هاسکی جزو دسته سگ‌های کار محسوب می‌شود.
متوسط قد هاسکی 50 الی 60 سانتی‌متر می‌باشد.
وزن هاسکی از 15 الی 27 کیلوگرم متغیر است.
هاسکی‌ها بطور متوسط 12 تا 15 سال عمر می‌کنند.

سازگاری با زندگی آپارتمانی

مناسب بودن برای افراد تازه‌کار

حساسیت به محیط

تحمل تنهایی

تحمل آب و هوای سرد

تحمل آب و هوای گرم

برخورداری از رفتار دوستانه با خانواده

برخورداری از رفتار دوستانه با کودکان

برخورداری از رفتار دوستانه با سایر سگ‌ها

برخورداری از رفتار دوستانه با غریبه‌ها

ریزش پوست و مو

ریزش آب دهان

سادگی در تیمار

سطح سلامت عمومی نژاد

استعداد در چاقی

اندازه نژاد

سادگی در تعلیم دادن

هوشمندی و توان ذهنی

میل به استفاده از دهان

استعداد در شکار کردن

تمایل به پارس کردن یا زوزه کشیدن

علاقمندی به مسافرت

سطح انرژی نژاد

توانایی و قدرت نژاد

نیاز به ورزش کردن

علاقه به بازی کردن

بررسی حیوانات

نگاهی مختصر به نژاد سگ هاسکی

فکر می‌کنم همه شما با من موافق باشید که سگ هاسکی یا هاسکی سیبرین (Siberian Husky) به لطف چشم‌های آبی و رنگارنگ و ماسک زیبایی که روی صورتش دارد، یکی از زیباترین و دلرباترین سگ‌های دنیا است. واقعا جای تعجب ندارد که چرا خیلی‌ها عاشق این نژاد از سگ هستند. اما چه کسی می‌گوید که زیبایی همه چیز است؟! اجازه دهید در همین ابتدا به شما بگویم که نگهداری از این سگ قدرتمند، باهوش و مستقل برای شما بسیار چالش برانگیز خواهد بود.

یک توله سگ هاسکی، جدا از تمام بامزگی‌هایش، اگر خوب تربیت نشود، می‌تواند حسابی شما را اذیت کند. به عنوان مثال، یکی از مشکلاتی که با سگ هاسکی خواهید داشت، این است که اگر حواس‌تان شش دانگ جمع نباشد و از او غافل شوید، ممکن است در یک چشم به هم زدن از دید شما محو شود!

توله هاسکی خوردنی

اما نگران نباشید، اگر شناخت کافی از نژاد هاسکی داشته باشید، مطمئن هستم که سختی‌های نگهداری از این سگ فوق‌العاده را به جان خواهید خرید. برای آنکه بهتر بتوانیم سگ هاسکی را بشناسیم و انتخاب آگاهانه‌تری داشته باشیم، به شما پیشنهاد می‌کنم که ادامه این مطلب را مطالعه بفرمایید.

انواع سگ هاسکی

اگر بخواهیم نژاد هاسکی را خیلی موشکافانه بررسی کنیم، می‌توانیم آن‌ها را در 3 دستۀ  هاسکی آلاسکایی، هاسکی سیبری (سیبریایی) و هاسکی سامویید جای دهیم.


سگ هاسکی سیبرین

سیبرین هاسکی

همانطور که از نام این نژاد مشخص است، گذشته سگ‌های سیبرین هاسکی، به سرزمین‌های سرد و یخ زدۀ سیبری برمی‌گردد. از این سگ‌ها در سیبری به عنوان سگ سورتمه نگهداری می‌شد.

هاسکی سیبریایی معمولاً 16 تا 28کیلوگرم وزن دارد و آن تا 60 سانتی‌متر می‌رسد. پوشش بدنی این نژاد بسیار ضخیم است و اصلاً تحمل آب‌وهوای گرم را ندارد.

هاسکی سیبریایی در رنگ‌های سیاه، سیاه و سفید، سفید خالص، سفید و قرمز، قهوه‌ای و سفید طوسی وجود دارد.

طول عمر این نژاد بین 12 تا 15 سال است و چشم‌هایی به رنگ آبی زیبا یا آبی و قهوه‌ای (دو رنگ) دارند.

سگ هاسکی آلاسکایی

این نژاد، بزرگتر و لاغرتر از نژاد سیبرین هاسکی هستند و رنگ چشم‌های آن‌ها فقط قهوه‌ای است. وزن هاسکی آلاسکایی بین 18 تا 28 کیلوگرم و قد آن‌ها 58 تا 66 سانتی‌متر است.

