از کجا بدانیم گربه ما چه چیزی از ما می‌خواهد؟

تیم تحریریه 18 پاسخ

از کجا بدانیم گربه ما چه چیزی از ما می‌خواهد؟

 بیشتر آن‌هایی که تجربه نگهداری از گربه‌ها را داشته‌اند یا فیلم‌ها و گیف‌های جالب و خنده‌داری از گربه‌ها دیده‌اند، با این جمله موافق هستند که: گربه‌ها گاهی کارهایی انجام می‌دهد که بسیار عجیب و غریب است!

به گفته دکتر شیان سیمز، رئیس سازمان دارو درمانی و دامپزشکی در نیویورک، رفتار و خواسته‌های گربه‌ها معمولا سخت‌تر از سگ‌ها فهمیده می‌شود. گربه‌ها کارهای زیادی را انجام می‌دهند که تنها برای خودشان معنا دارد. اما گاهی اوقات، این رفتارهای جالب، راه‌هایی هستند که گربه‌ها از طریق آن تلاش می‌کنند تا با ما ارتباط برقرار کنند و مفهومی را انتقال دهند.

امروز و در این مقاله، 6 حسی که گربه شما تلاش می‌کند تا به شما منتقل کند را مورد بررسی قرار می‌دهیم. شما به عنوان صاحب گربه، باید بتوانید به درک روشنی ازنیاز‌ها و خواسته‌های گربه خود دست پیدا کنید.

وقتی گربه شما بسیار هیجان‌زده است

گاهی ممکن است ببینید که گربه شما در کنار پنجره نشسته است و به بیرون نگاه می‌کند و ناگهان، صداهای عجیبی شبیه به جیر جیر کردن از خود درمی‌آورد. گربه‌ها معمولا زمانی این رفتار را از خود نشان می‌دهند که هیجان‌زده‌اند یا اینکه توسط چیزی تحریک شده‌اند. در واقع آن‌ها سعی دارند به ما بگویند که احتمالا مارمولک یا پرنده‌ای در بیرون از خانه نظرشان را جلب کرده است.

همچنین گربه‌ها با استفاده از این رفتار گاهی به دنبال جلب توجه ما هستند. به گفته دکتر جودی مورگان، دامپزشک و نویسنده چندین کتاب در زمینه آموزش و نگهداری از حیوانات خانگی، گربه‌های مادر با استفاده از این صداها، با بچه گربه‌های خود ارتباط برقرار می‌کنند.

شناخت احساس گربه ها

وقتی  گربه شما از چیزی رنج می‌برد و ناراحت است

در سوی دیگر صداهایی که ممکن است از گربه خود بشنوید، انواع زوزه و ناله وجود دارد که معمولا نشان دهنده درد، بیماری یا ناراحتی است. گربه‌ها برخی اوقات قبل از آنکه استفراغ کنند، ناله می‌کنند و صداهایی شبیه به زوزه از خود در می‌آوردند. در این حالت احتمالا گربه شما می‌خواهد که هرچه سریع‌تر دستمالی فراهم کنید تا بتواند روی آن بالا بیاورد!

همچنین زوزه کشیدن یکی از رفتارهایی است که گربه شما پس از احساس خطر در برابر سایر گربه‌ها یا حیوانات از خود نشان می‌دهد. در صورتی‌که گربه‌ها بیش از حد معمول این صداها را از خود در بیاورند، بهتر است گربه خود را نزد یک دامپزشک ببرید. برخی از بررسی نشان می‌دهند که ایجاد سر و صدای بیش از حد توسط گربه‌ها می‌تواند نشانه‌ای از پرکاری غده تیروئید باشد. این بیماری یکی از شایع‌ترین اختلالات هورمونی در گربه‌ها است.

