مشاهده دوره

مشاهده دوره آموزش تربیت سگ

اشتراک در خبرنامه پت بان

در جریان جدیدترین مطالب آموزشی ما قرار بگیرید