این سگ‌ها عاشق دویدن و شکار هستند و در دستۀ سگ‌های شکار قرار می‌گیرند. هاسکی‌های آلاسکی شاید با هم‌جنس‌های خودشان میانه خوبی نداشته باشند و به آن‌ها پرخاش کنند، اما عاشق صاحب خود و وفادار به او هستند.

سگ هاسکی سامویید

سامویید سفید

ساموییدها، سگ‌های خوش‌اخلاق و خندان با بدنی پشمالو هستند که به رنگ‌های، کرمی، شیری و سفید براق وجود دارند. در کنار این پوشش بدنی پشمالوی زیبا، ریزش موی نسبتاً زیاد چیزی است که ممکن است کمی باعث دردسرتان شود. البته شانه کردن روزانه موها تا حد زیادی این مشکل را برطرف می‌کند.

از دیگر ویژگی‌های ظاهری ساموییدها، می‌توان به لایه سیاه رنگ دور چشم، بینی و دهان آن‎ها اشاره کرد که جذابیت‌شان را چندین برابر کرده است.

رابطه سگ سامویید با اعضای خانواده وبچه‌ها بسیار خوب است و از اینکه در فعالیت‌های خانوادگی مشارکت کند لذت می‌برد. علاوه‌بر این، سگ سامویید گوش به فرمان صاحبش است و در مقابل غریبه‌ها ممکن است واکنش خشنی نشان دهد.

طول عمر این سگ‌ها، 12 الی 13 سال است. ساموییدهای ماده 16 تا 20 کیلوگرم و نرها بین 20 تا 30 کیلوگرم وزن دارند و  قدشان 40 تا 60 سانتی‌متر است.

از اینجا به بعد، شما را با ویژگی‌ها و خصوصیات سگ‌های هاسکی، سطح سلامتی و نکات مهم در مراقبت و نگهداری آن‌ها آشنا می‌کنیم.

نقد و بررسی کلی نژاد سگ هاسکی

سگ های هاسکی همیشه با چشم‌های زیبا و هوش و استعداد سرشار خود، موجب حیرت ما می‌شوند. این نژاد سگ که در دسته‌بندی سگ‌های کار قرار می‌گیرد، در عین دلربایی و جذابیت، بسیار تنومند و ورزشکار است. در گذشته از سگ‌های هاسکی برای کشاندن سورتمه استفاده می‌شد و البته امروزه هم هرچند به ندرت، به شغل آبا و اجدادی خود ادامه می‌دهند.

هاسکی‌ها در یک کلام، سگ‌های بی‌نظیری هستند و توانایی یادگیری‌شان مثال‌زدنی است. آن‌ها بسیار باهوشند و زندگی مستقلی دارند. هرچند هاسکی ها سگ‌های مهربانی هستند، اما انتظار نداشته باشید که برای جلب توجه به شما التماس کنند! تمامی این ویژگی‌ها به همراه زیبایی فوق‌العاده این نژاد کار دست آن‌ها داده و موجب شده تا طرفداران بسیار زیادی پیدا کنند. طرفدارانی که معمولا نسبت به خصوصیات و ویژگی‌های سگ هاسکی آگاهی اندکی دارند.

معرفی نژاد سگ هاسکی

متاسفانه پرورش‌دهندگان سودجو و منفعت‌طلب، از محبوبیت هاسکی‌ها سوء استفاده کرده و با تولید مثل غیر اصولی، آسیب‌های زیادی را به این نژاد وارد می‌کنند. در نتیجه این اقدامات، شاهد انواع بیماری‌های وراثتی و ناهنجاری‌های رفتاری زیادی در سگ های هاسکی هستیم.

هاسکی‌ها در مجموع تهاجمی نیستند و با سگ‌های دیگر رفتار دوستانه‌ای دارند. آن‌ها از بودن در کنار کودکان هم لذت می‌برند.

همان‌گونه که قبلا هم به آن اشاره کردیم، هاسکی‌ها هوش سرشاری دارند، اما معمولا ذهن فوق‌العاده خود را کمتر صرف یادگیری می‌کنند و در کل چندان به دنبال جلب رضایت صاحب خود نیستند. بی‌پرده بگویم، آموزش دادن به هاسکی‌ها کار دشواری است! بنابر این به افرادی که برای اولین بار قصد دارند از سگی مراقبت کنند، هاسکی انتخاب مناسبی نخواهد بود. سگ های هاسکی بیشتر برای افرادی مناسب هستند که در نگهداری از سگ مهارت و تجربه کافی داشته باشند. زیرا نگهداری از این سگ دردسرهای زیادی خواهد داشت.

