روتوایلر جزو دسته سگ‌های کار محسوب می‌شود.
متوسط قد روتوایلر 56 الی 69 سانتی‌متر می‌باشد.
وزن روتوایلر از 38 الی 52 کیلوگرم متغیر است.
روتوایلرها بطور متوسط 8 تا 10 سال عمر می‌کنند.

سازگاری با زندگی آپارتمانی

مناسب بودن برای افراد تازه‌کار

حساسیت به محیط

تحمل تنهایی

تحمل آب و هوای سرد

تحمل آب و هوای گرم

برخورداری از رفتار دوستانه با خانواده

برخورداری از رفتار دوستانه با کودکان

برخورداری از رفتار دوستانه با سایر سگ‌ها

برخورداری از رفتار دوستانه با غریبه‌ها

ریزش پوست و مو

ریزش آب دهان

سادگی در تیمار

سطح سلامت عمومی نژاد

استعداد در چاقی

اندازه نژاد

سادگی در تعلیم دادن

هوشمندی و توان ذهنی

میل به استفاده از دهان

استعداد در شکار کردن

تمایل به پارس کردن یا زوزه کشیدن

علاقمندی به مسافرت

سطح انرژی نژاد

توانایی و قدرت نژاد

نیاز به ورزش کردن

علاقه به بازی کردن

بررسی حیوانات

نگاهی مختصر به نژاد سگ روتوایلر

در گذشته نژاد سگ روتوایلر (Rottweiler) را با هدف هدایت گله‌ها به سمت بازار و قصابی‌ها پرورش دادند. سگ های روتوایلر یکی از اولین سگ‌هایی بودند که در نیروی پلیس استخدام شدند و خدمات زیادی در ارتش ارائه دادند. اما مهم‌تر از ویژگی و کاربردی که می‌توان برای این نژاد از سگ نام برد، می‌توان گفت که روتوایلر ها دوست و نگهبان بسیار خوبی برای خانواده می‌باشند.

نقد و بررسی کلی نژاد سگ روتوایلر

هرکول افسانه‌ای را که حتما می‌شناسید؟ روتوایلر در میان سگ‌ها همچون هرکول است! بسیار قوی و در عین حال مهربان! سگ های روتوایلر که گاهی به آن‌ها روتی هم می‌گویند، اصالتا آلمانی هستند و در گذشته، 2 شغل اصلی داشتند، یکی هدایت گله بود و دیگری راندن گاری‌های کوچکی که کشاورزان و قصاب‌ها برای جا به جایی لوازم خود از آن استفاده می‌کردند.

معرفی نژاد سگ روتوایلر

سبک زندگی روتوایلر، از او سگی تنومند ساخته و نشانه‌های قدرت و ایستادگی او را می‌توانید در سینه ستبر و بدن عضلانیش ببینید. البته، کافی است به چشم‌های این سگ تنومند نگاه کنید تا به گرمی، مهربانی، هوش، شجاعت و هوشیاری او ایمان بیاورید. سگ روتوایلری که به خوبی پرورش یافته باشد، آرام و مورد اعتماد است. اگرچه روتوایلرها کمی از غریبه‌ها دوری می‌کنند، اما این را به حساب ترسو بودن‌شان نگذارید.!

استراتژی روتوایلرها در برخورد با افراد و موقعیت‌های جدید یک چیز است: ایستادن و نگاه کردن! همه این ویژگی‌ها را که کنار هم بگذارید، متوجه خواهید شد که سگ روتوایلر در عین حالی که می‌تواند نگهبان بسیار خوبی باشد، در انجام کارها و وظایف خود نیز بسیار توانمند است و همراه و دوست خوبی برای انسان‌ها خواهد بود.

روتوایلر ها بطور غریزی علاقه دارند که از خانواده خود دفاع کنند و در این راه هیچ ترسی به خود راه نمی‌دهند. بنابر این لازم است که برنامه جامعی برای اجتماعی کردن، آموزش و تمرین روزانه برایش تدارک ببینید. همیشه سعی کنید سگ روتوایلر خود را سرگرم انجام کاری کنید. در غیر اینصورت، روتوایلرها بجای آنکه مراقب و نگهبان خوبی باشند، سگ‌های بسیار خطرناکی خواهند بود. بخاطر داشته باشید که روتوایلرها همواره روی مرز خشونت و مراقبت راه می‌روند!