یکی دیگر از رفتارهایی که گربه‌ها در هنگام بروز درد یا رنجش از خود نشان می‌دهند، مخفی شدن است. گربه‌ها در مخفی کردن بیماری تبهر بسیار زیادی دارند. آن‌ها نمی‌توانند ضعف‌های خود را در طبیعت وحشی به رقبای‌شان نشان دهند. در طول یک دهه گذشته، مطالعات و پژوهش‌های مختلف و متعدد نشان داده‌اند که گربه‌های پیرتر، بخصوص آن‌هایی که بیش از 12 سال سن دارند، دچار بیماری و دردهای مفصلی شدیدی می‌شوند. یکی از رایج‌ترین علامت‌های درد سخت و مزمن مفاصل در گربه‌ها، افزایش مدت خوابیدن و مخفی شدن است. بنابراین، اگر دیدید گربه شما بطور ناگهانی خود را از شما پنهان می‌کند، او را نزد یک دامپزشک ببرید.

وقتی  گربه شما بستر خود را دوست ندارد

اگر متوجه شدید که گربه شما در بیرون از ظرف مخصوص دستشویی خرابکاری کرد(!)، احتمالا می‌خواهد به شما بگوید که چیزی در مورد دستشویی (مانند ظرف دستشویی یا حتی مکان قرارگیری آن) را دوست ندارد. درصورتی‌که در خانه بیش از یک گربه دارید، مشاهده این‌گونه از رفتارها، یعنی بین گربه‌های شما برای استفاده از دستشویی رقابت شکل گرفته یا اینکه بعضی از گربه‌ها می‌ترسند که درصورت استفاده از آن، توسط دیگر گربه‌ها مورد حمله قرار بگیرند.

 همچنین گربه شما با این رفتار احتمالا بخاطر عدم رعایت بهداشت و کثیفی بیش از حد دستشویی خود از شما شکایت می‌کند. دامپزشک‌ها توصیه می‌کنند که حداقل 1 بار در روز بایستی ظرف دستشویی گربه خود را نظافت کنید. درصورتی که بیش از یک گربه در خانه دارید، اضافه کردن ظرف دستشویی می‌تواند مشکلات شما و البته گربه‌های شما را حل کند. البته، بهتر است حداقل 1 ظرف دستشویی بیشتر از تعداد گربه‌های خود داشته باشید. به عنوان مثال، برای 4 گربه، از 5 ظرف دستشویی استفاده کنید.

علاوه بر مواردی که گفته شد، مشاهده ادرار و مدفوع گربه در خارج از ظرف مخصوص، می‌تواند نشان‌دهنده استرس و اضطراب در گربه شما باشد. بنابراین مطمئن شوید که گربه شما برای مخفی شدن از سایر انسان‌ها و حیوانات مکانی امن و مخفی دارد. همچنین بهتر است ظرف‌های غذا، آب، جای خواب و نیز ظرف دستشویی او را در مکانی خلوت و آرام قرار دهید.

ظرف دستشویی برای گربه ها

وقتی گربه شما احساس راحتی می‌کند

شنیدن صدای خرخر یعنی اینکه گربه شما خوشحال است و احساس راحتی می‌کند. به عبارتی دیگر، خرخر کردن یکی از مهم‌ترین نشانه‌هایی است که با شنیدن آن می‌توانید متوجه شوید که آیا گربه شما از شرایط موجود راضی است یا خیر. البته حین شنیدن صدای خرخر، به زبان بدن گربه خود هم دقت داشته باشید تا مطمئن شوید که عصبانی نیست. اگر دیدید گربه شما دم خود را بالابرده است، صورتش را به بدن شما یا چیزی می‌مالد یا اینکه شکمش را به شما نشان می‌دهد، مطمئن باشید که گربه شما، شاد، خرم و خوشحال است.

وقتی او شما را دوست دارد

گربه‌ها صمیمیت خود را با روش‌های مختلفی به شما نشان می‌دهند و از رفتارهای محسوس و نامحسوس زیادی استفاده می‌کنند تا ثابت کنند که: شما را دوست دارند و به شما اهمیت می‌دهند. اگر گربه‌ای را مشاهده کردید که  خودش را به دست یا پاهای شما می‌مالد، یعنی از شما خوشش آمده است. گربه‌ها از بچگی این رفتار را با مادر خود دارند و در بزرگسالی هم آن را نسبت به صاحب خود نشان می‌دهند. در واقع، این گربه‌ها با این رفتار به شما نشان می‌دهند که در حضورتان راحت و راضی هستند.