یکی از این دردسرها، علاقه زیاد این سگ به فرار کردن است! هاسکی‌ها به فراری بودن معروفند و هر زمانی که فرصتش را پیدا کنند، شانس خود را برای فرار کردن از دست شما امتحان می‌کنند. متاسفانه، خیلی از سگ های نژاد هاسکی در نتیجه فرار کردن کاملا گم و سرگردان می‌شوند و این مسئله می‌تواند منجر به آسیب یا حتی مرگ هاسکی شود. بنابر این اگر قصد دارید از این سگ نگهداری کنید، لازم است دائما مراقبش باشید و مطمئن شوید که راه فراری در خانه یا حیاط شما وجود ندارد.

اما با همه این تفاسیر و علم به اینکه تربیت و نگهداری از هاسکی دشوار است، می‌توان هنوز هم هاسکی را یکی از دوست‌داشتنی‌ترین نژادهای سگ دانست. به خاطر داشته باشید که اگر سگ نژاد هاسکی را به خوبی تعلیم دهید، همراهان خیلی خوبی برای شما و خانواده شما خواهند بود. 

مهم‌ترین نکاتی که در مورد سگ هاسکی باید بدانید!

 • نژاد سگ هاسکی معمولا ریزش موی کمی دارد، اما آب و هوای محل زندگی شما هم در شدت آن تاثیرگذار است و هرچه دمای محیط بالاتر باشد، موریزی هاسکی بیشتر خواهد بود. هاسکی‌ها معمولا 2 بار در سال موریزی دارند (به این معنی که موهای قدیمی خود را می‌ریزند تا موهای جدید را جایگزین کنند). هر بار موریزی هاسکی معمولا 3 هفته زمان می‌برد.
 • برخلاف تصور خیلی‌ها، هاسکی سیبریایی برای زندگی در آپارتمان مناسب نیست. البته به شرط تعلیم و آموزش درست، برخی هاسکی‌ها سازگاری خوبی با زندگی در محیط آپارتمانی خواهند داشت.
 • همان‌گونه که قبلا هم اشاره کردیم، سگ های هاسکی به توانایی در فرار کردن معروف هستند و می‌توانند به راحتی از مقابل دیدگان شما دور و ناپدید شوند. حتی اگر در حیاط خود نرده کشیده‌اید، احتمال آن وجود دارد که از روی نرده بپرند و گاهی دیده شده که با کندن زمین، از زیرنرده‌ها پا به فرار بگذارند!
 • سگ هاسکی خرابکار بزرگی است! آنقدر بزرگ که اگر تنها در خانه باشد، به راحتی می‌تواند خانه شما را به ویرانه‌ای تبدیل کند که دوست ندارید تصور کنید! البته شاید حیاطی داشته باشید و خیالتان از داخل خانه راحت باشد، اما پیشنهاد می کنم قبل از آنکه پشیمان شوید، برای درست کردن یک باغچه پر از گل‌های رنگارنگ تلاش نکنید. البته اینکه سگ هاسکی شما در بیرون از خانه خرابکاری کند برایش لذت بخش‌تر خواهد بود. قطعا شما هم راضی‌تر هستید!
 • ممکن است هاسکی شما را در حسرت شنیدن صدای پارس خود باقی بگذارد. حتی اگر غریبه‌ای وارد محدوده زندگی شما شود، انتظار پارس و سر و صدای خاصی از سگ خود نداشته باشید. آیا هاسکی سگ مناسبی برای نگهبانی است؟ اصلا و ابدا.
 • اگر تازه کار هستید، سگ‌های هاسکی برای شما مناسب نخواهند بود. آموزش هاسکی دشوار و چالش برانگیز است و به یک صاحب جوان، پر انرژی، مسلط و باتجربه‌ای نیاز دارد که بتواند شرایط یک زندگی آرام و باثبات را برایش فراهم کند.
 • هاسکی های سیبری به شدت کنجکاو و بازیگوش هستند. این کنجکاوی گاهی برایشان دردسرساز خواهد شد و علاقه آن‌ها به تجربه چیزهای جدید، ممکن است خطر آفرین باشد.
 • سگ های هاسکی بسیار خون‌گرم و مهربان هستند و با غریبه‌ها، سایر حیوانات خانگی و کودکان رفتار خوبی دارند. البته تحت هیچ شرایطی، هاسکی یا هر نوع دیگری از حیوانات خانگی را با کودک خود تنها نگذارید.
 • هاسکی‌ها سگ روزهای سخت هستند و طوری بار آمده‌اند که به ازای دریافت غذا و کالری کم، کار زیادی انجام دهند. البته به هیچ وجه نباید به هاسکی خود گرسنگی دهید و همواره باید رژیم غذایی مناسبی را برایش درنظر داشته باشید.
 • بهتر است به سگ هاسکی خود اجازه دویدن آزادانه در خیابان را ندهید. چون ممکن است به دنبال چیزها یا حیوانات دیگر از شما دور شوند.
 • انتخاب نژاد سگ هاسکی به خاطر زیبایی بسیار زیادی که دارد، یکی از اشتباه‌های رایج افراد است. عدم توجه به خلق و خو و ویژگی‌های خاص و منحصر به فرد هاسکی باعث ایجاد نارضایتی و اضطراب در او می‌شود. اگر به فکر خرید این نژاد از سگ هستید، لازم است قبل از خرید، زمان بسیار زیادی را برای آموزش در مورد ویژگی‌های نژاد و نحوه نگهداری آن صرف کنید. بخاطر داشته باشید که این نژاد از سگ زندگی شما را وارد ماجراهای زیادی می‌کند که برخی از آن‌ها خوب و لذت بخش نخواهند بود!
 • برای داشتن یک هاسکی سالم، هیچ‌گاه توله را از پرورش‌دهنده نامطمئن خریداری نکنید. به دنبال فردی باشید که به او اعتماد دارید و از او بخواهید تا سلامت پزشکی و ژنتیکی هاسکی شما را تضمین کند.