بنابر این اگر از همان تولگی، روتوایلر خود را به خوبی آموزش ندهید و اجتماعیش نکنید، ممکن است در آینده بلای جان شما و دیگران شود! و فکر نمی‌کنم شما به دنبال چنین سگی باشید! یک سگ روتوایلر که نمی‌تواند خود را کنترل کند، می‌تواند برای همه خطرناک و خطرساز باشد. بنابر این باید بتوانید به خوبی از پس کنترل و هدایت روتوایلر بر بیایید تا به شما احترام بگذارد و بدون لجاجت و سرسختی، از شما پیروی کند.

در غیر اینصورت، روتوایلر کنترل اوضاع را خودش به دست می‌گیرد. با سگی قدرتمند و باهوش مانند روتوایلر، این مسئله یک مصیبت است! برخلاف آنچه که احتمالا شنیده‌اید، سگ های روتوایلر خیلی هم بی‌ سر و صدا نیستند. روتی‌هایی که به خوبی پرورش یافته و اجتماعی شده باشند، بازیگوش و عاشق خانواده خود هستند.

آموزش یک سگ روتوایلر آسان است و او می‌تواند به همراه خوبی برای شما تبدیل شود، البته درصورتی‌که به خوبی با او رفتار کنید. هرچند روتوایلر ها سگ‌های فوق‌العاده‌ای هستند، اما برای همه مناسب نمی‌باشند. مسئله‌ای که شما دارید، به آموزش و اجتماعی کردن روتوایلر محدود نمی‌شود، شما باید با افرادی که شناخت کافی از این نژاد ندارند و پیش داوری‌های زیادی در موردش می‌کنند هم کنار بیایید.

به واسطه تجربه بدی که از سگ‌های بزرگی چون روتوایلر به جا مانده است، حضورشان در برخی از شهرها ممنوع می‌باشد. البته اینکه کل یک نژاد را تنها از روی رفتار چند سگ قضاوت کنیم، به دور از انصاف است، اما واقعیتی است که شما به عنوان صاحب یک سگ روتوایلر باید آن را بپذیرید.

اتفاقا شما می‌توانید با آموزش درست، ثابت کنید که دیگران چقدر در باره این نژاد اشتباه می‌کنند و به نوعی در تغییر نگرش به این سگ کم‌نظیر سهیم باشید.

نکته مهم دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که نباید سگ خود را در حیاط پشت خانه به حال خودش رها کنید. روتوایلر نسبت به اعضای خانواده خود وفادار است و دوست دارد در کنار آن‌ها باشد. اگر شما به خوبی سگ خود را هدایت کنید، جایزه شما یکی از بهترین همراهان و دوستان دنیا خواهد بود!

مهم‌ترین نکاتی که در مورد سگ روتوایلر باید بدانید!