همچنین تیمار و مراقبت از شما، ضربه آرام سر و مالیدن نقاط مختلف بدن به بدن شما، همگی نشان‌دهنده علاقه گربه به شما است. گربه‌های مادر، بچه گربه‌های خود را تیمار می‌کنند و شما گاهی این رفتارها را در بزرگسالی گربه هم مشاهده می‌کنید که نشان‌دهنده دوستی و صمیمیت با شما خواهد بود. علاوه بر آن، گربه‌ها غده‌هایی در جلوی سر، دم و اطراف سرشان دارند. این غده‌ها فرومون ترشح می‌کنند و گربه‌ها به واسطه مالش این غده‌ها با بدن شما، به شما می‌گویند که رسما جزو دارایی‌ها‌شان محسوب می‌شوید.

وقتی  حوصله گربه شما سر رفته است و به توجه شما نیاز دارد

گربه‌ها راه‌های بسیار ویژه‌ای دارند تا به شما نشان دهند که حوصله‌شان سر رفته است. درصورتی‌که گربه شما هرچه در کمد دارید را بیرون می‌ریزد یا وسایل آشپزخانه را به روی زمین می‌اندازد، می‌خواهد به شما بگوید که حوصله‌اش سر رفته و سعی می‌کند خودش را سرگرم کند. گربه شما با انجام این رفتارها وخرابکاری‌ها امیدوار است که بتواند واکنش و توجه شما را برانگیزد.

به خاطر داشته باشید که توجه به گربه‌ها، بخصوص ناز و نوازش آن‌ها، علاوه بر اینکه برای گربه شما بسیار لذت‌بخش خواهد بود، از نظر روانی برای شما مفید است و این کار استرس و اضطراب را از شما دور می‌کند. این ویژگی، یکی از مهم‌ترین مزیت‌های داشتن یک گربه به شمار می‌آید.

جالب است بدانید که گربه‌ها با استفاده از میو کردن سعی می‌کنند شما را صبح خیلی زود از خوا بیدار کنند تا به او توجه کنید. البته گاهی دلیل این بیدارکردن، می‌تواند به نوعی درخواست برای فراهم کردن غذا هم باشد. به عبارتی دیگر، گربه‌ها با بیدار کردن شما یا به دنبال غذا هستند، یا اینکه می‌خواهند با شما بازی کنند.

نظرات

لیلا
1 سال پیش

با سلام
من بریدر گربه هستم و اطلاعات فراوانی درباره گربه ها دارم اما یک سوال رو نتونستم حل کنم من گربم به شدت به من و همسرم علاقه کند هست اما مسله اینجاست هروقت میاد بغل من کاملا خوشحال و راضی هست اما در اوج خوشحالی هرکار یک تکه مدفوع کوچک تو بغل من میکنه و فقط و فقط بغل من نه همسرم علت این کار رو نمیفهمم کسی تجربه مشترک داره؟

غلامعلی ابراهیمی
1 سال پیش

سلام من دو روزه گربه گرفتم موقعی که می‌ره دستشویی از من فرار می‌کنه و استراب داره چیکار کنم ممنون میشم که بگید؟

کاربر مهمان
1 سال پیش

سلام گربه هاهم مسواک و حمام و لباس احتیاج دارن؟؟

سارا
1 سال پیش

سلام من یک گربه دارم 6هفتشه حدودن مادر نداشته بلد نیست تو خاکش دستشوویی کنه خاک مخصوص براش گرفتم جای دسشویشم عوض کردم گفتم شاید جاشو دوس نداره ولی بازم تو خاک دسشویی نمیکنع چیکار میتونم براش انجام بدم

Elhampink
2 سال پیش

سلام گربه من موقع مدفوع پاها و دمش رو کثیف میکنه مجبور میشم هر روز ۴ تا ۵ بار بشورمش
چیکا ‌کنم؟

samira sarbaz
2 سال پیش

سلام
اطلاعاتی که دادین محدوده و دقیقاً نمیشه گفت مشکل از کجاست. اما ...
نوع خاک، نوع ظرف خاک، غذایی که می‌خوره، بیماری، سن گربه و ... تو این رفتار دخیلن.
ظرفش رو باید زود به زود تمیز کنید. خاک مناسب براش تهیه کنید، چک کنید اسهال نداشته باشه و ...