تاریخچه سگ نژاد هاسکی

به اعتقاد خیلی‌ها، تاریخچه نژاد سگ هاسکی به یکی از قبیله‌های منطقه سیبری به نام چوکچی (Chukchi) برمی‌گردد. البته تاریخچه نژادی چندان مشخصی از هاسکی وجود ندارد اما بررسی‌هایی که روی DNA آن‌ها انجام شده نشان می‌دهد که هاسکی‌ها یکی از قدیمی‌ترین نژادهای سگ در دنیا هستند. افراد قبیله چوکچی از این سگ‌ها برای حمل و نقل سریع استفاده می‌کردند و البته هاسکی را همچون عضوی از خانواده خود می‌دانستد. هاسکی‌ها هم رابطه نزدیک و دوستانه‌ای با افراد قبیله داشتند، به طوری که که در هنگام خواب، بستر گرم و نرمی برای کودکان‌شان محسوب می‌شدند. هاسکی سیبریایی در سال 1908 به آلاسکا برده شد؛ جایی که از آن‌ها به عنوان سگ سورتمه استفاده می‌کردند.

تاریخچه سگ نژاد هاسکی

بعدها از هاسکی‌ها در مسابقات پرطرفدار سورتمه کشی (All-Alaska Sweepstakes) استفاده شد و هاسکی‌ها باید سورتمه‌ها را در مسیری به طول تقریبا 770 کیلومتری می‌کشاندند. البته این مسابقات امروزه هم ادامه دارد. یافته‌ها نشان می‌دهند که آخرین هاسکی سیبریایی در سال 1930 از سیبری خارج شد. پس از آن هاسکی را به آمریکای شمالی بردند. هرچند که امروزه سگ‌های هاسکی تفاوت‌هایی با اجداد و پدران خود دارند، اما هنوز هم دارای برخی از ویژگی‌های منحصر به فرد و فوق‌العاده هاسکی‌های گذشته خود هستند.

وزن و اندازه استاندارد نژاد سگ هاسکی چقدر است؟

متوسط ارتفاع هاسکی نر از 53 الی 60 سانتی‌متر می‌باشد. درحالی‌که ارتفاع هاسکی ماده از 50 تا 56 سانتی‌متر متغیر است. وزن هاسکی نر بین 20 تا 27 کیلوگرم متغیر است و هاسکی ماده نیز 15 تا 22 کیلوگرم وزن دارد.

خصوصیات و ویژگی‌های شخصیتی سگ هاسکی چیست؟

هاسکی های سیبری سگ‌های گروهی هستند و به صاحبی نیاز دارند که بتواند به خوبی از پس هدایت و رهبریشان بر بیاید. البته شاید این مسئله تمرین دادن را برای شما راحت‌تر کند چون هاسکی به خوبی می‌داند که باید به یک رهبر مقتدر احترام بگذارد! اما خب، هاسکی است دیگر! تعجب نکنید اگر دیدید که هاسکی شما صبر و حوصله‌تان را به چالش می‌کشد و سعی می‌کند کنترل اوضاع را از دست شما خارج کند.

بخاطر داشته باشید که در برابر لجاجت‌ها و سرسختی‌های هاسکی، با او درگیر نشوید. اقتدار خودتان را حفظ کنید اما نه با زور و تهدید و اعمال خشونت، بلکه با استفاده صبر، قانون‌گذاری، ثبات و نظم است که می‌توانید به بهترین شکل ممکن این سگ چموش و دوست داشتنی را کنترل نمایید. یکی از راه‌های عملی نشان دادن این اقتدار، این است که سگ خود را برای غذا خوردن اندکی (فقط اندکی) معطل کنید. در این صورت هاسکی شما را به عنوان دارنده منابع با ارزشی مانند غذا، جایزه و اسباب بازی خواهد دانست.