 • روتوایلر ها سگ‌های بزرگ و قدرتمندی هستند و آموزش اجتماعی شدن آن‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد. بهتر است این آموزش‌ها از زمان تولگی شروع شود.
 • حتی درصورتی که از تولگی سگ روتوایلر خود را آموزش دهید، باز هم ممکن است خیلی‌ها از او بترسند و در مورد سگ شما پیش‌داوری کنند و حتی گاهی او را متهم به کارهایی کنند که هرگز انجام نداده است.
 • از آنجایی که سگ‌هایی مانند روتوایلر همواره در معرض اتهام به خشونت قرار دارند، نگهداری از آن‌ها در برخی از شهرها ممنوع است.
 • سگ‌های روتوایلر عاشق انسان‌ها هستند و دوست دارند عضوی از خانواده آن‌ها باشند. اگر سگ روتوایلر شما مدت زیادی تنها بماند و ورزش‌های روزانه لازم را نبیند، ممکن است دست به خرابکاری بزند و انرژی خود را این‌گونه تخلیه کند.
 • اگر سگ‌های روتوایلر از تولگی در کنار کودکان بزرگ شوند و به خوبی آموزش ببینند، در بزرگسالی هم رفتار خوبی با آن‌ها خواهند داشت. البته این بر عهده شما است که به سگ روتوایلر خود رفتارهای صحیح با کودکان را آموزش بدهید. سگ‌های روتوایلر به طور غریزی به گله‌داری علاقمند هستند و ممکن است کودکان را با احشام اشتباه بگیرند و برای هدایت‌شان ضربه‌ای وارد کنند. البته چون این سگ‌ها بزرگ و تنومند هستند، این ضربه ممکن است به کودک شما آسیب برساند. علاوه بر آن، برخی از روتوایلرها از هرگونه دویدن استقبال می‌کنند و وقتی دویدن و بازی کودکان را می‌بینند، به شدت هیجان زده می‌شوند.
 • اگر روتوایلر شما در سن بلوغ است، با دقت و احتیاط زیادی سگ غریبه یا سایر حیوانات خانگی را به او معرفی کنید. زیرا روتوایلرها معمولا در برابر سایر سگ‌ها تهاجمی هستند. بخصوص اگر سگ‌های غریبه هم‌جنس او باشند. البته، در صورت تعلیم و پرورش مناسب توسط شما، روتوایلر ها می‌توانند به خوبی با سگ‌های غریبه و سایر حیوانات خانگی کنار بیایند.
 • سگ های روتوایلر بسیار باهوش و تعلیم پذیر هستند، البته به شرطی که شما هم اقتدار خود را به عنوان یک مربی حفظ کنید.
 • روتوایلر ها به چندبار پیاده روی یا ورزش 10 الی 20 دقیقه‌ای در روز نیاز دارند.
 • سگ های روتوایلر پوشش بدن دولایه دارند و در فصل‌های بهار و پاییز، به شدت موریزی می‌کنند و البته در سایر فصل‌های سال هم موریزی دارند.
 • خیلی از سگ های روتوایلر خروپف می‌کنند.
 • سگ روتوایلر استعداد چاقی بالایی دارد و اگر نظارت کافی بر تغذیه او نداشته باشید، به سرعت دچار چاقی و اضافه وزن می‌شود.
 • برای داشتن یک توله روتوایلر سالم، به هیچ وجه سگ خود را از یک پرورش‌دهنده نامعتبر و نامطمئن خریداری نکنید.

تاریخچه سگ های روتوایلر

سگ‌های روتوایلر از نوادگان سگ باستانی به نام مولوسوس (Molossus) است که یکی از انواع ماستیف محسوب می‌شود. ارتش رومی‌ها اجداد این نژاد را به آلمان بردند. رومی‌ها در ارتش خود، سگ‌های بزرگی داشتند که با سگ‌های بومی منطقه آشنا می‌شدند و به این صورت زمینه برای تولید نژادهای جدید از سگ فراهم می‌شد.

تاریخچه نژاد سگ روتوایلر

یکی از این مناطقی که ارتش رومی‌ها از آنجا عبور می‌کرد، جنوب آلمان بود. رومی‌ها بخاطر آب و هوای مناسب و منابع طبیعی این منطقه، تصمیم گرفتند آن‌جا را تصاحب کنند و در آن ساکن شوند. رومی‌ها خانه‌های ویلایی خود را با سقف‌هایی به رنگ قرمز در این منطقه بنا کردند. بیش از 600 سال بعد، زمانی‌که مردم ساکن این مناطق در حال ساخت یک کلیسا بودند، بناها و ساخته‌های روم باستان را کشف کردند.

در طی قرن‌ها، روتوایلرها گله‌های گاو را برای قصابی به شهر می‌بردند. پس از فروش گاوها، گاوچران‌ها برای محافظت از اموالشان در برابر راهزنان، کیسه‌های پول‌شان را بر گردن روتوایلرها می‌انداختند. همچنین قصاب‌های منطقه نیز از سگ‌ها برای جا به جایی ارابه‌های پر از گوشت استفاده می‌کردند که البته بعدها حمل و نقل ریلی جایگزین روش‌های سنتی شد.

به همین دلیل، نژاد سگ های روتوایلر در خطر انقراض قرار گرفت، زیرا دیگر کاربردی نداشتند. در سال 1992 در یکی از نمایشگاه‌های سگ در آلمان، تنها یک سگ روتوایلر به نمایش درآمد. البته این وضعیت در سال 1901 با تشکیل انجمن روتوایلر (Rottweiler and Leonberger Club) و نگارش اولین استاندارد نژادی تغییر پیدا کرد. از آن زمان، ویژگی‌های ظاهری و شخصیتی سگ روتوایلر دستخوش تغییراتی شد.