روشا
2 سال پیش

سلام چرا که گربه بغلم نمیاد دست و پا میزنه و فرار میکنه راستی فکر کنم دو هفته ای هست که گرفتیمش

samira sarbaz
2 سال پیش

سلام
گربه‌ها حیوونای مستقلی هستن و هر کدومشون رفتارها و شخصیت خاص خودشون رو دارن. بعضی گربه‌ها بغل دوس دارن و بعضیا هم نه. مثلاً گربه خود من تا زمانی که خودش نخواد نمیاد بغلم. خودش هم بخواد فقط میاد و روی پام میخوابه!

دقت کنید که به گربه‌تون باید زمان بدین، با حوصله رفتار کنید و مجبورش نکنید بغلتون کنه. به جاش یه مقدار کت نیپ روی خودتون اسپری کنید تا به خاطر بوش بیاد بغلتون. یکی دو بار اول میتونید بهش تشویقی هم بدین.

kiana.sh
2 سال پیش

سلام
من برای اولین بار میخوام از گربه نگه داری کنم چند تا سوال داشتم
برای دستشویی حتما باید خاک گربه بگیریم یا خاکه معمولی هم مشکلی نداره؟
هر چند وقت یک بار حمام نیاز داره؟
وقتی دستشویی کرد باید بدنش رو تمیز کنم؟
و وقتی دستشویی داره معمولا چه حالتی نشون میده ؟

samira sarbaz
2 سال پیش

دستشویی رو خودشون بلدن و نیازی به کمک ندارن. بعد اینکه کارشون تموم میشه با خاک میپوشونن ادرار و مدفوع رو و خودشونم تمیز میکنن.
شما فقط باید حواستون باشه که روزی حداقل یک بار، با بیلچه مخصوص، ظرف خاکشون رو تمیز کنید و گلوله‌های خاکی ادرار و مدفوع رو بردارین.
حالت خاصی هم موقع دستشویی کردن ندارن؛ خودشون میرن تو ظرفشون.

samira sarbaz
2 سال پیش

سلام
برای گربه خونگی حتما باید خاک مخصوص و ظرف خاک تهیه کنید. این کار هم به نفع خودتونه، چون خاک مخصوص مواد ضدعفونی‌کننده داره و تمیز کردنش هم راحته. خاک بیرون پر از میکروب و سلامتی گربه و شما رو به خطر میندازه.
گربه‌ها نیازی به حمام ندارن؛ چون بزاقشون یه نوع آنزیم ضدعفونی‌کننده و هر روز خودشون رو با زبونش تمیز میکنن. اگر خیلی کثیف شد میتونید ببرید حموم (که در سال شاید چند بار باشه)

کاربر مهمان
2 سال پیش

سلام خسته نباشيد
گربه من الان ١روزه اصلا مدفوع نكرده
فيبر غذاشو بردم بالا و روغن زيتونم دادم ولي هيچي به هيچي
راه حل ديگه ايم داره اين مشكل؟؟

samira sarbaz
2 سال پیش

سلام
اگر طول کشیده و رفع نشده حتما باید دکتر ویزیتش کنه. ممکنه انسداد یا مشکل دیگه‌ای پیش اومده باشه. که البته قابل حله.