البته به خاطر داشته باشید که نباید از منابعی که در اختیار دارید سوء استفاده کنید و به عنوان ابزاری برای تنبیه سگ خود استفاده کنید. تنبیه با کنترل دو چیز کاملا متفاوت هستند. در تنبیه شما ضعف خود را نشان خواهید داد و ممکن است به سگ خود آسیب برسانید، اما کنترل نشان‌دهنده اقتدار شما است و درنهایت به نفع سگ شما خواهد بود.

سگ هاسکی بسیار پر انرژی است و اگر حوصله‌اش سر برود و کاری برای انجام دادن نداشته باشد، ممکن است دست به خرابکاری بزند. یک سگ هاسکی توانایی آن را دارد که کل خانه شما را زیر و رو کند. جویدن وسایل خانه توسط سگ هاسکی یکی از سرگرمی‌های مورد علاقۀ آن‌ها است. حتی دیده شده که سیمان و دیوار خانه را هم بجود! هاسکی حتی در حیاط منزل هم به باغچه شما رحم نخواهد کرد، زیرا کندن زمین را واقعاً دوست دارد. البته بجای مقابله با این عادت هاسکی، بهتر است به او آموزش دهید که همیشه مکان مشخصی از حیاط را بکند.

خصوصیات و ویژگی های سگ های هاسکی

هرچند هاسکی‌ها خرابکاران بزرگی هستند اما با زیرکی و شیطنت منحصر به فرد خود، در عین حال بسیار دوست داشتنی و دلربا می‌باشند. سگ‌ های هاسکی کاملا اجتماعی هستند و دوست دارند هوش و ذکاوت خود را به همه نشان دهند. هاسکی‌ها پارس نمی‌کنند، که البته خبر بدی هم نیست! اما خیلی هم خوشحال نباشید؛ سگ هاسکی زوزه کشیدن را دوست دارد که این مسئله به احتمال زیاد همسایگان شما را اذیت خواهد کرد. البته این مسئله هم با آموزش درست قابل حل است. در غیر این صورت، هاسکی اصلا حیوان خانگی مناسبی برای شما نخواهد بود.

مسئله دیگری که باید به آن اشاره کنیم این است که هاسکی‌ها بواسطه مهربانی زیاد نمی‌توانند سگ نگهبان خوبی باشند. آن‌ها به غریبه‌ها بد بین نیستند و حتی دزدها را هم به چشم دوست می‌بینند! واقعیت این است که سگ های هاسکی همه را دوست دارند و علاقه خود را از هیچ کس دریغ نمی‌کنند.

توله‌های هاسکی بسیار بازیگوش و کنجکاو هستند و از اینکه دیگران بغل‌شان کنند لذت می‌برند. اگر می‌خواهید یک توله هاسکی انتخاب کنید دقت داشته باشید که توله نه خیلی اهل دعوا و درگیری باشد و نه خیلی منزوی و گوشه گیر. همیشه حداقل پدر یا مادرش را ببینید – بهتر است مادر را ببینید که در دسترس هم هست – تا مطمئن شوید که توله‌ها رفتار خوبی دارند. بررسی و مشاهده برادران و خواهران و سایر خویشاوندان توله هم می‌تواند به شما نشان دهد که توله هاسکی شما در آینده چگونه خواهد بود.

مانند هر نوع دیگری از سگ، باید هاسکی خود را زودتر در معرض نمایش افراد مختلف، صداها و تجربیات متفاوت قرار دهید. بگذارید توله شما اجتماعی شود تا در آینده سگ خوبی برای شما باشد. به عنوان مثال، می‌توانید توله خود را در مهمانی‌ها شرکت دهید (مراقب اعصاب میزبان هم باشید!) و او را قدم‌زنان به پارک ببرید تا به این صورت مهارت‌های اجتماعی توله شما هم افزایش یابد.

بررسی سطح سلامت و انواع بیماری های سگ نژاد هاسکی

هاسکی‌ها در کل سگ‌های سالمی هستند و از وضعیت سلامت قابل قبولی برخوردارند. اما همانند سایر نژادها، در معرض بیماری‌های مختلفی قرار دارند و کسب آگاهی کافی در مورد آن‌ها اهمیت بسیار زیادی در حفظ سلامتی‌شان دارد. اگر می‌خواهید یک توله هاسکی بخرید، حتما پرورش‌دهنده مورد اعتمادی پیدا کنید که بتواند وضعیت سلامتی پدر و مادر سگ را صادقانه به شما نشان دهد.