روتوایلر ها کم کم به خدمت پلیس درآمدند و شغلی را پیدا کردند که شایستگی آن را داشتند. در طی سال‌ها، انجمن‌های مختلفی برای سگ روتوایلر تشکیل شدند اما قدرتمندترین آن‌ها در سال 1921 در آلمان تشکیل شد. این انجمن پس از جنگ جهانی دوم هم به راه خود ادامه داد و تلاش کرد تا با تولید مثل و پرورش نژاد مناسب، بار دیگر سگ روتوایلر را در آلمان و سپس در جهان مطرح سازد.

تصور می‌شود که مهاجری آلمانی اولین روتوایلر را در دهه 1920 به ایالات متحده آمریکا وارد کرد. سپس اولین توله روتوایلر در سال 1930 به دنیا آمد و در سال 1931، اولین سگ نژاد روتوایلر توسط انجمن لانه آمریکایی (American Kennel Club) به ثبت رسید. پس از جنگ جهانی دوم، نژاد سگ روتوایلر معروف‌تر شد. در آن زمان، روتوایلر را به حرف شنوی می‌شناختند.

البته شاید معروف و محبوب شدن خیلی هم برای یک سگ خوب نباشد! زیرا پرورش‌دهندگان زیادی به دنبال کسب درآمد از این نژاد می‌افتند و با تولید مثل‌های غیر اصولی، اختلالات و بیماری‌های نژادی زیادی را برای سگ‌ها ایجاد می‌کنند.

این همان بلایی بود که بر سر نژاد روتوایلر نازل شد و تولید مثل نادرست و غیر اصولی، باعث شد تقاضای این نژاد از سگ به شدت کاهش یابد.

امروزه پرورش‌دهندگانی که احساس مسئولیت دارند، به دنبال آن هستند که بار دیگر، روتوایلرها را به همان سگی که باید باشند تبدیل کنند. امروزه، سگ های روتوایلر در رتبه 17ام 155 نژاد برتر سگ قرار گرفته‌اند.

وزن و اندازه استاندارد سگ های روتوایلر چقدر است؟

قد روتوایلر نر از 61 تا 69 سانتی‌متر در شانه و وزن آن از 43 تا 59 کیلوگرم متغیر است. قد سگ روتوایلر ماده نیز از 56 تا 63 سانتی‌متر و وزنش از 38 تا 52 کیلوگرم متغیر می‌باشد.

خصوصیات و ویژگی‌های شخصیتی سگ روتوایلر چیست؟

یک سگ روتوایلر ایده‌آل، آرام، مطمئن و شجاع بوده و اصلا خجالتی نیست. روتوایلر کمی سرسخت و لجوج است و کمی زمان می‌برد تا با افراد جدید دوست شود. این سگ با خانواده خود ارتباط خوبی دارد و دوست دارد همراه آن‌ها باشد. سگ های روتوایلر خیلی اهل تنش و هیجان نیستند. آن‌ها تمام توان خود را برای دفاع و مراقبت از اعضای خانواده و دارایی‌های خود صرف می‌کنند، البته هیچ‌گاه بی‌دلیل تهاجمی نخواهند شد.

سگ روتوایلر باهوش است و هیچ وقت از زیر مسئولیت کاری شانه خالی نمی‌کند. البته بین نر و ماده روتوایلرها کمی تفاوت وجود دارد. روتوایلرهای نر آرامند، اما دائما در حال بررسی اطراف خود هستند. در عوض، کنترل روتوایلرهای ماده کمی آسان‌تر است و همکاری و همراهی بیشتری از خود نشان می‌دهند. البته روتوایلرها چه ماده و چه نر، به یک اندازه تعلیم‌پذیر و در عین حال لجوج و سرسخت هستند.

اندازه سگ روتوایلر

بنابر این، اگر به فکر مراقبت از این سگ‌های سرسخت هستید، باید بتوانید با اقتدار، نظم و قوانین محکمی را برایش ایجاد کنید. درغیر این صورت، روتوایلر شما برایتان گردن کلفتی خواهد کرد! البته به یاد داشته باشید که اقتدار با بداخلاقی و خشونت تفاوت بسیار زیادی دارد.پس، اگر فکر می‌کنید که نمی‌توانید از پس کنترل و مدیریت چنین سگی بربیایید، اصلا به سراغش نروید.