حاج رضا
2 سال پیش

سلام گربه من خودشو داخل ظرف خاکش غلط میده دوست داره همیشه خاکی باشه و بوی ادرار حودشو بده .من دوست ندارم کثیف باشه

samira sarbaz
2 سال پیش

سلام، گربه ها به شدت موجودات تمیزی هستن و دوست ندارن بوی بد بدن. این کار گربه شما میتونه دلایل مختلفی داشته باشه.
مثلاً مدل ظرف خاکش چه شکلیه؟ محل قرارگیریش کجاست؟ آیا اندازه مناسبی داره؟ مقدار خاکی که ریختین چقدره؟ آیا فضایی مثل سرامیک یا موزاییک هست تو خونه که گربه دوست داشته باشه بخوابه اونجا؟
اینارو جواب بدین بهتر میتونم راهنمایی‌تون کنم.

کاربر مهمان
2 سال پیش

سلام ممنون از اطلاعات. گربه من چند روزه کمی بی اشتهاست و امروز سعی میکرد روی ظرف غذاش خاک بریزه. ظرف و بو میکرد و بعد مدل اینکه مدفوعشو میخواد با خاک بپوشونه ظرف غذاشو میخواست با خاک بپوشونه البته که خاکی وجود نداشت ولی اینکار مرتب تکرار میکرد یکبار ظرفشو شستم و غذا ریختم توش بعد از اینکه یک کم غذا خورد دوباره سعی کرد خاک بریزه روش. ممنون میشم راهنمایی کنید.

samira sarbaz
2 سال پیش

سلام
گربه‌ها کلا هر وقت میخوان چیزی رو مخفی کنن این کار رو میکنن. ممکنه اون چیز رو خیلی دوست داشته باشن، ممکن هم هست که نخوان ببیننش.
اگر غذاش جدید هست و میلی بهش نداره، و نمیتونید غذای قبلیش رو تهیه کنید، باید با غذای قدیمیش (80 درصد قدیمی 20 درصد جدید) ترکیبش کنید و کم کم درصد غذای جدید رو تو روزای بعدی بالا ببرید. اینطوری به مرور به غذای جدید عادت میکنه.
پیشنهاد میکنم اگر غذا رو پیدا نمی‌کنید، غذاهای خونگی برای گربه که تو مقالات آموزشی پتبان آموزش دادیم رو هم امتحان کنید.

سوگند
2 سال پیش

سلام من یک گربه یک ماهه بدون مادر دارم که با شیشه شیر می خوره و بدون کمک نمی تونه دستشویی کنه طبیعی ه؟

samira sarbaz
2 سال پیش

منظورتون از بدون کمک نمیتونه دستشویی کنه چی هست؟
باید ماساژش بدید؟ یا خودش نمیره تو خاک؟

مینو
2 سال پیش

وقتی گربه روی غذای خود خاک میریزد چه مفهومی دارد؟

samira sarbaz
2 سال پیش

سلام
گربه‌ها کلا هر وقت میخوان چیزی رو مخفی کنن این کار رو میکنن. ممکنه اون چیز رو خیلی دوست داشته باشن، ممکن هم هست که نخوان ببیننش.

پوریا
3 سال پیش

?سلام و خسته نباشید و ممنونم بخاطر اطلاعات خوبتون من یک گربه یک ماهه را تازه دو روز است که اوردم وقتی گربه غذا می خوره یا بازی می کنه میره دستشویی خودش بعد اگه خودت نیاریش بیرون تا 2 ساعت دیگه هم اون تو می مونه باید چه کار بکنم یا علت ان چیست مریضی ای چیزی دارد ممنون میشم اگه بگید??

samira sarbaz
3 سال پیش

آیا تو دستشویی ناله یا سروصدا هم داره؟

samira sarbaz
3 سال پیش

سلام دوست عزیز
تو دستشویی میمونه چیکار میکنه؟ میشینه همونجا یا خاک رو چنگ میزنه؟

دیدگاه ارزشمند شما

دوره آموزشی تربیت سگ

بیشتر بدانید

مشاهده دوره

مشاهده دوره آموزش تربیت سگ

اشتراک در خبرنامه پت بان

در جریان جدیدترین مطالب آموزشی ما قرار بگیرید