برای تایید سلامت هاسکی، گواهی‌نامه‌های مختلفی وجود دارد. به عنوان نمونه می‌توان گواهی‌نامه سلامت ارتوپدی حیوانات (Orthopedic Foundation for Animal) را نام برد که برای سلامت قسمت‌های باسن و آرنج، سلامت غدد و بیماری ویلربرند (Willebrand’s disease) صادر می‌شود. داشتن این گواهینامه‌ها برای اطمینان از سلامت توله شما ضروری است. شما می‌توانید اعتبار انواع گواهینامه‌های پزشکی را در وب‌سایت ofa.org مورد بررسی قرار دهید.

نگهداری و بهداشت سگ هاسکی

سگ‌های هاسکی بیشتر در معرض بیماری‌هایچشم قرار دارند که در ادامه برخی از مهم‌ترین‌ این اختلالات را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

بیماری آب آوردن چشم (Cataracts): یکی از مشکلات مربوط به عدسی چشم است که دید را دچار دشوار می‌کند. در این شرایط چشم(های) سگ ابری به نظر می‌رسد. آب مروارید معمولا در سنین پیری اتفاق می‌افتند و گاهی برای بهبود قدرت بینایی سگ لازم است چشم هایش را عمل کنیم.

نقض قرنیه (Corneal Dystrophy): نوعی بیماری چشم است که قسمت شفاف و بیرونی چشم را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این عارضه در نتیجه تجمع چربی‌ها در ناحیه قرنیه به وجود می آید. معمولا سگ های هاسکی جوان دچار این عارضه می‌شوند. البته هاسکی های مونث بیشتر در خظر ابتلا به آن قرار دارند. می‌توان گفت که درمانی برای این عارضه وجود ندارد، اما به نظر نمی‌رسد که این بیماری در قدرت دید سگ‌ها اختلالی بوجود بیاورد.

ضعف شبکیه چشم (Progressive Retinal Atrophy): بیماری تباهی سلول‌های شبکیه چشم است که در نهایت منجر به کوری می‌شود. البته چندسال قبل از کوری، می‌توان بروز این بیماری را پیش‌بینی کرد. خوشبختانه، سگ‌ها با استفاده از سایر حواسی که دارند، می‌توانند نابینایی را جبران کنند. به خاطر داشته باشید که یک سگ نابینا هم می‌تواند زندگی شاد و کاملی داشته باشد. پرورش‌دهندگان با مسئولیت معمولا سگ‌های مبتلا به این بیماری را تولید مثل نمی‌کنند. لازم است حتما قبل از خرید سگ، از سلامت کامل چشمانش اطمینان حاصل کنید.

برای مراقبت و نگهداری از سگ هاسکی چه نکاتی را رعایت کنیم؟

هاسکی‌ها به 30 الی 60 دقیقه تمرین، ورزش و تحرک در طول روز نیاز دارند و در غیر این‌صورت دچار افسردگی خواهند شد. بنابراین اگر روزانه وقت کافی برای ورزش دادن به هاسکی خود ندارید یا به میزان بسیار اندکی تنبل هستید، بهتر است به سراغ سگی با این سطح از انرژی نروید.

سگ‌های هاسکی همراهان بسیار خوبی برای دویدن هستند، اما به خاطر داشته باشید که تحت هیچ شرایطی نباید در آب و هوای گرم آن‌ها را به ورزش و پیاده‌روی ببرید. داشتن یک حیاط کوچک (و البته امن و حصارکشی شده) به تخلیه انرژی هاسکی شما کمک زیادی خواهد کرد.

بخاطر داشته باشید که هاسکی ها برای شاد ماندن نیاز به فعالیت و کار دارند. اگر بتوانید زندگی خود را طوری تنظیم کنید که پیاده‌روی یا ورزش روزانه داشته باشید، هم سلامتی خود را تضمین می‌کنید و هم سلامتی و شادابی هاسکی خودتان را.

آموزش و تمرین دادن به سگ هاسکی دشوار است و ممکن است شما را ناامید کند، اما اگر واقعا هاسکی خود را دوست داشته باشید، به مرور زمان یاد می‌گیرید که صبر، زمان و کمی سرسختی می‌تواند به شما کمک کند. آموزش‌های مختلفی برای سگ هاسکی وجود دارد. به عنوان مثال، آموزش استفاده از جعبه (که در مقاله‌ای جداگانه به زودی به شما آموزش خواهیم داد) را به شما توصیه می‌کنیم. این آموزش در توله شما احساس امنیت ایجاد می‌کند و سگ شما در زمان اضطراب یا خستگی می‌تواند به سراغ جعبه امن خود برود و در آن استراحت کند. تمرین و آموزش استفاده از قلاده هم برای سگ هاسکی بسیار اهمیت دارد و باید هاسکی خود را به استفاده از آن عادت دهید.

به خاطر داشته باشید که هاسکی شما هیچ‌گاه نباید بدون قلاده در محیط آزاد باشد، زیرا هاسکی‌ها عاشق دویدن، شکار و فرار کردن هستند و ممکن است به راحتی در تعقیب چیزی از شما دور شوند.