برای آنکه سگ روتوایلر برای شما احترام قائل باشد، بهتر است حد و مرزها را به او آموزش بدهید تا بتواند رفتارهای ناشایست را از رفتارهای مثبت تشخیص دهد. البته لازم است صبور باشید و بدانید که این کار زمان‌بر خواهد بود.

لازم به ذکر است که ویژگی‌ها و خصوصیات یک سگ بطور کلی، به ویژگی‌های نژادی، آموزش و اجتماعی شدن آن سگ بستگی دارد. توله سگ‌هایی که خلق و خوی خوبی دارند، معمولا کنجکاو و اهل بازی هستند و از اینکه در آغوش انسان‌ها قرار بگیرند، لذت می‌برند. در انتخاب توله روتوایلر خود، سعی کنید حد وسط را انتخاب کنید، نه توله‌ای که بیش فعال است و نه توله‌ای که به شدت گوشه گیری می‌کند!

بخاطر داشته باشید که همیشه قبل از خرید توله روتوایلر، حتما پدر یا مادرش را بررسی کنید (بخصوص مادر را که معمولا در دسترس است) تا مطمئن شوید که سگ شما در آینده رفتار مطلوبی خواهد داشت. البته ملاقات و بررسی برادر، خواهر یا سایر خویشاوندان توله هم می‌تواند به شما در انتخابی آگاهانه کمک کند.

بررسی سطح سلامت و انواع بیماری های سگ نژاد روتوایلر

سگ های روتوایلر مانند هر نژاد دیگری، در معرض بیماری‌های مختلفی قرار دارند. شناخت این بیماری‌های در انتخاب آگاهانه توله و حفظ سلامتی سگ شما در بزرگسالی اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر قصد دارید سگ نژاد روتوایلر را خریداری کنید، حتما به سراغ یک پرورش‌دهنده معتبر و مطمئن بروید و سوابق پزشکی و گواهینامه‌های سلامت توله و والدینش را به دقت بررسی کنید.

برای تایید سلامت سگ روتوایلر، گواهی‌نامه‌های مختلفی وجود دارد. به عنوان نمونه می‌توان گواهی‌نامه سلامت ارتوپدی حیوانات (Orthopedic Foundation for Animal) را نام برد که برای سلامت قسمت‌های باسن و آرنج، سلامت غدد و بیماری ویلربرند (Willebrand’s disease) صادر می‌شود. داشتن این گواهینامه‌ها برای اطمینان از سلامت توله ضروری است. شما می‌توانید اعتبار انواع گواهینامه‌های پزشکی را در وب‌سایت ofa.org مورد بررسی قرار دهید.

بهداشت و سلامت سگ روتوایلر

انقباض دریچه آئورت (Aortic Stenosis): نوعی نارسایی قلبی است و گاهی اوقات در سگ های روتوایلر مشاهده می‌شود. دلیل ایجاد این بیماری، تنگی ورودی آئورت به دریچه قلب است که کار توزیع خون به بدن را برای قلب دشوار می‌سازد. این فشار ممکن است موجب سکته و مرگ ناگهانی سگ بشود. البته این بیماری اکتسابی است، اما دلایل انتقال آن هنوز مشخص نشده است.

اوتئوسارکوما (Osteosarcoma): یکی دیگر از بیماری‌هایی است که معمولا به سراغ سگ‌های بزرگی مانند روتوایلر و رتریور طلایی می‌رود. این بیماری نوعی سرطان استخوان است و اولین نشانه‌های آن چلاقی یا فلج می‌باشد. البته برای تشخیص دقیق و حصول اطمینان از آن، به عکس‌برداری نیاز داریم.

رایج‌ترین راه‌های درمان این سرطان، از میان برداشتن بافت آسیب‌دیده و شیمی‌درمانی است. با این روش‌های درمانی، می‌توان طول عمر سگ را به 9 ماه تا 2 سال افزایش داد. البته، خوشبختانه سگ‌ها به خوبی می‌توانند بر روی 3 پای خود راه بروند و شیمی‌درمانی آن‌ها، فاقد عوارضی مانند ریزش مو درانسان‌ها است.