برای تغذیه سگ هاسکی چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

به شما توصیه می‌کنیم که روزانه به اندازه 1.5 الی 2 فنجان غذای خشک با کیفیت بالا در 2 وعده جداگانه به هاسکی خود بدهید. سگ های هاسکی به نسبت جثه و وزن خود به حجم غذای اندکی نیاز دارند. این نیاز کم احتمالا به تارخچه نژاد هاسکی برمی‌گردد، چراکه چوکچی‌ها به گونه‌ای آن‌ها را پرورش داده‌اند تا با دریافت حداقل غذا و کالری، مسافت‌های طولانی را طی کنند. البته لازم به ذکر است که میزان غذای مورد نیاز سگ شما، به اندازه، سن، بدن، سوخت و ساز (متابولیسم) و میزان فعالیت آن بستگی دارد.

سگ‌ها مانند انسان‌ها به کیفیت و کمیت متفاوتی از غذا نیاز دارند. در واقع، سگی با سطح انرژی بالا، در مقایسه با یک سگ تنبل، به غذا و انرژی بیشتری نیاز دارد. همچنین کیفیت غذایی که شما برای هاسکی خود خریداری می‌کنید هم متفاوت است. هرچه غذای سگ بهتر باشد، مواد غذایی بهتری هم به بدن سگ شما خواهد رسید.

بهداشت و نگهداری از پوست و موی بدن سگ های هاسکی

بطور کلی نژاد سگ هاسکی دارای دو سطح پوشش است. پوشش رویی و بالایی صاف و زبر است و پوشش زیرین نرم و متراکم می‌باشد. هاسکی ها معمولا در فصل‌های بهار و پاییز موریزی فراوانی دارند. البته در مجموع می‌توان گفت که هاسکی ریزش موی کمی در طول سال دارد و از این نظر برای نگهداری سگ مناسبی محسوب می‌شود. هاسکی‌های سیبری که در آب و هوای سرد زندگی می‌کنند، موریزی کمتری نسبت به آن‌هایی که در جای گرم زندگی می‌کنند دارند.

اگر شما فردی هستید که از دیدن موهای زیاد روی مبل و فرش خانه کلافه می‌شود، لازم است حداقل هفته‌ای یکبار موی بدن هاسکی خود را شانه کنید. البته در فصل‌های موریزی لازم است روزانه موهای هاسکی راشانه بزنید تا از ریزش و چسبیدن آن‌ها روی مبل و فرش خانه خود جلوگیری کنید.

هاسکی‌ها در مجموع سگ‌های تمیزی هستند و مانند یک گربه به تمیزی خود اهمیت می‌دهند. آن‌ها کم بو هستند و کمتر به حمام نیاز دارند، مگر اینکه در آب کثیف یا چیز چندش آوری غلت بزنند. هر زمان که قصد داشتید سگ هاسکی خود را حمام کنید، توصیه می‌کنیم از شامپوهای با کیفیت بالا استفاده کنید تا چربی طبیعی پوست سگ شما حفظ شود. چنلنچه درباره حمام کردن سگ نیاز به راهنمایی دارید، آموزش مرحله به مرحله حمام کردن سگ در خانه را حتماً بخوانید و با نکات آن آشنا شوید.

هاسکی‌ها دارای رنگ‌ها و علامت‌های مختلفی در سطح بدن خود هستند. برخی پوشش بدن کاملا سفید رنگی دارند و برخی دارای علامت‌های سیاه، خاکستری، کرم و حتی قرمز و مسی در سطح بدن خود هستند. رنگ چشم‌هایشان ممکن است قهوه‌ای، آبی یا ترکیبی از این دو باشد. ماسک روی صورت آن‌ها، جذابیت و زیبایی چشم‌ها را دوچندان می‌کند.  

مو و پوشش بدن سگ هاسکی

دندان‌های سگ هاسکی خود را حداقل دو یا 3 بار در هفته تمیز کنید تا باکتری‌ها و جرم‌های سطح آن از بین بروند. البته اگر دوست دارید هاسکی شما دندان‌های سالم‌تری داشته باشد و دهانش بوی بدن ندهد و در نهایت دهان و دندان سالمی داشته باشد، به شما توصیه می‌کنیم که روزانه برایش مسواک بزنید. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله بیماری های دهان و دندان در سگ‌ها و راه های پیشگیری از آن‌ها را بخوانید.

ناخن‌های هاسکی خود را یک یا دوبار در ماه کوتاه کنید. اگر صدای برخورد ناخن سگ خود با سطح زمین را می‌شنوید، یعنی وقت کوتاه کردن ناخن فرا رسیده است. عدم توجه به بلندی ناخن به سگ شما آسیب خواهد رساند. توجه داشته باشید که ناخن‌های سگ دارای رگ‌های خونی هستند و کوتاهی بیش از حد مجاز آن، ممکن است منجر به خون‌ریزی شود. در این صورت بعید است سگ شما دفعه بعد و پس از دیدن ناخن‌گیر، با شما همکاری کند! بنابر این، اگر تخصص کافی در کوتاه‌کردن ناخن هاسکی خود ندارید، بهتر است از دامپزشک یا فردی که مهارت دارد کمک بخواهید.

گوش‌های سگ هاسکی خود را بطور هفتگی بررسی کنید. هرگونه قرمزی یا بوی بد، ممکن است نشان دهنده نوعی عفونت باشد. هنگام بررسی گوش هاسکی می‌توانید با استفاده از یک گوش پاک‌کن کتانی و مرطوب، به آرامی داخل گوش را (نه چندان عمیق) مالش دهید و تمیز کنید تا از عفونت‌های احتمالی گوش جلوگیری شود. البته دقت داشته باشید که نباید چیزی را داخل کانال گوش سگ فرو کنید و تنها قسمت بیرونی را تمیز نمایید.

در نهایت سعی کنید هاسکی خود را به این اقدامات نظافتی از تولگی عادت دهید. کف پاهایشان را همواره بررسی کنید، زیرا حساسیت زیادی به این ناحیه دارند. داخل دهان هاسکی خود را هم به دقت بررسی کنید. برای اینکه این اقدامات نظافتی را راحت و بدون دردسر انجام دهید، سعی کنید با استفاده از انواع جایزه و تشویق، تجربه مثبتی برای سگتان بسازید تا با شما همکاری کند.

زمانی که مشغول تیمار سگ خود هستید، سعی کنید زخم‌ها را در صورت وجود پیدا کنید. هیچ‌گاه نسبت به جوش‌ها و علامت‌های عفونت مانند قرمزی، تورم و التهاب روی پوست، بینی، دهان و چشم‌ها و روی پا بی‌تفاوت نباشید. چشم‌های هاسکی باید صاف و تمیز و بدون قرمزی و تاری باشند. بررسی‌های دائمی، مرتب و هفتگی، تضمین‌کننده سلامت هاسکی شما خواهد بود.

سگ هاسکی با کودکان و سایر حیوانات خانگی چه رفتاری دارد؟

اگر در خانه خود کودکی دارید، خیال‌تان از بابت هاسکی راحت باشد (مراقب باشید کودک شما به هاسکی آسیب نرساند!). یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های هاسکی، صبر و تحمل بالایی است که در برابر کودکان از خود نشان می‌دهند. اما تحت هر شرایطی، وقتی سگ‌ها کنار کودکان هستند، باید تحت نظر بزرگترها باشند. به کودکان خود آموزش بدهید که چگونه سگ شما را لمس کنند و همیشه تعاملات بین هاسکی و فرزند خود را تحت نظر داشته باشید تا از گاز گرفتگی یا کشیدن گوش و دم جلوگیری کنید. به کودک خود بیاموزید که وقتی سگ شما در حال غذا خوردن است، هیچ‌گاه نزدیکش نشود و غذایش را نگیرد. از شما خواهش می‌کنیم که به هیچ وجه، هیچ سگی را با کودک خود تنها نگذارید

رفتار نژاد سگ هاسکی

سگ های هاسکی با سایر سگ‌ها هم برخورد خوبی دارند. اما در هر صورت خوب است آموزش‌های اجتماعی شدن به سگ را فراموش نکنید. این آموزش‌ها به توله هاسکی شما نشان می‌دهند که چگونه با نگهدارنده خود، غریبه‌ها و سایر سگ‌ها برخورد مناسبی داشته باشد.

درنظر داشته باشید که سبک زندگی هاسکی و حضور و فعالیتی که در سرزمین سرد سیربی داشته است، قابلیت صبر و بردباری او را افزایش داده و هاسکی را به سگی سرسخت و قوی تبدیل کرده است. سختی بدست آوردن غذا در آب و هوای دشوار سیبری، باعث شده هاسکی به شکار کردن عادت پیدا کند. در نتیجه، هاسکی‌ها معمولا از تعقیب و شکار سایر حیوانات کوچک مانند موش‌ها و گربه‌ها لذت می‌برند.

نظرات

فرید
4 سال پیش

من تجربه داشتن هاسکی دارم، عالی و کامل توضیح دادید،سپاس

samira sarbaz
4 سال پیش

ممنون فرید عزیز.
کاش از تجربه داشتن هاسکی هم بهمون می‌گفتید :)

دیدگاه ارزشمند شما

اشتراک در خبرنامه پت بان

در جریان جدیدترین مطالب آموزشی ما قرار بگیرید