پیچ‌خوردگی و انبساط شکمی (Gastric Dilatation-Volvulus): که به آن نفخ یا بادکردن (Bloat) هم گفته می‌شود، یکی دیگر از بیماری‌های بسیار خطرناکی است که معمولا سگ‌هایی با سینه‌های ستبر و وسیع مانند روتوایلر را مبتلا می‌کند. این بیماری معمولا در نتیجه خوردن یک وعده غذایی بزرگ در روز، تندخوری، نوشیدن حجم زیادی آب پس از غذا خوردن و ورزش شدید پس از آن بروز می‌کند.

هرچه سن سگ بالاتر باشد، خطر ابتلا به نفخ بیشتر خواهد بود. بیماریGDV  زمانی اتفاق می‌افتد که معده به واسطه گاز و هوا متورم شده و پیچ می‌خورد.

سگی که دچار این عرضه می‌شود، قادر نخواهد بود که آروغ بزند یا استفراغ کند تا خودش را از هوای اضافی ذخیره شده در معده رها سازد. در نتیجه، فشار خون افت پیدا می‌کند و سگ شما دچار شوک می‌شود. در صورتی‌که به سرعت اقدامات و مراقبت‌های پزشکی لازم انجام نشود، سگ شمادر معرض مرگ قرار می‌گیرد. بنابر این در صورتی‌که هریک از نشانه‌های نفخ مانند: معده متورم، ترشح بزاق بیش از حد، قی کردن، ضعف، نا آرامی و ضربان بالای قلب را بخصوص پس از خوردن وعده غذایی مشاهده کردید، در سریع‌ترین زمان ممکن سگ خود را نزد یک دامپزشک ببرید.

برای مراقبت و نگهداری از سگ روتوایلر چه نکاتی را رعایت کنیم؟

برای سگ‌های روتوایلر اهمیت بسیار زیادی دارد که در کنار اعضای خانواده خود باشند. اگر مدت زیادی آن‌ها را در خانه تنها بگذارید، ممکن است افسرده، مخرب و تهاجمی شوند. اگرچه روتوایلرها سگ‌های بزرگی هستند، اما بطور کلی به مسافرت و فعالیت زیاد در خارج از خانه میل چندانی ندارند.

سگ روتوایلر شما بیشتر دوست دارد در حیاط خانه شما حضور داشته باشد. البته بهتر است از بسته بودن دور تا دور حیاط خود مطمئن شوید تا هم برای سگ شما مشکلی پیش نیاید و هم غریبه‌ها از دیدن او دچار ترس و وحشت نشوند! البته، این را هم بدانید که اگر روتوایلر شما واقعا بخواهد از محدوده مجاز خود خارج شود، حتی یک حصار الکتریکی هم نمی‌تواند جلویش را بگیرد.

به خاطر داشته باشید که سگ روتوایلر نسبت به افراد و سگ‌های غریبه حساس است و ممکن است در برابر آن‌ها واکنش‌های تهاجمی از خود بروز دهد. بنابر این، بهتر است به دوستان و آشنایان خود اعلام کنید که هرگز بدون همراهی شما، وارد محدوده روتوایلر نشوند!

مراقبت و نگهداری سگ روتوایلر

سگ‌های روتوایلر سطوح انرژی متفاوتی دارند و بعضی‌ها کاملا تنبل هستند و برخی دیگر سرشار از انرژی می‌باشند. بنابر این حتما به پرورش‌دهنده سگ خود بگویید که به دنبال یک روتوایلر کم‌انرژی هستید یا اینکه یک روتوایلر پر جنب و جوش برای شما مناسب‌تر است.

بطور معمول، روتوایلر پرانرژی، به چند مرتبه پیاده‌روی 10 الی 20 دقیقه‌ای در روز نیاز دارد. توپ‌بازی و اسکی هم جزو بازی‌های محبوب روتوایلرها می‌باشند. البته برخی از روتوایلرهایی که سطح انرژی بسیار بالایی دارند، به یک برنامه مفصل روزانه برای دویدن و بازی نیازمند هستند.

هوش بالا، بدن ورزیده و تعلیم‌پذیری، باعث شده که روتوایلرها از پس کارهایی مانند تعقیب و شغل اجدادیشان یعنی کشیدن واگن یا گاری، به خوبی بر بیایند. به خاطر داشته باشید که سگ روتوایلر شما همیشه دوست دارد چیزهای جدیدی را بیاموزد و مشتاق است تا رضایت شما را جلب کند. البته شاید سگ شما کمی سرسخت باشد و گاهی به شما بگوید «اصلا چرا باید این کارو انجام بدم؟!»، اما بهتر است بدانید که با کمی صبر، اقتدار، تلاش و انصاف، روتوایلر را مطیع خود خواهید کرد و او نیز به صبر و تلاش شما به خوبی پاسخ می‌دهد.

برای تغذیه سگ روتوایلر چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

توصیه ما به شما روزانه 4 تا 10 فنجان غذای خشک و با کیفیت است و بهتر است این حجم از غذا را در 2 وعده غذایی مجزا در اختیار سگ خود قرار دهید.

البته لازم به ذکر است که میزان غذای مورد نیاز سگ شما، به اندازه، سن، بدن، سوخت و ساز (متابولیسم) و میزان فعالیت آن بستگی دارد.

سگ‌ها مانند انسان‌ها به کیفیت و کمیت متفاوتی از غذا نیاز دارند. در واقع، سگ بزرگی مانند روتوایلر، در مقایسه با یک سگ کوچک، به غذا و انرژی بیشتری نیاز دارد. همچنین کیفیت غذایی که شما در اختیار سگ خود قرار می‌دهید هم متفاوت است. هرچه غذای سگ بهتر باشد، مواد غذایی بهتری هم به بدن سگ شما خواهد رسید.

تغذیه نژاد سگ روتوایلر

بهتر است بر حجم و تعداد وعده‌های غذایی سگ خود نظارت دقیقی داشته باشید تا تناسب اندام او شما حفظ شود. شما می‌توانید با استفاده از یک روش بسیار ساده متوجه شوید که آیا سگ روتوایلر شما دچار اضافه وزن شده است یا خیر. تنها کافی است دست خود را روی بدنش بگذارید، شصت خود را هم‌تراز با ستون فقرات قرار دهید و انگشتان خود را در دو طرف بدن سگ خود رها کنید.

پس از انجام این کار اگر توانستید دنده‌های سگ خود را زیر لایه‌ای از ماهیچه حس کنید، یعنی وزن روتوایلر شما مناسب است. اگر دنده‌ها را به چشم مشاهده کردید، یعنی سگ شما دچار لاغری مفرط است و درصورتی‌که دنده‌ها را حس نکردید، سگ شما به یک رژیم غذایی جدی برای کاهش وزن نیاز دارد. البته این روش برای بیشتر سگ‌ها قابل استفاده است.

بهداشت و نگهداری از پوست و موی بدن سگ های روتوایلر

سگ های روتوایلر پوشش دولایه و کوتاهی از مو دارند. موهایی که لایه بیرونی قراردارند، درقسمت سر، گوش‌‌ها و پاها کوتاه‌تر هستند. لایه زیرین پوشش نیز در قسمت‌های گردن و ران قابل مشاهده است.  

میزان پوشش زیرین سگ روتوایلر به آب و هوای محیط بستگی دارد. رنگ بدن این سگ‌ها همیشه سیاه بوده و علامت‌هایی به رنگ قهوه‌ای روی پوشش خود دارند. این علامت‌های رنگی را در بالای چشم‌ها روی گونه‌ها، در دو طرف پوزه، روی قفسه سینه، پاها و زیر دم روتوایلر قابل مشاهده است.

بهتر است بدن سگ روتوایلر خود را بصورت هفتگی شانه بزنید تا موهای اضافی ریخته شوند. روتوایلر ها 2 بار در سال موریزی می‌کنند و در زمان‌های موریزی، ناچارید بیشتر از 1 بار در هفته موهایش را شانه بزنید.

سگ روتوایلر نیاز چندانی به حمام کردن ندارد و تنها در مواقعی که واقعا لازم است او را به حمام ببرید. البته اگر روتوایلر خود را در بیرون از خانه به حمام می‌برید، مطمئن شوید که دمای محیط به اندازه کافی گرم باشد و در هوای سرد به هیچ وجه سگ خود را حمام نکنید.

دندان‌های روتوایلر خود را حداقل 1 تا 3 باردر هفته مسواک بزنید تا باکتری‌ها و بوی بد دهان از بین برود. البته مسواک زدن روزانه هم در حفظ هرچه بیشتر سلامتی دندان سگ شما مفید و موثر است.

گوش‌های روتوایلر خود را بطور هفتگی بررسی کنید. هرگونه قرمزی یا بوی بد، ممکن است نشان دهنده نوعی عفونت باشد. هنگام بررسی گوش روتوایلر می‌توانید با استفاده از یک گوش پاک‌کن کتانی و مرطوب، به آرامی داخل گوش را (نه چندان عمیق) مالش دهید و تمیز کنید تا از عفونت‌های احتمالی گوش جلوگیری شود. البته دقت داشته باشید که نباید چیزی را داخل کانال گوش سگ فرو کنید و تنها قسمت بیرونی را تمیز نمایید.

پوشش بدن سگ روتوایلر

در نهایت سعی کنید سگ خود را از تولگی به این اقدامات نظافتی عادت دهید. برای اینکه این اقدامات نظافتی را راحت و بدون دردسر انجام دهید، سعی کنید با استفاده از انواع جایزه و تشویق، تجربه لذت بخشی برای سگ خود بسازید تا با شما همکاری کند.

سگ روتوایلر با کودکان و سایر حیوانات خانگی چه رفتاری دارد؟

بطور کلی روتوایلر ها بچه‌ها را دوست دارند، بخصوص اگر از تولگی با آن‌ها بزرگ شوند. از آنجایی که روتوایلر سگ بزرگ و قدرتمندی است، ممکن است ناخواسته و اتفاقی به کودک شما آسیب برساند. بنابر این بهتر است بر تعاملات میان سگ و کودک خود نظارت کافی داشته باشید.

هرچقدر سن کودک شما بزرگ‌تر باشد، سگ روتوایلر بهتر می‌تواند با او ارتباط برقرار کند، زیرا کودک هم بهتر می‌تواند با او ارتباط برقرار کند. این سگ‌ها ممکن است در نتیجه صدای بازی و هیاهوی کودکان هیجان زده شوند و حتی گاهی برای متوقف کردن آن تلاش می‌کنند و نمی‌توانند تشخیص دهند که این سر و صدا ها برای خودشان یا توله‌هایشان خطری ندارد.

رفتار سگ روتوایلر با کودکان

همچنین ممکن است روتوایلرها کودکانی که در حال دویدن هستند را تعقیب کنند. بهترین کار این است که به کودکان خود نحوه برخورد صحیح با سگ را بیاموزید و همیشه بر آن‌ها نظارت داشته باشید تا از هر گونه گاز گرفتگی یا اتفاقات ناگوار دیگر جلوگیری کنید.

به کودک خود بیاموزید که وقتی سگ شما در حال غذا خوردن است، هیچ‌گاه نزدیکش نشود و غذایش را نگیرد. از شما خواهش می‌کنیم که به هیچ وجه، هیچ سگی را با کودک خود تنها نگذارید.

درصورتی‌که سگ‌های روتوایلر از تولگی در کنار سایر سگ‌ها یا گربه‌‌ها بزرگ شوند، در آینده هم مشکلی با آن‌ها نخواهند داشت. البته معمولا با سگ‌‌های غریبه کنار نمی‌آیند و ممکن است تنش‌‌های زیادی بین‌شان ایجاد شود، بخصوص اگر هم‌جنس باشند. بنابر این خیلی به شما توصیه نمی‌کنیم روتوایلر خود را به پارک یا محیطی ببرید که سگ‌های زیادی در آن‌جا حضور دارند!

البته به واسطه آموزش و تعلیم شما، حتی این مسئله هم حل‌شدنی است و سگ روتوایلر شما می‌تواند با صلح آرامش در کنار سایر حیوانات خانگی زندگی کند.

نظرات

میترا
2 سال پیش

عالی کلی استفاده کردم

سیاوش
2 سال پیش

بسیار عالی وآموزنده بود، ممنون وسپاس

صادق
3 سال پیش

بسیار کامل و اموزنده بود ممنون

دیدگاه ارزشمند شما

اشتراک در خبرنامه پت بان

در جریان جدیدترین مطالب آموزشی ما قرار بگیرید